Dobrostan zaczyna się w domu – rozmowa z Anną Cybulską – dyrektorką ds. projektowania wnętrz i rozwoju rynku wnętrzarskiego w IKEA Retail w Polsce

Słowo „dom” od zawsze było bardzo pojemne, ale przez ostatnie lata zdaje się, że jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu. Dom to już nie tylko nasi najbliżsi i wnętrza, ale też nasza społeczność i planeta. Jak dziś szybko zmieniający się świat wpływa na to, jak mieszkamy? Co zrobić, żeby w czterech ścianach było nam lepiej nie tylko samym ze sobą, ale także z innymi? Jak żyje nam się w naszych domach dziś, a jak będzie się żyło w niedalekiej przyszłości? O tym wszystkim rozmawiamy z Anną Cybulską – dyrektorką ds. projektowania wnętrz i rozwoju rynku wnętrzarskiego w IKEA Retail w Polsce.

Artykuł sponsorowany

Autor: IZ

Zdjęcia: Materiały prasowe IKEA

https://www.ikea.com/pl/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

W swojej książce „Do domu!!!” profesor Jerzy Bralczyk pisze, że „mój dom” i „nasz dom” to wyrażenia, które mają w sobie ogromny potencjał emocjonalny. 

Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ze słowem „dom” jest trochę jak ze słowem „piekarnia”, bo kiedy je wymawiamy, niemal natychmiast przywołujemy zapach chleba. Są rzeczy, które rzeczywiście są dla nas tak bliskie i ważne, że wywołują w nas masę emocji. 

Dom dziś dla wielu to „miejsce bezpiecznie”, „tam, gdzie mnie kochają”, „tam, gdzie chcę być”. Dla wielu to też „miejsce, w którym być nie mogę”, jak w przypadku sytuacji wojennej, w jakiej znaleźli się nasi sąsiedzi z Ukrainy. Mówiąc współcześnie o domu, nie można więc nie wspomnieć o domach nomadycznych czy domach współdzielonych z innymi. 

Dziś w pojęciu „dom” mieści się wiele znaczeń, o których nie mówiono 20 lat temu. Wiele się zmienia, natomiast niemal zawsze pojęcie domu oprócz wspomnianych emocji niesie w sobie ciężar gatunkowy przestrzeni, w której mieszkamy. 

Ta przestrzeń i życie w niej jest obiektem zainteresowania IKEA. Jak badacie zachodzące w niej zmiany? 

Od lat co roku prowadzimy badanie „Życie w domu”. Jego wyniki są publiczne i można je przeczytać na stronie www.lifeathome.ikea.com. Badania do tego raportu przeprowadzamy w olbrzymiej grupie ludzi na całym świecie (oczywiście poza ludźmi z krajów, w których nie operujemy, np. z Mongolii). 

W aktualnym raporcie z 2020–2021 roku o odpowiedzi na nasze pytania poproszono około 30 tysięcy ludzi. Na podstawie tego raportu patrzymy w przyszłość i na to, czego ludzie będą w niej potrzebować. 

Drugim sposobem (i to się dzieje już na mniejszych rynkach, chociażby w Polsce, Niemczech czy Francji) są tzw. wizyty domowe. Umawiamy się z ludźmi i idziemy zobaczyć ich domy. Muszę powiedzieć, że te wizyty to jedna z moich ulubionych rzeczy, jaką robię od 17 lat pracy dla marki IKEA. 

Towarzyszą mi w nich koledzy z innych działów (sprzedaży czy logistyki), co sprawia że każdy z nas, może dostrzec w danym domu coś innego. Obserwujemy zmiany, jakie zachodzą pod dachami Polaków, które z pewnością są inne niż zmiany w domach w Holandii czy w Japonii. Obserwujemy, jakie są bolączki, jakie są potrzeby, z jakimi problemy ludzie się mierzą w domu na co dzień. 

 Wynik naszych obserwacji przekazujemy do Szwecji – tam, gdzie produkowane są nasze produkty. To się wszystko dzieje po to, żeby odpowiedzieć na wszystkie problemy i potrzeby ludzi tu i teraz. W Polsce natomiast tworzymy rozwiązania w naszych sklepach i na stronie internetowej tak, żeby były odpowiedzią na dane potrzeby. Bo na przykład potrzebę spania mamy taką samą od Australii po Meksyk, ale już to, jak sypiamy, różni się – jest uwarunkowane kulturowo, zwyczajowo.

 

Wasza odpowiedź musi zawsze mieścić się w pojęciu demokratycznego dizajnu. Czym on dokładnie jest?

Pojęcie demokratycznego dizajnu – demokratycznego wzornictwa – w marce IKEA opiera się na pięciu filarach. Są nimi forma, funkcja, jakość, zrównoważony rozwój, a to wszystko razem w dobrej cenie. 

Kiedy mówimy o formie, to oczywiście o prostej skandynawskiej formie, bo takie są korzenie marki IKEA. Funkcja – każdy przedmiot, który produkujemy i projektujemy musi do czegoś służyć. To bardzo szwedzkie i bardzo skandynawskie – nie projektujemy przedmiotów bezużytecznych, zawsze są to przedmioty, które spełniają jakąś funkcję. 

 

Jakość musi być dostosowana do tego, do czego będzie służył ten przedmiot, ale również do ceny. Są bowiem rzeczy, których czasami potrzebujemy krótkotrwale, dlatego ich jakość może być dostosowana do czasu i potrzeby. Kolejnym filarem jest zrównoważony rozwój. To oczywiście troska o to, żeby produkty nie wpływały negatywnie na środowisko i ludzi – na każdym etapie łańcucha wartości i patrzenie w przyszłość. 

I na koniec niska cena. W DNA marki jest bardzo zakorzenione to, że cena przedmiotów marki IKEA musi być tak niska, żeby jak największa liczba ludzi mogła sobie na nie pozwolić. Wszystkie rzeczy, które produkujemy, muszą spełniać tych pięć założeń demokratycznego dizajnu. Jeśli ich nie spełniają, nie wchodzą do produkcji.

 

Który z tych filarów jest dziś najtrudniejszy do spełniania? Czy dobrze myślę, że to niska cena?

Jeśli spojrzeć na sytuację makroekonomiczną w dzisiejszych czasach, to myślę, że można tak powiedzieć. Natomiast przez całe lata IKEA bardzo dużo inwestowała w to, żeby jak najwięcej osób mogło sobie pozwolić na nasze przedmioty. Dzisiaj również staramy się i robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Polki i Polacy oraz ludzie na całym świecie mogli kupić np. ładny dywan za taką cenę, na jaką większość ludzi będzie stać.

Niska cena rzeczywiście zachęca do kupowania. Od lat jednak mówi się, że powinniśmy ograniczać zakupy i wprowadzić bardziej przemyślaną konsumpcję. Podobno również o tym myśli IKEA. 

Tak, oczywiście. Wprowadziliśmy na przykład do naszych sklepów usługę „Buy back and resell”, czyli „Oddaj i zyskaj”. Chcielibyśmy nią umożliwić naszym klientom sprzedanie rzeczy, które kiedyś u nas kupili. Działa to bardzo prosto. Dla przykładu, można odsprzedać nam meble, które na danym etapie życia już nie są komuś potrzebne, i kupić następne, które teraz są mu konieczne – nowe albo również z drugiej ręki. Ta usługa to jedna z wielu rzeczy, która pozwala nam patrzeć w przyszłość i wierzyć, że będziemy mogli realizować naszą wizję, żeby lepiej nam się żyło na co dzień. 

 

Wróćmy na chwilę do wspomnianego przez Panią na początku naszej rozmowy raportu „Życie w domu”. Ten najnowszy obejmuje bardzo trudny okres pandemii. Co ciekawe, podobno aż 60% osób dokonało w tym czasie jakiejś zmiany w swoim domu. To bardzo dużo!

Ta wielofunkcyjność, jaką wymusił covid w naszych wnętrzach, jest olbrzymia. W domach, które – jak wiemy – są statystycznie małe szczególnie w Polsce (w dużych miastach to statystycznie około 60 metrów kwadratowych, na których mieszka czwórka osób), pod jednym dachem, a często i w jednym pomieszczeniu ktoś musiał pracować, a ktoś inny musiał się uczyć. Nagle w tych małych przestrzeniach trzeba było pogodzić się ze sobą wiele więcej funkcji, więc zaczęliśmy przystosowywać nasze domy do tej zmiany. 

 

Pamiętam, że także ja pojechałam wtedy do IKEA po dodatkowe biurko i krzesło do pracy.

Tak, wszyscy musieliśmy to zrobić i sądzę, niektóre z tych zmian w przestrzeni – związane z jej reorganizacją – zostaną już z nami na zawsze. Także wielu z nas w związku z tym, że nie można było nigdzie wychodzić, chciało mieć balkon jako swoją kawiarnię. Wyrzuciliśmy więc z balkonów suszarki na bieliznę i zalegające tam starocie. Zaczęliśmy urządzać na nich miejsca do relaksu, do których można pójść po wyjściu z pracy (co wówczas przez jakiś czas oznaczało po prostu wyjście z jadalni). Nigdy wcześniej balkon nie był tak ważny.

 

Poza tym fragmenty domów zaczęliśmy pokazywać w social mediach czy w kamerze podczas telekonferencji (wystarczy wspomnieć osławioną półkę z książkami za naszą głową). Zaczęliśmy trochę więcej myśleć o tym, jak wyglądają nasze domy. Podobno jednak wciąż stosunkowo bardzo mało pieniędzy wydajemy na ich urządzenie. Czy to typowe dla Polaków?

Polacy rocznie około 5–6% swojego dochodu wydają na wyposażenie domu, czyli dokładnie tyle, ile wydajemy na ubrania. To zaledwie 30% tego, co wydają Europejczycy. Dla nas wydawanie pieniędzy na dom jest wciąż mało ważne. Oczywiście zmienia się to, kiedy idziemy za daną potrzebą – np. potrzebą uczenia się czy pracy, która wymusza na nas to, że musimy kupić krzesło czy lampkę. 

Natomiast nasza uwaga dotycząca wyposażenia domu jest ogólnie na bardzo niskim poziomie. W badaniach IKEA wyszło, że 90% Polaków kocha swoje domy, ale tylko 6% powie, że za to, jakimi one są. Mamy tutaj dużo do nadrobienia, ale to się powolutku zmienia. Widzimy tę tendencję do zmiany we wnętrzach naszych domów, które mają przecież niesamowity wpływ na nasze zdrowie psychiczne, nasze relacje z żoną, mężem, z dziećmi, ze znajomymi...

 

W niepewnych czasach nasz dom jest często jedynym miejscem, na które rzeczywiście mamy realny wpływ. Można więc chyba powiedzieć, że IKEA to nie tylko oferta produktów wyposażenia wnętrz, ale także rozwiązań, które poprawiają nasz dobrostan.

Tak, i nawet nie chodzi o to, żeby wydawać dużo pieniędzy, żeby kupować nowe rzeczy. Czasami może nawet warto coś wyrzucić, żeby zrobić sobie więcej przestrzeni. Czasami warto coś przemalować, żeby to było w naszym ulubionym kolorze. Naprawdę nie chodzi nam o to, żeby rzeczywiście ciągle konsumować i kupować nowe rzeczy, ale żeby tworzyć domy, które są dla nas dobre. Czyli, żeby być dla siebie dobrym. Jeśli np. coś nam nie służy, nie oświetla dobrze naszego miejsca pracy, to pomyślmy o tym chwilę. Zróbmy sobie dobrze, poszukajmy wspólnie rozwiązania, które poprawi komfort naszej pracy.

Wspomnieliśmy o trudnych czasach pandemii, kiedy wszyscy w tych naszych małych domach szukaliśmy przestrzeni do pracy i nauki. Zeszłej zimy nasze małe domy stały się też niespodziewanie bardzo duże – kiedy zaczęliśmy pod nasze dachy przyjmować uchodźców.

Okazało się, że nawet w kawalerce można zmieścić więcej mebli, niż sądziliśmy. Pracujemy teraz nad rozwojem gałęzi dedykowanej bardzo małym przestrzeniom, które znajdują się w gęsto zaludnionych miastach Azji (np. w Hongkongu, Szanghaju i Singapurze). Myślimy nad funkcjonalnymi rozwiązaniami w mieszkaniach, które mają około 20 metrów kwadratowych. 

Rozpoczynając pracę nad tym zagadnieniem, Szwedzi zgłosili się do nas, do Polaków. Polacy bowiem pamiętają doskonale, czym jest meblościanka czy półko-tapczan. Doskonale potrafimy w jednym meblu zmieścić wiele funkcji, bo nauczyliśmy się tego w biegu naszej historii, szczególnie żyjąc w rzeczywistości PRL-u. Musieliśmy poradzić sobie m.in. z tym, żeby w 8-metrowym pokoju spało rodzeństwo i odrabiało lekcje. Polacy mają w sobie pewien spryt scyzoryka szwajcarskiego, który nam w kwestiach innowacyjności pomaga. 

 

Dzisiaj w Warszawie wysłuchaliśmy bardzo ciekawej debaty „Domy przyszłości – relacje a innowacje”, na której była Pani prelegentką.  Czym są innowacje IKEA i w jaki sposób są powiązane z relacjami człowieka?

Główne innowacje, jakie czynimy, wiążą się z naszym stosunkiem do planety, na której żyjemy – żeby zadbać o naszą planetę, głównie dbając o siebie. Z wielką troską patrzymy więc np. na materiały, z których produkujemy nasze rzeczy, wykorzystujemy odpady (m.in. liście bananowca) czy drewno szybko rosnącego babusa. 

IKEA ma w swojej ofercie także wielofunkcyjne, modułowe sprytne produkty, które są innowacyjnymi rozwiązaniami i dopasowują się do wnętrz. Innowacjami można też nazwać meble, które będziemy mogli łatwo złożyć i rozłożyć – zabierając je ze sobą w nomadycznym stylu naszego życia – jeśli oczywiście będziemy mieli taką potrzebę. Mamy też kolekcję smart home, która odpowiada na potrzebę sterowania domem (np. oświetlenie LED ze sterownikami w bardzo dobrej cenie), i oczyszczacze powietrza, które spełniają funkcję stolika. 

W IKEA innowacje niekoniecznie wiążą się z jakimiś wielkimi wynalazkami. Po prostu patrząc na świat, w jakim żyjemy, odpowiadamy na potrzeby ludzi – oddychania w mieszkaniu zdrowym powietrzem i zadbania o samych siebie w domu. 

 

Jakie według Pani będą nasze domy w przyszłości?

Według naszych badań domy przyszłości będą to takie, które umożliwią nam łatwą kontrolę i w których porządek będzie jedną z najbardziej pożądanych cech. To także domy mające ogród albo przynajmniej balkon, blisko terenów zielonych, ale również w niedalekiej odległości od rodziny czy przyjaciół.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych