Aukcja dla znawców i amatorów – dizajn mądrą inwestycją w przyszłość
Nie lada gratka dla koneserów dobrego dizajnu! „Obiekt” Malwiny Konopackiej – artystki, którą wyróżnia niebanalne podejście do sztuki, łączące rzeźbę, wzornictwo i ilustrację – już 5 października zostanie wystawiony na aukcji dizajnu w DESA Unicum.
W ramach globalnej kampanii Glenfiddich Grande Couronne w domu aukcyjnym DESA Unicum na licytację zostanie wystawiony projekt Malwiny Konopackiej „Obiekt”. Artystka znalazła się w elitarnej grupie artystów z całego świata, których zaproszono do kampanii. Aukcja odbędzie się 5 października 2021 o godz. 19:00 przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Licytować można również przez telefon. Rejestracja możliwa jest na stronie internetowej DESA Unicum.
Metalowa konstrukcja z elementami ceramicznymi to nowoczesna interpretacja francuskiego motywu filigree, który widnieje na opakowaniu 26-letniej whisky Glenfiddich Grande Couronne. Nie tylko kompozycja, ale i rozmiar dzieła robią wrażenie – to 2-metrowa krata wpisana w stalową ramę. Do kraty przymocowano kontrastujące ze sobą kolorowe kulki i precle, wykorzystane w nietypowej dla artystki, innowacyjnej formie. Projekt silnie nawiązuje do sztuki użytkowej. Może być wykorzystany do aranżacji zarówno przestrzeni domowej (np. jako stojąca instalacja lub rodzaj parawanu), jak i publicznej.
- Współpraca z Malwiną Konopacką stała się dla nas punktem wyjścia do rozbudowanej kampanii Glenfiddich Grande Couronne. To, co mogło zakończyć się na etapie premiery produktu i dzieła sztuki, przerodziło się w świetne partnerstwo z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych i akcję wspierającą artystów. Mam nadzieję, że licytacja „Obiektu” w DESA Unicum zakończy się sukcesem i będziemy mogli przekazać jak największą sumę na jubileuszowy projekt 160/160. Niedawno projekt Malwiny stał się inspiracją do stworzenia digitalowej stylizacji mody przez chińską designerkę Stephanie Fung, co z pewnością dodatkowo podnosi wartość dzieła – mówi Szymon Fałkowski, Country Manager William Grant & Sons.
Praca Malwiny stała częścią cyfrowej kolekcji mody pt. „The Filigree Aesthetic”, składającej się z trzech niepowtarzalnych projektów [*NFT’s: Non-Fungible Token]. Kolekcję „The Filigree Aesthetic” można obejrzeć w portalu HighSnobiety.com. Połączenie stylu roboczej kurtki i spodni, streetstyle’owej czapki z tradycyjnym chińskim dizajnem Magua stało się idealną bazą do przeniesienia oryginalnego, mocnego printu Konopackiej.
- Rewolucja w sztuce trwa wraz z postępującą cyfryzacją naszego świata. Sztuka NFT prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej, ale wątpliwe, by wyparła te istniejące fizycznie dzieła sztuki. Na razie NFT nie jest popularne w Polsce, ale kwestią czasu jest, kiedy się to zmieni, ponieważ na całym świecie rozwija się w błyskawicznym tempie. W 2020 jego wartość wzrosła ośmiokrotnie i sięgnęła 5 mld USD – mówi Julia Materna, Kierownik Działu Projektów Specjalnych w DESA Unicum.
Dochód ze sprzedaży „Obiektu” zostanie przekazany Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych na cele związane z projektem „160/160”. To program zainicjowany wspólnie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki. W jego ramach Towarzystwo – z okazji 160. rocznicy swojego istnienia – funduje 160 stypendiów artystkom i artystom, których dotknął kryzys związany z pandemią COVID-19 i którzy stoją przed ogromnym wyzwaniem, jak kontynuować swoją twórczość.
- Projekty związane z mecenatem artystycznym są niezwykle ważne, gdyż pokazują możliwości współpracy artystów nie tylko z podmiotami publicznymi i prywatnymi kolekcjonerami, lecz także z firmami prywatnymi. Współpraca Malwiny Konopackiej i Glenfiddich to bardzo udany przykład art brandingu, gdzie sztuka od początku wpisuje się w historię marki, a praca artystów potraktowana jest z dużym wyczuciem ich twórczości – mówi Zofia Koźniewska, koordynatorka Towarzystwa Zachęty sztuk Pięknych.
Więcej informacji o aukcji: tutaj.