Jakie jest nowe rzemiosło? Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu „Dizajn na fali” w Krakowie
„Nowe rzemiosło. Na styku tradycji, technologii i wzornictwa” to ostatni z siedmiu tematów omawianych w ramach cyklu „Dizajn na fali” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godz. 18.00, a jego gościnami będą prof. Ewa Klekot i ceramiczka Olga Milczyńska. Rozmowę ponownie poprowadzi Dominik Lisik, autor wydarzenia.
Podczas siódmego spotkania „Dizajn na fali” Dominik Lisik zaprosi swoje gościnie do rozmowy na temat nowego rzemiosła w rozumieniu powrotu do przedprzemysłowych sposobów wytwarzania, opartych na ręcznych metodach pracy i naturalnych surowcach.
Ten powrót jest odpowiedzią na globalną nadprodukcję i niską jakość masowych produktów, które zmusiły projektantów do refleksji nad współczesną kulturą materialną i stanem środowiska naturalnego. W Polsce – gdzie okupacja i komunizm niemal całkowicie ucięły ciągłość tradycji pokoleniowej – wytwórcy przywracają do życia ginące zawody. Tropią historyczne przykłady zapisu tożsamości kulturowej za pośrednictwem rękodzieła. „Ten badawczo-projektowy wysiłek nie tylko przynosi korzyści samym projektantom-wytwórcom, ale także przywraca społeczeństwu zapomnianą wiedzę, tworzącą naszą kulturę narodową” – czytamy w opisie wydarzenia.
„Dizajn na fali” rozpocznie się we wtorek, 17 grudnia 2024 roku o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej w głównym budynku Muzeum Manggha. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Koszt udziału: 5 zł za osobę. Płatności dokonuje się stacjonarnie w recepcji od wtorku do niedzieli oraz w dniu spotkania w godzinach 10.00–17.30 lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Gościnie
Ewa Klekot, dr hab., antropolożka, tłumaczka i kuratorka, profesorka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS. Interesuje się łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi w badaniach i edukacji. Analizuje antropologię wytwarzania, związane z nią poznanie i wiedzę: umiejętności, wiedzę ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania wobec dziedzictwa niematerialnego. Podejmuje refleksję nad sztuką, społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.
Olga Milczyńska, ceramiczka, artystka i rzemieślniczka. Ukończyła studia na wydziale ceramiki w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Praktykowała w pracowniach w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Danii i Korei Południowej, współpracowała z Ośrodkiem Garncarskim w Medyni Głogowskiej. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło i kuratorką wystaw poświęconych rzemiosłu. Uczestniczyła w wystawach krajowych i międzynarodowych, takich jak Ceramic Biennale w Indonezji czy Dutch Design Week w Eindhoven. Wykładała również ceramikę na School of Form.