Anna G kończy 30 lat. Słynny korkociąg to portret włoskiej projektantki
Fryzura na boba, uśmiechnięta buzia i rozkloszowana sukienka – ten obrazek znają wszyscy, którzy choć trochę interesują się współczesnym wzornictwem. Korkociąg zaprojektowany przez Alessandro Mendiniego dla włoskiej marki Alessi już w roku premiery stał się wielkim przebojem, a dziś należy do najbardziej rozpoznawalnych ikon światowego dizajnu.
Jest rok 1994. Uznana marka Alessi zajmująca się produkcją dodatków do domu, prosi współpracującego z nią Alessandro Mendiniego o zaprojektowanie korkociągu. Projektant znany jest ze swojego zamiłowania do estetyki banału. Najprostsze i najbardziej prozaiczne przedmioty podnosi do rangi arcydzieł i projektuje je w taki sposób, by wywoływały uśmiech na twarzy. Z zadaniem, które powierzyła mu firma Alessi poradził sobie szybko.
Projektant bazował na koncepcji korkociągu, którą w 1930 roku stworzył Dominik Rosati. To dobrze znana dziś konstrukcja, która pozwala szybko i łatwo otworzyć butelkę wina. Mechanizm polega na unoszeniu ramion przyrządu i obracaniu dźwignią z korkociągiem.
Mendini ten funkcjonalny patent ubrał w ludzkie cechy. Korkociąg zyskał uśmiechniętą buzię, fryzurę na boba i rozkloszowaną u dołu sukienkę, a jego dźwignie przypominają ramiona. Te antropomorficzne cechy w sposób oczywisty wykorzystały formę klasycznego korkociągu.
Kształt przedmiotu Alberto Alessiemu, właścicielowi marki Alessi, skojarzył się z rzeczywistą postacią, Anną Gili, projektantką, byłą studentką Alessandro Mendiniego. Obaj przedstawili jej propozycję. Projektantka zgodziła się, ale poprosiła, by w nazwie zostawić jedynie inicjał jej nazwiska – u progu kariery nie chciała, by kojarzyło się ono jedynie z korkociągiem.
I tak narodziła się Anna G, w której przez przez lata wiele osób dopatrywało się tańczącej postaci lub figury Marylin Monroe. Korkociąg wykonany jest z chromowanej stali znal (stop cynku), a jego „sukienkę” zrobiono z termoplastycznej żywicy. Anna G ma 274 centymetry wzrostu, a w pasie mierzy 7 centymetrów.
Korkociąg szybko stał się przedmiotem kultowym. Produkowany jest do dziś w różnobarwnym wykończeniu – żółtym, czarnym, różowym i niebieskim. Powstawały też limitowane edycje na specjalne okazje, jak choćby czerwony egzemplarz, który był elementem kampanii na rzecz osób chorujących na AIDS czy wielobarwny inspirowany kolorami fotela „Proust”, kolejnego ikonicznego projektu Mendiniego.
Anna G przez 30 lat dorobiła się rodziny – towarzyszy jej korkociąg Alessandro M, czyli autoportret samego Mendiniego oraz korek do wina „Anna Stop 2”.
Interesujesz się dizajnem?
Zajrzyj do naszego albumu "Ikony Dizajnu. Tom II. Człowiek, przedmiot, historia" po więcej ciekawostek ze świata wzornictwa.