Dizajn na fali – kolejne spotkanie w Muzeum Manggha w Krakowie już wkrótce
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Dizajn na fali”, które odbędzie się w środę, 30 października, o godzinie 18:00. Goście – prof. Jerzy Porębski oraz dr Paweł Grobelny – podejmą temat „Dizajn w przestrzeni publicznej jako dobro wspólne?”.
Projektowane elementy wyposażenia tkanki miejskiej, z której wszyscy kolektywnie korzystamy, często nazywa się „małą architekturą”. W definicji tej drzemie sporo prawdy, gdyż dizajn miejsc publicznych do podstawowych wartości wzornictwa dodaje aspekty relacji przestrzennych. Nowe rozwiązania prawie zawsze występują w kontekście innych już istniejących elementów otoczenia, a przez to, iż ławki, wiaty, kioski i skwery same tworzą dodatkową przestrzeń, ciężko traktować je w oderwaniu od „dużej architektury” miasta, w którym się znajdują.
Dizajn przestrzeni publicznej w Polsce jest zjawiskiem nowym i niezwykle potrzebnym. Dekady systemowych zaniedbań po stronie państwa uniemożliwiły racjonalną kontynuację dobrych rozwiązań historycznych. Spora część przestrzeni miejskich na fali prywatyzacji lat dziewięćdziesiątych oddana została bez regulacji w ręce prywatne. Doprowadziło to do sytuacji paradoksalnej, w której to nowe, świadome władze metropolii rozpoczynają walkę o przywracanie miejsc ogólnodostępnych. Trudno w takich warunkach mówić o spójnym planowaniu przestrzennym czy urbanistycznym. Stąd też niezwykle cenne stają się umiejętności projektantów, którzy potrafią działać w sztywnych ograniczeniach, dostarczając skuteczne, dopasowane do często trudnych warunków, rozwiązania.
Przestrzeń publiczna to nie tylko estetycznie, fizycznie czyste otoczenie, ale przede wszystkim: dostępne i oświetlone miejsca oczekiwania, wygodne i bezpieczne strefy wypoczynku, szerokie i pozbawione przeszkód przejścia, widoczne tablice informacyjne oraz czytelne rozkłady jazdy. Dobrze bowiem zaprojektowane publiczne otoczenie skutecznie oszczędza przestrzeń, czas i to, co chyba najważniejsze: psycho-fizyczne zdrowie użytkowników.
Spotkanie rozpocznie się w środę, 30 października 2024 roku o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej w głównym budynku Muzeum Manggha. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Koszt udziału: 5 zł za osobę. Płatności dokonuje się stacjonarnie w recepcji od wtorku do niedzieli oraz w dniu spotkania w godzinach 10.00–17.30 lub online. Liczba miejsc ograniczona.
O gościach
Jerzy Porębski, prof. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie, gdzie pracuje i którego był dziekanem. Z Grzegorzem Niwińskim współtworzy Towarzystwo Projektowe. Zajmuje się wzornictwem, architekturą wnętrz, wystawiennictwem, projektowaniem przestrzeni publicznych oraz grafiką użytkową. Odpowiada m.in. za projekt Miejskiego Systemu Informacji, mebli i wiat przystankowych w Warszawie oraz za modernizację Dworca Centralnego.
Paweł Grobelny, dr. Projektant i wykładowca. Studiował w Akademiach Sztuk Pięknych w Paryżu, Lyonie i Poznaniu. Obecnie wykłada na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Jego realizacje znajdują się w przestrzeniach publicznych m.in. Poznania, Warszawy, Brukseli, Paryża, Budapesztu, Strasburga i Szanghaju, a wybrane obiekty w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie czy Muzeum Narodowego w Warszawie.