Najwspanialsza rezydencja w Europie znajduje się w Polsce. Mobius Architekci otrzymali prestiżową nagrodę
Projektu domu „Dune” pracowni Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka został nagrodzony w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii „Rezydencje jednorodzinne”. Ta niezwykła willa została dopasowana do zastanej przyrody. Jej wygięta w łuk bryła przypomina fałdę terenu. Rozpościera się nad skarpą, nawiązując formą do wijącej się obok rzeki Narew. Gratulujemy zwycięzcom!
Kształt tego 1500-metrowego domu przypomina nadmorską wydmę, skąd pochodzi nazwa projektu, czyli „Dune” (co w języku angielskim znaczy właśnie „wydma”).
Nieruchomość wyróżnia się doskonałą lokalizacją. Ze wzgórza, na którym się znajduje, rozciąga się zachwycający widok na rzekę Narew, zielone łąki oraz okoliczne lasy. Z tego względu to właśnie tutaj inwestor postanowił zrealizować swoje marzenie o przestronnym i nowoczesnym domu. Wybór pracowni architektonicznej padł na Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka, który wielokrotnie już udowodnił, że dobrze czuje się w projektowaniu dużych form. „Dają mi swobodę kreski i pozwalają się rozpędzić” – zaznacza autor koncepcji.
Architekt podjął decyzję o wpisaniu budynku w spadek terenu, kreśląc jego linię wzdłuż rzeki. Dzięki temu zabiegowi dom jest niemal niezauważalny od strony drogi dojazdowej. Futurystycznego stylu projektowi dodają kubistyczne formy i ostre linie, dzięki którym do ukształtowanych w ten sposób mniejszych form i pomieszczeń dociera naturalne światło. Łuk bryły zyskał kilkusetmetrowy, zadaszony na całej długości taras, który otwiera dom na rozległy krajobraz. Zbalansowana przestrzeń to również efekt użytych materiałów. Białe tynki i kamienne spieki kwarcowe nadają budynkowi ponadczasowy charakter.
W prawej części budynku od strony rzeki architekt zlokalizował sypialnie. W środkowej strefie willi znajdują się salon z kuchnią, a w lewej – część rekreacyjna. W najbardziej wysuniętym w prawo narożniku mieści się gabinet. „Zgodnie z życzeniem inwestora, jest najlepszym punktem widokowym domu i sięga po horyzont wijącej się w dole Narwi” – dodaje architekt.
Na uwagę zasługuje też przeszklony, prostopadłościenny boks umieszczony na dachu parterowej, rozłożystej bryły. Niczym peryskop pozwala sięgnąć wzrokiem ponad koronami okolicznych drzew. Oprócz tego dom posiada dwa baseny, w tym jeden wewnętrzny, oraz dwa lądowiska dla helikopterów, 300-metrową ścieżkę biegową oraz ruchomą platformę.
„Wiele elementów domu jest zautomatyzowanych, co w powiązaniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi ma bezpośrednie przełożenie na komfort mieszkania” – zaznacza autor projektu.
Zobacz także:
Interesujesz się architekturą?
Sprawdź LABEL 57 – „Dialogi z polskim wzornictwem, sztuką i architekturą” oraz & Living 26 – „W przytulnym klimacie – wnętrza domów i mieszkań, które zachwycają ciepłem”!