Zabytkowy dom na Starym Żoliborzu. Jak dziś wygląda bliźniak projektu Romualda Gutta?

Odpowiadamy: wspaniale! To zasługa pracowni architektonicznej TZA, która odpowiada za jego modernizację. Ten niezwykły dom w zabudowie bliźniaczej, wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, znajduje się na Starym Żoliborzu. Jego elewacja wykonana jest z cementowej cegły, charakterystycznej dla modernistycznego architekta Romualda Gutta, autora projektu budynku.

Autor: JS

Zdjęcia: Marcin Grabowiecki / Stylizacja: Eliza Mrozińska

http://tzarch.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Za projekt modernizacji domu i wnętrz odpowiadają Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny i Daniel Małek z pracowni TZA. W pracach nad aranżacją wnętrz brała również udział Magdalena Zalewska. Nadzór nad inwestycją pełnił Mariusz Kałucki Artprofi.

Zewnętrznie dom praktycznie nie uległ zmianie w porównaniu do pierwotnego projektu. Jednak ceglane elewacje uległy uszkodzeniu, a  jego wnętrze podzielone było na dwa oddzielne mieszkania. Do architektów należało zadanie zaprojektowania nowego, funkcjonalnego układu, który pozwoliłby na scalenie i wykorzystanie całej bryły domu, włączając nieużywane dotychczas poddasze oraz niską, ciemną piwnicę.

Inwestorowi bardzo zależało na wyposażeniu domu w nowoczesne instalacje i dostosowaniu go do współczesnych standardów energetycznych. Było to spore wyzwanie, bowiem dom objęty jest ochroną konserwatorską. W rezultacie architekci zdecydowali się na kompleksową termomodernizację, polegającą na izolacji zewnętrznej i przywróceniu ceglanej elewacji wraz ze wszystkimi detalami. „Na niektórych odcinkach ceglana elewacja nadwiesza się nad nowymi przeszkleniami, ale została przeprowadzona na tyle starannie, że wiele osób sądzi, że podczas remontu jedynie oczyszczono i uzupełniono oryginalną cegłę” – mówią architekci. Podobną modernizację przeszedł drugi bliźniak kilka lat wcześniej, dzięki czemu cały budynek odzyskał swoją pierwotną spójność.

Z uwagi na ochronę konserwatorską, zapisy planu miejscowego oraz dążenie do zachowania pierwotnej formy domu, frontowa część budynku pozostała praktycznie niezmieniona. Dopiero w tle, za łukowatym wejściowym przedsionkiem, ujawnia się dobudowana część budynku – przeszklony, nadwieszający się nad piwnicą kubik, pełniący rolę jadalni. Cała ta transformacja w budynku jest widoczna jedynie z ogrodu. Kubik jadalni jest połączony z tarasem za pomocą szerokich schodów, a nad nim znajduje się taras dostępny z głównej sypialni.

Parter w części przyległej do drugiego bliźniaka, obecnie wykorzystywany jako przestrzeń rekreacyjna i do treningu, został połączony z ogrodem za pomocą schodów biegnących wzdłuż kaskadowych donic. Przestrzeń  przeszklono szerokimi oknami i dodano do niej świetlik. Dom został rozplanowany na czterech poziomach, które są połączone drewnianą klatką schodową o owalnym kształcie.

Przy wejściu do domu znajduje się charakterystyczny przedsionek z półkolistą ścianą, który prowadzi do części dziennej poprzez „bufor”, w którym mieści się hol z garderobą i toaleta dla gości. Parter podzielono na trzy odrębne strefy: kuchnię z widokiem na ulicę i park, salon od strony ogrodu oraz jadalnię, która otwiera się na ogród za pomocą przesuwnych przeszkleni.

Na pierwszym piętrze znajduje się główna sypialnia z przylegającą łazienką oraz niewielką przestrzenią do czytania i odpoczynku, połączoną z tarasem. Drugi pokój został zaaranżowany jako gabinet.

Na poddaszu mieści się kolejna sypialnia, która może pełnić funkcję strefy dla gości, wyposażona w łazienkę i niewielką garderobę.

W piwnicy, która została pogłębiona o kilkadziesiąt centymetrów, zaplanowano strefę rekreacyjną, obejmującą salę treningową dla mieszkańców uprawiających wspinaczkę, saunę z łazienką oraz zaplecze techniczno-gospodarcze domu.

Przy projektowaniu wnętrz starano się odwołać do charakteru architektury budynku, aby mimo istotnych zmian w układzie funkcjonalnym zachować atmosferę przedwojennej warszawskiej architektury. Z tego względu wykorzystano klasyczny dębowy parkiet, dębowe forniry na meblach, mosiężne detale, charakterystyczne wykończenia ścian oraz cementową posadzkę w strefie wejścia. Dużo uwagi poświęcono również projektom mebli, które funkcjonalnie wykorzystują każdy zakamarek domu, oraz doborowi oświetlenia, które tworzy przytulną i domową atmosferę.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.