„Dizajn to zabawa” – rozmowa z Adamem Szczęsnym z Yam Yest Design

Kurzostóp, Biurczak, Cosmoszron, Duchol, Glucior, Grzybek. Wbrew pozorom nie są to imiona bohaterów kreskówki dla dzieci. To lampy projektu Adama Szczęsnego, czyli Yam Yest Design, który nadaje im nie tylko zabawne nazwy, ale też barwy i formy. Urodził się w Pszczynie na Górnym Śląsku, później zamieszkał w Gliwicach, a następnie w Łodzi, gdzie odkrył miłość do dizajnu. Studiował architekturę, obecnie pracuje jako projektant wzornictwa. Mimo że jego droga do tej kariery była dosyć kręta, dziś wie, że jest we właściwym miejscu.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://yyd.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Ukończyłeś studia architektoniczne, pracujesz jako projektant wzornictwa. Jak do tego doszło?

Po studiach przez pierwsze dwa lata pracowałem w biurach architektonicznych. Nigdy nie czułem tego kierunku w 100%. Wiedziałem, że muszę wiele poświęcić. Aby zostać niezależnym architektem, musiałbym przez wiele lat pracować jako asystent. Czułem, że bez pasji i uporu (których zupełnie nie miałem) to się po prostu nie uda. Porzuciłem architekturę po jednym poważniejszym nieporozumieniu z szefem. Zacząłem szukać pracy zupełnie gdzie indziej. Pracowałem w IKEA, potem pracowałem jako projektant CAD w korporacji. To wszystko również nie przyniosło mi satysfakcji.

Wzornictwem zafascynowałem się w Łodzi. Przeprowadziłem się tu z Gliwic na studia architektoniczne drugiego stopnia. Po raz pierwszy poszedłem na Łódź Design Festival, gdzie zafascynowałem się dizajnem. Wcześniej nie skupiałem się szczególnie na tym, co nas otacza. Zawsze zwracały moją uwagę dizajnerskie meble, ale dopiero podczas festiwalu uświadomiłem sobie, że każdy przedmiot ma swoje ramy, funkcję, ergonomię itd. To doświadczenie otworzyło mi głowę.

Zainteresowała mnie też technologia CNC. Sam się jej wcześniej nigdy nie uczyłem, ale spodobała mi się wizja, że mogę narysować coś w 2D, wysłać to do wycięcia i z tego, co otrzymam, złożyć jakiś obiekt. Zacząłem robić proste taborety czy stoliki.

Wtedy pomyślałem: „Dobra, architektem nie będę. Ale może zostanę projektantem wzornictwa?”

Zacząłem uczyć się programu do modelowania 3D, czyli Fusion 360 w Autodesk. Stworzyłem pierwszy model, który mógł zostać wydrukowany. Była to lampa „Simplegs”. Dodałem do niej nóżki ze sklejki. Okazało się, że jest ładna i że działa. Podłączenie pierwszych przewodów do oprawki żarówki było niesamowitym przeżyciem. Odkryłem, że potrafię zrobić lampkę.

Czy dziś sam drukujesz swoje projekty?

Oczywiście. Obecnie drukuję każdy obiekt 3D, który projektuję. Gdy zakładałem firmę, kupiłem dwie drukarki 3D. Zależało mi na tym, aby być samowystarczalnym. Lubię pracować sam. Miało to dla mnie ogromne znaczenie, aby móc panować na wszystkim.

Na Twojej stronie można dowiedzieć się, że obiekty drukujesz przy użyciu filamentu PLA. Czym charakteryzuje się ten materiał?

PLA to najpopularniejszy rodzaj filamentu do druku 3D, który – w przeciwieństwie do innych – nie wymaga specjalistycznej komory wokół drukarki, utrzymującej ścisłą temperaturę i wilgotność powietrza. To jeden z łatwiejszych materiałów do pracy. Surowiec ten nie nadaje się do konstruowania narzędzi czy przedmiotów użytkowych narażonych na ścieranie bądź obijanie. Świetnie jednak nadaje się do tworzenia form, które mają utrzymać wyłącznie własny ciężar. Oprócz tego ważnym atutem filamentu PLA jest fakt, że zrobiony jest ze skrobi kukurydzianej lub innych surowców pochodzenia roślinnego. Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Pierwsza lampa mojego autorstwa była czarna. Gdy użyłem żółtej i białej barwy do wytworzenia lampy, okazało się przez PLA w jaśniejszym kolorze wspaniale przenika światło.

Twoje lampy są bez wątpienia bardzo oryginalne. Jedna przypomina obcego z kosmosu, inna kurzą stopę. Jak znajdujesz dla nich inspiracje?

Zawsze powtarzam, że nie inspiruję się niczym, a jednocześnie wszystkim. Rzadko się zdarza, aby jakiś ujrzany przeze mnie na ulicy kształt zainspirował mnie do zaprojektowania lampy. To są raczej obrazy, które zapisują się w mojej podświadomości. Czasem dosłownie zaświeca mi się żarówka w głowie, formy sklejają się w całość. Wtedy mam ochotę szybko spróbować zaprojektować coś, bazując na tej wizji. Czasem jednak po prostu włączam komputer, zaczynam bawić się narzędziami i kształt przedmiotu tworzy się z przypadku.

Czy podczas projektowania – oprócz programów komputerowych – korzystasz też z innych narzędzi, np. papieru i ołówka?

Zdarza się, ale wiem, że moja ręka nie jest tak precyzyjna jak program i moje oko. Właściwie używam kartki i ołówka tylko wtedy, gdy wpadnie mi do głowy jakiś pomysł, a nie mam w danej chwili dostępu do komputera.

Jakie obiekty lubisz projektować i produkować najbardziej?

Zdecydowanie lampy. Jest to obiekt, który może być bardzo fikuśny w swojej formie, nie musi znosić obciążeń. Jest dekoracją, ale nie bibelotem – pełni konkretną funkcję. Jednak nie ograniczam się do lamp i druku 3D. Na przykład zaprojektowałem kompaktowego, metalowego grilla „Smolboi”, za którego w zeszłym roku otrzymałem nagrodę musi have na Łódź Design Festival. Zaprojektowałem kilka taboretów, krzesełek. Gdy czegoś potrzebuję, to sobie to projektuję. Czasem też projektuję koncepcje, których nie mam zamiaru realizować.

A jakie projekty planujesz zrealizować w najbliższej przyszłości? 

Nie wiem, co przyniesie jutro, ale wiem, że nie zabraknie mi dobrych pomysłów. Tylko w tym roku stworzyłem sześć nowych lamp. Myślę, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nadal będę skupiał się na lampach. Czuję w sobie jednak coraz więcej odwagi, aby konstruować również większe przedmioty, np. meble. Wyszedłem już ze swojej strefy komforty i nie produkuję jedynie obiektów, które mieszczą się na jednym stole drukarki. Jestem gotów na więcej!

Czekamy na efekty! Zdradź nam na koniec – czym właściwie jest dla Ciebie dizajn?

Dizajn to zabawa. Od zawsze lubiłem wszelkie zajęcia plastyczno-artystyczne. W dzieciństwie lubiłem rysować, wymyślać kreskówkowe postacie. Dizajn jest dojrzalszą formą tych dziecięcych zabaw. Ogromną przyjemność sprawia mi wytwarzanie przedmiotów od początku do końca. Rzeczy, które mają wymyśloną przeze mnie formę, działają, cieszą mnie i innych. Dizajn to oczywiście także moja praca. Nie jest to jednak praca, która męczy. Ja to po prostu lubię robić.

Kiedyś dizajn kojarzył mi się z bardzo luksusowymi rzeczami i snobizmem. Ja jednak, tworząc, oddaję głos temu dzieciakowi we mnie, który ma ochotę kreować zabawne przedmioty dla ludzi, którzy też chcą się bawić.

 

Rozmawiała Joanna Sokołowska.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.