Ekspansja nowego polskiego rzemiosła na Salone del Mobile. Galeria Craftica debiutuje w Mediolanie.
Galeria Craftica po raz pierwszy prezentuje się na Salone del Mobile 2025 w Mediolanie (7–13 kwietnia 2025) z wystawą EMOTIONS PASSION BURGUNDY. ARTIGANI POLACCHI. Jest to przegląd najciekawszych tendencji obecnych dziś w tzw. collectable design - wyjątkowa selekcja kilkudziesięciu dzieł najlepszych polskich twórców, wybranych zgodnie z misją instytucji jaką jest propagowanie nowego polskiego rzemiosła na arenie międzynarodowej. Wystawę można zobaczyć w słynnej przestrzeni Rossana Orlandi Gallery, która wspiera galerię z Polski od momentu jej powstania.
Wystawa EMOTIONS PASSION BURGUNDY. ARTIGANI POLACCHI Galerii Craftica na Salone del Mobile to opowieść o tym, jak współczesne polskie rzemiosło potrafi nawiązać dialog z globalny światem sztuki, zachowując własną tożsamość. Dlatego każdy pokazywany obiekt jest swego rodzaju narracją miejsca i dziedzictwa, który łączy wyrafinowane rzemiosło z nowoczesnym myśleniem o sztuce użytkowej.
Wystawa EMOTIONS PASSION BURGUNDY. ARTIGANI POLACCHI to opowieść o szlachetnym charakterze współczesnej polskiej sztuki użytkowej. Motywem przewodnim wystawy jest głęboki odcień burgundu – symbol emocjonalnej intensywności. Kolor ten, kojarzony z prestiżem i artystyczną dojrzałością, symbolicznie spaja wystawę, ukazując kunszt polskich rzemieślników, którzy potrafią połączyć świeże spojrzenie na współczesne rzemiosło artystyczne z doskonałym warsztatem. Za projekt wystawy i scenografię odpowiada Goszcz Design Studio, prowadzone przez Monikę Goszcz-Kłos.
Wśród artystów prezentowanych przez Galerię Craftica na Salone del Mobile 2025 znaleźli się: Zofia Sobolewska-Ursic, Formsophy, duet Alicja Prussakowska i Jakub Kijowski, Alicja Patanowska, Igor Polasiak, Duet Anna Wojczyńska i Monika Skorupska, Marek Bimer, Anna Bera, Anna Milczanowska, Michał Zaborowski, Maciej Gąsienica-Giewont, Paweł Jasiewicz, Paul Bik, Monika Dąbrowska-Picewicz, Dagmara Bielecka, Magali Nourissat, we współpracy z rzemieślnikiem Krzysztofem Dawidczykiem, Patrice Nourissat, we współpracy z Hukaluk & Efekt Metal - Marcin Butrykowski, Patrice Nourissat we współpracy z Mirosławem Kowalczykiem.
Galeria Craftica od początku działa z przekonaniem, że polscy artyści mają wyjątkowy potencjał na arenie międzynarodowej. - Prezentacja na Salone del Mobile to kolejny konsekwentny krok w realizacji naszej misji: pokazanie odważnych, unikatowych dzieł sztuki tworzonych przez polskich twórców i pomoc w wybiciu się poza granicami kraju. Chcemy, aby polska sztuka użytkowa była doceniona nie tylko za sam kunszt, ale także za głębię, oryginalność i współczesny artystyczny język - mówi Anna Woźniak-Starak, założycielka Galerii Craftica i ambasadorka programu Homo Faber Michelangelo Foundation for Creativity and Craftsmanship.
Galeria Craftica powstała w Warszawie, w listopadzie 2024 roku. Jest częścią ekosystemu projektów artystycznych zainicjowanych przez Fundację Rodziny Staraków, jedną z najbardziej znaczących instytucji wsparcia kultury w Polsce.
Fundacja od blisko 20 lat wspiera artystów, rzemieślników i projektantów poprzez mecenat kultury oraz programy stypendialne. Trzykrotnie organizowała wystawy polskich artystów podczas Biennale Sztuki w Wenecji, będąc oficjalnym partnerem festiwalu, brała także udział w Homo Faber w Wenecji.
Galeria Craftica powstała z zauważania istotnej luki na polskim rynku galeryjnym: to czego dziś potrzebują polscy artyści to wsparcie ich w procesie komercjalizacji ich twórczości i budowaniu międzynarodowego uznania. Zadaniem Galeria Craftica jest podniesienie na arenie międzynarodowej świadomości wartości polskiego wysokiego rzemiosła. Craftica tworzy platformę współpracy twórców z międzynarodowymi nabywcami: kolekcjonerami, krytykami i pasjonatami sztuki użytkowej.
Jednym z najnowszych projektów fundacji jest realizowany od 2022 roku program Kunszt, przeznaczony dla twórców obiektów użytkowych i dekoracyjnych. Artyści otrzymują pomoc w realizacji wymagających, kosztownych projektów. Laureaci pierwszej edycji Kunsztu (Zuzanna Spaltabaka i Igor Jansen) prezentowali swoje prace na Homo Faber w Wenecji, a także zostali zaproszeni do współpracy przez Fundację Loewe; laureatka drugiej edycji Kunsztu, Zofia Sobolewska-Ursic, prezentowała swój kabinet podczas targów Nomad w St. Moritz, a teraz swój nowy projekt, burgundową szafę, przedstawi w Mediolanie.
Zapraszamy do zobaczenia wystawy w dniach 7-13 kwietnia 2025 9:30–20:00 (9 kwietnia: 9:30–19:00) Craftica Gallery | Salone del Mobile.Milano | Rooms S2 & S4 Galleria Rossana Orlandi | Via Matteo Bandello, 16 | 20123 Milano