Ikony dizajnu: 10 lamp, które zyskały miano kultowych
Dizajn pełen jest nie tylko niezwykłych form, pięknych kolorów oraz faktur, ale też fascynujących ludzi i ich historii. Pracując nad albumem BLACK LABEL – „Ikony dizajnu. Tom II. Człowiek, przedmiot, historia”, z przyjemnością po raz kolejny zanurzyliśmy się w świecie wzornictwa, aby wydobyć i pokazać Wam z niego to, co najlepsze. Dziś uchylamy nieco drzwi do tej krainy – oto 10 lamp, które zyskały miano kultowych!
Autor: Redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Lampa „Multi-Lite”
projektant: Louis Weisdorf
producent: Gubi
Lampa zaprojektowana w 1972 roku przez Louisa Weisdorfa uważana jest za jedną z ikon złotej ery duńskiego dizajnu. Rozsuwające się dwie połówki jej górnego klosza można ustawiać na kilka sposobów – kierując światło w górę lub w dół albo tworząc całkowicie asymetryczny układ, w którym światło rozprasza się na boki.
2. Lampa „Bauhaus WG24”
projektant: Wilhelm Wagenfeld
producent: Tecnolumen
Lampę Wagenfeld zaprojektował w 1924 roku podczas swoich warsztatów w szkole Bauhausu. Pierwszy model tej lampy powstał jako rozwiązanie zadania, które Wagenfeldowi powierzył profesor László Moholy-Nagy.
3. Lampa „Signal SI333”
projektant: Jean-Louis Domecq
producent: Jieldé
Lampę w 1950 roku zaprojektował dla siebie Jean-Louis Domecq – projektant form przemysłowych w fabryce Peugeota. „Signal SI333” charakteryzuje przegubowe ramię, na którym osadzono ruchomy, półkolisty klosz z charakterystyczną metalową aureolą.
4. Lampa „Kaiser Idell 6631-T Luxus”
projektant: Christian Dell
producent: Fritz Hansen
Dell zaprojektował tę lampę w 1931 roku. Charakteryzuje ją modernistyczne, inspirowane szkołą Bauhausu wzornictwo, wysoka jakość i solidne wykonanie. Zrobiona jest ze stali i mosiądzu, a jej klosz jest ręcznie malowany farbą na wysoki połysk lub mat.
5. Lampa „PH 5”
projektant: Poul Henningsen
producent: Louis Poulsen
Ta jedna z najsłynniejszych ikon duńskiego dizajnu została zaprojektowana w 1958 roku. Jej kilkuwarstwowa budowa kształtuje światło, odbijając je sama od siebie. W ten sposób kieruje światło zarówno w dół, jak i na boki, dzięki czemu lampa nie oślepia.
6. Lampa „Anglepoise® Original 1227™”
projektant: George Carwardine
producent: Anglepoise®
To najbardziej znana lampa biurkowa na świecie. Po raz pierwszy wyprodukowała ją firma Anglepoise® w 1935 roku na podstawie patentu inżyniera motoryzacyjnego George Carwardine.
7. Lampa „PH Artichoke”
projektant: Poul Henningsen
producent: Louis Poulsen
Misterna konstrukcja słynnego „karczocha” składa się z 72 liści, które precyzyjnie umieszczono na 12 łukach. To kolejny ikoniczny projekt Henningsena. Lampę zaprojektował w 1958 roku na specjalne zamówienie restauracji Langelinie Pavillonen w Kopenhadze.
8. Lampa „Flowerpot VP3”
projektant: Verner Panton
Producent: & Tradition
Stołowa wersja tej słynnej lampy została zaprojektowana w 1968 roku. Jej półkoliste elementy miały być synonimem wolności, ruchu hipisowskiego i lądowania na Księżycu. Oprócz kształtu ważną rolę w tym projekcie pełni ubóstwiany przez Pantona kolor. Lampa występuje w wielu wersjach kolorystycznych.
9. Lampa „Arco”
projektanci: Achille Castiglioni, Pier Giacomo Castiglioni
producent: Flos
Lampa jest ikoną włoskiego dizajnu i stylu mid-century modern (czyli lat 50. i 60. XX wieku). Zaprojektowana została w 1962 roku. Podstawa lampy z włoskiego marmuru Carrara oraz jej długie ramię z aluminium i stali chromowanej tworzą razem prostą, ale bardzo wysublimowaną kompozycję.
10. Lampa „Pipistrello”
projektant: Gae Aulenti
producent: Martinelli Luce
„Pipistrello” to po włosku „nietoperz” i właśnie jego przypomina szklany klosz tej lampy na teleskopowej masywnej podstawie. Lampę zaprojektowała w 1965 roku włoska architekt Gae Aulenti. „Pipistrello” od razu odniosła wielki sukces, stając się także częścią prestiżowej stałej kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA).
BLACK LABEL – „Ikony dizajnu. Tom II. Człowiek, przedmiot, historia” jest do nabycia w naszym sklepie online, sieci Empik, salonikach i wybranych księgarniach.
#autopromocja