Design 32 – znamy laureatów edycji 2022

Osiem polskich publicznych uczelni artystycznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Nagrody w konkursie Design 32 to nie tylko prestiż i szansa na rozpędzenie kariery, to także konkretne wsparcie. Pula nagród wynosi 43.500 zł, a dzięki mecenatowi marki OPPO są jeszcze dodatkowe nagrody rzeczowe.

Autor: PM

https://asp.katowice.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

W konkursie biorą udział absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Każda z nich nominuje po cztery prace dyplomowe. Design 32 organizuje ASP w Katowicach, a współtworzą go: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To jedyny taki konkurs w Polsce. Towarzyszy mu wystawa, którą do 15 czerwca można oglądać w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki. 

Laureatów wyłoniło jury w następującym składzie: Krystyna Łuczak-Surówka, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Mikołaj Wierszyłłowski, Marcin Wolny. Własną nagrodę przyznała marka OPPO. O przyznaniu Nagrody City and Design zdecydowali przedstawiciele Metropolii GZM.

Nagroda Rektorów – 20.000 zł

Decyzją jury Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych otrzymała Izabela Kędzior z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za projekt „Luksus jutra”.

Luksus jutra” to projekt, na który składają się sztućce, biżuteria, ampułka z wodą. Wyglądają one jakby przybyły z dalekiej przyszłości, kiedy drewno i metal staną się materiałami luksusowymi. To przewrotny głos w sprawie katastrofy klimatycznej. Projekt wielowymiarowy, a jednocześnie spójny. Sposób podejścia do narzędzi, do procesu, potraktowanie materiałów tworzą bardzo wysmakowaną kolekcję przedmiotów oddziaływujących na intelekt, pobudzających emocje. Autorka kieruje nas ku przyszłości, odwołując się jednocześnie do artefaktów i historii.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 15.000 zł

Nagrodę otrzymała Weronika Wojnarowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za pracę pt. „Korek jako materiał dla projektanta wzornictwa przemysłowego.

To przykład projektu, który jest skoncentrowany przede wszystkim na procesie, a nie efekcie. Pokazuje dialog, w jaki projektowanie wchodzi z nauką. Stanowi doskonały przykład poszukiwania nowego materiału. Autorka pokazuje drogę opartą na próbach, nieustannym zadawaniu pytań i dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu, nie boi się błędów, wyciąga z nich wnioski, eksperymentuje, starając się osiągnąć najlepszy rezultat.

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 7.000 zł

Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice otrzymała Patrycja Mola z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za pracę zatytułowaną „Projekt variable fontu Monsun z interfejsem dla projektów dynamicznych”.

To coś więcej niż variable font, bo płynnie zmienia się nie tylko grubość i szerokość, ale również konstrukcja. Pochylenie, proporcje i rysunek liter. Otrzymujemy zestaw znaków o praktycznie nieskończonej ilości permutacji – a prócz projektu kroju pisma – rozbudowane i przemyślane narzędzie do jego obsługi. To prawdziwy font-eksperyment, w dodatku udany.

Wyróżnienia honorowe

1. Sonia Nowok z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt „Wspomaganie leczenia młodzieńczej skoliozy idiopatycznej poprzez kształtowanie ortez w technologii druku 3D”. Jury doceniło nowatorskość projektu, ważkość poruszanego tematu oraz przemyślaną realizację. Jest on niezwykle umiejętnym wykorzystaniem technologii druku 3D w podniesieniu jakości produktów o zastosowaniu medycznym.

2. Zofia Kłoś z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt „Between Two Worlds”. Projekt obejmuje kolekcję ubrań z ręcznie malowanymi nadrukami. Jury zwróciło uwagę na sposób wyeksponowania ekspresji w prezentowanej pracy oraz kunsztowne wykonanie samych tkanin.

3. Marianna Pawłusiów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za projekt „Słyszę ciszę”, składający się z książki obrazkowej o ciszy oraz instalacji przestrzennej. Doceniono szczególną pomysłowość w sposobie mówienia o ciszy, formę projektu i jego wykonanie, a także niezwykłą subtelność oraz wyczucie w przedstawianiu i objaśnianiu dziecku otaczających go zjawisk.

4. Meg Krajewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt „Nikt nie rodzi się hetero: o tożsamości płciowej i seksualnej człowieka”. Jury doceniło koncept pracy i niezwykle interesujący sposób ujęcia tematu, profesjonalny warsztat typograficzny, warstwę estetyczną projektu, a także przedstawienie zagadnienia przy wykorzystaniu różnych technik artystycznych.

Nagroda OPPO

Nagrodę OPPO otrzymała Milena Szwemmer z Akademii Sztuki w Szczecinie za pracę „Galeria Martwego Świata”.

Praca wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i gogle VR, by zwrócić uwagę odbiorców na bardzo ważną kwestię – przyszłość naszego ekosystemu. Marka OPPO zdaje sobie sprawę z wyzwań stojących przed nami wszystkimi i to już w niedalekiej przyszłości. Firma tworzy innowacje z myślą o użytkownikach w myśl wizji marki „Inspiration Ahead”, która ma stawić czoła codziennym wyzwaniom i uczynić świat lepszym miejscem m.in. dzięki nowym technologiom. W tym celu marka OPPO aktywnie działa też na rzecz zrównoważonego rozwoju i ekologii. Praca Mileny Szwemmer jest bardzo bliska tej definicji i pozwala lepiej zrozumieć́ przedstawiony problem, również na poziomie emocjonalnym. OPPO doceniło projekt Galeria Martwego Świata, który przy zastosowaniu najnowszych technologii motywuje odbiorców do działania na rzecz lepszego jutra.

Nagroda City & Design

Nagrodę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymała Adrianna Wycisło z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt „Przyjazne miejsce. Zestaw narzędzi uświadamiających rolę przestrzeni publicznej w funkcjonowaniu społeczeństwa”.

– Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna – centra miast, dzielnice, tereny wypoczynkowe oddziałuje na nas. To dobry klimat i miejsce, gdzie z chęcią powinniśmy spędzać czas. Wysoka jakość przestrzeni publicznej przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego. Kształtowanie ładu przestrzennego w perspektywie całej Metropolii jest jednym z naszych priorytetów. Nagrodzona przez nas praca Adrianny Wycisło zwraca naszą uwagę na znaczenie estetyki oraz funkcjonalności rozwiązań w najbliższym otoczeniu. To także zachęta do publicznej dyskusji z udziałem mieszkańców aktywistów miejskich i urzędników o tym, jakie wprowadzać zmiany w otoczeniu, aby jak najlepiej służyło nam wszystkim – uzasadnia Jacek Brzezinka, Członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Więcej: asp.katowice.pl

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.