5 kreatywnych pomysłów w obliczu pandemii
Pandemia koronawirusa to coś, czego w tym roku nie spodziewał się nikt. Epidemia i konieczność pozostania w domu z pewnością miały bardzo dużo negatywnych skutków, ale my spróbowaliśmy znaleźć, choć kilka przejawów kreatywności będących odpowiedzią na pandemię.
Autor: JC
Zdjęcia: mat.prasowe
Wydrukuj sobie maseczkę!
Dzięki internetowemu projektowi printyourmask można było wydrukować sobie maskę samemu, w zaledwie kilku sekund. I to kompletnie za darmo. Wystarczyło wejść na stronę https://www.printyourmask.online i wydrukować zaprezentowany tam szablon.
Aby złożyć maskę wystarczy kawałek taśmy klejącej i sznurek. Jak mówią autorzy projektu, jednorazowa maska zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia, jakie istnieje w przypadku masek wielokrotnego użytku. Z kolei Internet to dla nich obecnie najszybsza i najbardziej demokratyczna forma przekazywania projektów. Z pewnością maska z papieru nie jest tak wygodna jak ta wykonana z materiału, jednak na pewno sprawdzi się jako jednorazowe rozwiązanie. Ponieważ maska ma pełnić funkcję bariery fizycznej, takiej jak maski chirurgiczne, nie powinna być hermetycznie przymocowana do twarzy.
Zdjęcia: materiały prasowe
https://www.printyourmask.online/?fbclid=IwAR05OlC3L9Nvf8CV32EPrK3Wg5JKogG7ZIq3rYusRYtLy_U9qGcQqe-xP_4
Internauci odtwarzali najbardziej znane dzieła sztuki w domu
Nowojorskie Getty Museum zachęciło fanów do wybrania dowolnego dzieła z ich zbiorów i odtworzenia go za pomocą rekwizytów, które można było znaleźć w domu. Nietypowa akcja inspirowana była pracami publikowanymi na profilu Tussen Kunst & Quarantaine. Od dzieł mistrzów włoskiego renesansu, przez impresjonistów, aż po dzieła Picassa i Mondriana. Szczególnie te ostatnie zasługują na wyjątkową uwagę, bowiem odtworzenie abstrakcyjnej sztuki XX wieku wcale nie należy do łatwych.
Banksy stworzył mural w domu
Banksy znany jest z tworzenia na ulicach murali, które w przewrotny sposób komentują rzeczywistość. W dobie epidemii koronawirusa również postanowił przenieść swoją twórczość do domu i jak zwykle, zdecydował się skomentować otaczającą nas rzeczywistość w dość przewrotny sposób. Najbardziej anonimowy artysta świata postanowił przemienić łazienkę w miejsce ulicznej bitwy szczurów, które należą do jednego z najbardziej znanych motywów z jego twórczości.
Graficy Medykom
Akcja „Graficy Medykom” zaczęła się dość spontanicznie. Jeden z lekarzy z SOR ze szpitala w Zielonej Górze zwrócił się z prośba do Widzialna Ręka - Zielona Góra o zaprojektowanie plakatu, który podniesie lekarzy na duchu. Pierwsza z prac została zaprojektowana przez Izę Kaczmarek-Szurek. W akcji wzięli do tej pory udział, między innymi: Iza Kaczmarek-Szurek, Agata Królak, Aleksander Walijewski, Filip Zbrzeźniak, Igor Kubik, Izolda Bączkowska, Jacek Rudzki, Jagna Wróblewska, Jakub Jezierski, Karol Banach, Katarzyna Bogucka, Kinga Offert, Kwiaciarnia Grafiki, Martyna Wójcik-Śmierska, Nikodem Pręgowski, Paweł Jońca, Paweł Mildner oraz Andrzej Wieteszka. Akcja została zorganizowana przez profil Demokracja Ilustrowana prowadzony przez Mariannę Grzywaczewską.
Wybrane plakaty były drukowane w drukarni CHROMA i przekazywane za pośrednictwem grupy Widzialna Ręka do szpitali w całej Polsce, gdzie rozklejane były na korytarzach. Wszystkie plakaty możemy obejrzeć na profilu Demokracja Ilustrowana.
Architekci proponują zabawy dla dzieci na czas kwarantanny
Architekci z pracowni Foster + Partners opublikowali na swojej stronie serię papierowych wyzwań dla najmłodszych. Wystarczyło trochę papieru, kilka kredek i mnóstwo kreatywności, by stworzyć wymarzone papierowe miasto. Od budowy wieżowca, aż po stworzenie całego papierowego miasta - dzieci mają do wyboru kilka opcji. Aby zbudować budynek wystarczy kartka papieru, nożyczki, klej i kilka kredek do dekoracji.
Zdjęcia: Foster And Partners
https://www.fosterandpartners.com