Gdynia Design Days – UWAGA już za nami!

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days przeprojektowana na czas kryzysu za nami. 8 dni pełnych inspiracji, innowacyjnych idei oraz dyskusji na temat projektowania w odpowiedzi na kryzysowe czasy. Tegoroczne hasło UWAGA odmieniane było przez wszystkie przypadki i okazało się być doskonałym pretekstem do rozmowy o obecnej sytuacji.

Autor: MK

http://www.guide.gdyniadesigndays.eu

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Gdynia Design Days to pierwszy festiwal projektowy, który odbył się w 100% online. W tym roku przygotowaliśmy 25 wykładów, 20 warsztatów i 8 wystaw, do których zaangażowaliśmy ekspertów z Polski i świata. Każdy z wykładów streamowanych na Youtube obejrzało kilkaset osób. Na platformie GDD zameldowało się blisko 2000 użytkowników. Udało nam się stworzyć zaangażowaną społeczność, która chętnie dzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Jedną z wartości Gdynia Design Days jest inkluzywność. Część wykładów tłumaczona była symultanicznie na polski język migowy oraz na język angielski. Ponadto nasi uczestnicy reprezentowali każdy przedział wiekowy. Wśród użytkowników platformy znalazły się osoby poniżej 18 roku życia oraz te po 65. roku życia. Największą grupę, bo aż 48.3% stanowiły osoby w wieku 25 - 34.

 

Jak zaprojektować zmianę?

„Wyliczono, że jeśli wszyscy mieszkańcy ziemi zaczęliby zachowywać się dokładnie tak jak mieszkańcy krajów rozwiniętych, potrzebowalibyśmy od 3 do 5 planet, by zaspokoić wszystkie nasze potrzeby.” – mówiła podczas festiwalu Izabela Bołoz, kuratorka wystawy „Więcej nigdy więcej”

Nadprodukcja i nieodpowiedzialne korzystanie z zasobów wiąże się z wieloma zagrożeniami, w tym klimatycznym, ekologicznym, ale też ekonomicznym i społecznym. Istnieją jednak rozwiązania, które zarówno projektanci, producenci, jak i konsumenci mogą wdrożyć, aby spowolnić ten proces. Właśnie nadkonsumpcja stanowiła główne zagadnienie wykładu Izabeli Bołoz, kuratorki wystawy „Więcej nigdy więcej”. Szczególną uwagę przykuły zaprezentowane rozwiązania projektowe, pozwalające ograniczyć marnowanie dóbr, np. aplikacja, która pozwala na redukcję ilości wyrzucanego jedzenia w restauracjach, czy spółdzielnia Ushirika z Nairobi, która we współpracy z projektantami produkuje odzież z recyklingu.

O tym jak poprzez literaturę można zmieniać świadomość ekologiczną rozmawiali podczas drugiego dnia festiwalu Julia Fiedorczuk oraz Filip Springer. Dyskusja na temat ekopoetyki wywołała wiele emocji oraz interesującą dyskusję z uczestnikami na temat zmian, jakie powinny podjąć jednostki, projektanci oraz producenci.

 

Jak projektować w nurcie ekonomii cyrkularnej?

„Jednym z najważniejszych zadań XXI wieku jest dematerializacja tego, co ludzkość wytworzyła w XX wieku.” – powiedział Maciej Jelski z Kosmos Project

Jednym z istotnych wątków, poruszanych podczas festiwalu Gdynia Design Days było wykorzystywanie tego, co postrzegane jest jako odpady. Jak wykorzystywać takie materiały w sposób efektywny? Okazuje się, że przykładów na to, że jest to możliwe, jest wiele. Podczas wykładu „(Nie)warto” Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Karola Murlaka mieliśmy okazję poznać szereg inspirujących przykładów, m.in płytki ExCinere powstające z połączenia wulkanicznej lawy i popiołów oraz wyroby ceramiczne o czerwonej barwie, która jest wynikiem zanieczyszczenia tlenkiem żelaza błota jako produktu ubocznego wydobycia aluminium. „Projektanci są tymi, co wskazują kierunki w swoich studyjnych i laboratoryjnych warunkach, są w stanie wymyślić rzeczy, których duże studia projektowe i duży przemysł zrobić nie może.” –  tak o roli projektantów w zmieniającym się świecie mówiła Agnieszka Jacobson-Cielecka

 

„Dematerializacja - o świadomości materiałowej”, czyli wykład Ewy Bochen i Macieja Jelskiego z Kosmos Project to z kolei próba szczegółowej analizy najchętniej wykorzystywanych materiałów takich, jak: aluminium, plastik, szkło, czy włókna naturalne. Okazało się, że każdy z nich ma swoje wady i zalety i na różnych etapach produkcji oraz użytkowania może wiązać się z szeregiem zagrożeń ekologicznych.

Czy cyfryzacja życia oznacza dehumanizację?

„Projektantów cechuje chęć zgłębiania nowych obszarów projektowych i dlatego polaczenie miedzy danymi a projektowaniem jest tak naturalne. Jesteśmy u progu dużej rewolucji.” – mówiła Magdalena Kochanowska, jedna z kuratorek wystawy „Dane to emocje. Emocje to dane”

Czy można zaprojektować rozwiązania, wykorzystujące dane oraz ludzkie emocje? Okazuje się, że tak. Taki właśnie wniosek płynie z wykładu Magdy Kochanowskiej i Joanny Rutkowskiej „Design w erze sztucznej inteligencji i big data”. Choć wykorzystanie danych oraz rozwój technologiczny mogą się wydawać dalekie od nauk humanistycznych, to istnieje szereg rozwiązań projektowych humanizujących dane. Tętno serca, czy mimika to przecież nic innego, jak dane, świadczące o ludzkich emocjach. Wykorzystywanie takich informacji może być przyszłością psychologii, psychiatrii oraz socjologii.

W opozycji do tego spojrzenia stał wykład Wiesława Bartkowskiego „Czas dołączyć do Team Human”. Tu dla odmiany przyjrzeliśmy się zagrożeniom, wynikającym ze zbytniej eksploatacji prywatności i życia przez technologię. Nasze dane na zawsze zostają w sieci, czasem bez naszej wiedzy, czego doskonałym przykładem jest robot odkurzający, który podczas pracy zbierał dane o tym jak żyjemy i wykonywał mapę mieszkania przekazując ją jako cenny zasób dla innych firm. 

 

Jak zaprojektować dobrą śmierć?

„Warto porozmawiać o śmierci i umieraniu. Warto, dzięki tej rozmowie zaprojektować lepszą śmierć dla każdego z nas.” – tak o śmierci opowiadała Katarzyna Andrzejczyk-Briks, współkuratorka wystawy „Dobra śmierć”

Nieczęsto można spotkać się z intersującymi i nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi, które dotyczyłyby umierania, pochówku oraz wspominania zmarłych, a przecież jest to immanentna część istnienia. Tradycyjne cmentarze, czy tradycja odwiedzania grobów nie przystają do trybu i sposobu funkcjonowania większości ludzi, a ponadto są nieekologicznie. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby pochówku oraz upamiętniania zmarłych, które odpowiadają wymaganiom współczesnych społeczeństw.

Jak zaprojektować zdrowy i ekologiczny system żywieniowy?

„Coraz głośniej naukowcy mówią o tym, że system żywnościowy powinien się zmienić, cały łańcuch od pola do stołu i właściwie jeszcze dalej. Ponad 30% wszystkich emitowanych gazów cieplarnianych ma swoje pochodzenie właśnie w systemie żywnościowym.” – w taki sposób podsumował temat Grzegorz Łapanowski

Zrównoważona produkcja żywności to jedno z największych aktualnych wyzwań. Produkcja żywności na skalę przemysłową karczuje lasy, zanieczyszcza wodę i atmosferę, prowadzi do załamania lokalnych ekosystemów. Podczas wykładu Marcina Tischnera „Zrównoważona przyszłość jedzenia” oraz Grzegorza Łapanowskiego „Wyzwania żywnościowe XXI wieku – szanse i zagrożenia” poruszono najbardziej problematyczne kwestie dotyczące odżywiania i produkcji żywności.

Czy problemy z wodą można skutecznie rozwiązywać?

„Rozwój technologii pozwala architektom tworzyć niecodzienne realizacje architektoniczne oparte na interaktywnych, kinetycznych, parametrycznych czy biomimentycznych systemach, które mogą tworzyć nie tylko przestrzenie przyjemne dla odbiorców, ale też mogą pomóc we współczesnej walce o poprawę środowiska.” – twierdzi Anna Grajper, architektka  LAX Architects

Brak wody i susze w połączeniu z powodziami to realne zagrożenie, które dotyka obecnie każde miejsce na świecie. Zasoby wodne się kurczą, jednocześnie mamy problem ze zbyt intensywnymi opadami, które w miastach nie mają możliwości swobodnego odpływu. Szereg interesujących i nowatorskich pod względem architektonicznym rozwiązań zaprezentowali Anna Grajper oraz Sebastian Dobiesz podczas wykładu „Architektura Interaktywna i woda - nowoczesne technologie w odpowiedzi na współczesne zagrożenia ekologiczne”. Architektura, szczególnie w miastach, może sprzyjać efektywnemu gospodarowaniu wodą. Działania w skali makro oraz mikro w zakresie oszczędzania wody zaprezentowali natomiast Michał Bachowski oraz Agata Nowak podczas wykładu „Kto ma oszczędzać wodę i co robić, gdy zaczyna jej brakować?”. 

 

Przewodnik Gdynia Design Days 2020

W tym roku na potrzeby wyjątkowej edycji festiwalu Gdynia Design Days powstał przewodnik  w formie on-line, umożliwiający wirtualne zapoznanie się z tegorocznymi wystawami. Przewodnik GDD to źródło wiedzy, stworzony przy współpracy z kuratorami. Znajdziemy w nim 8 wystaw, 8 globalnych wyzwań, artykuły oraz około 150 innowacyjnych projektów. Do tego zdjęcia oraz materiały wideo. Dostępny zarówno w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Przewodnik GDD został specjalnie stworzony tak, aby być jak najbardziej ekologicznym. Już samo zrezygnowanie z druku eliminuje szereg zbędnych odpadów i zanieczyszczeń. Dodatkowo strona internetowa została tak zaprojektowana, aby łączyć ze sobą niski pobór energii oraz niewielki rozmiar z wysoką funkcjonalnością, dzięki czemu materiały graficzne oraz wideo szybko się ładują bez nadmiernej produkcji śladu węglowego.

Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem GDD 2020.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.