Jeszcze doskonalsza Opera GX
Premierę miała podczas Electronic Entertainment Expo (E3) w Los Angeles, gdzie zaskoczyła świetną znajomością potrzeb gamerów. Mowa o Operze GX – przeglądarce, którą wyróżniają wyjątkowe cechy. Jak mówi Maciej Kocemba, jej product director i twórca: „Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym, czy zwykłym graczem, Opera GX to portal do świata gamingu. Dostarczy najważniejszych wiadomości i wskaże nowinki dotyczące gier. Wygląda świetnie, brzmi idealnie oraz sprawi, że Twoja przeglądarka zużyje mniej zasobów, aby umożliwić ci idealną rozgrywkę”.
Opera GX to produkty stworzony z myślą o potrzebach graczy, których jest (bagatela!) 1,3 miliarda. To pierwsza i jedyna przeglądarka zaprojektowana po wnikliwej analizie preferencji tych osób, co sprawia, że idealnie koresponduje z ich oczekiwaniami.
Opera GX ma ograniczniki użycia procesora, RAM i przepustowości sieci wykorzystywanych przez przeglądarkę – zmniejszają one jej zapotrzebowanie na zasoby, a tym samym zapewniają więcej mocy komputera do obsługi gier. Ma także funkcję Hot Tabs Killer, która pozwala użytkownikowi szybko zamknąć zakładki pochłaniające najwięcej zasobów. Przeglądarka oferuje także liczne opcje dopasowania kolorów, obsługę Razer Chroma, dzięki czemu klawiatura, mysz i inne akcesoria dopasują się kolorystycznie do koloru podświetlenia przeglądarki. Opera GX ma także ciekawy, inspirowany grami dizajn.
Nowością jest panel GX Control. To funkcja, która daje użytkownikowi możliwość kontrolowania, jaka część zasobów procesora i pamięci RAM ma być dostępna dla przeglądarki. To Ty podejmujesz decyzję, a Opera GX trzyma się wyznaczonych przez Ciebie limitów. To ciekawe udogodnienie, które daje użytkownikowi pełną kontrolę nad korzystaniem z Internetu i dużą przewagę nad innymi obciążającymi system przeglądarkami.
„Obsługa gier wymaga od sprzętu gamingowego sporo wysiłku. Jeszcze więcej, jeśli gracze streamują swoją rozgrywkę. Zanim pojawiła się Opera GX, gracze nierzadko musieli zamykać przeglądarkę, żeby nie zakłócać działania gry. Właśnie dlatego stworzyliśmy specjalną funkcję GX Control, która umożliwia płynniejszą rozgrywkę bez konieczności rezygnowania z tego, co akurat robią w sieci” – mówi Maciej Kocemba.
To nie koniec wprowadzonych udoskonaleń. Nowa funkcja Force Dark Pages umożliwia włączenie trybu ciemnego na każdej stronie internetowej– niezależnie od tego, jak została zaprojektowana. Ta funkcja personalizowania witryn jest jeszcze w fazie beta, dlatego użytkownik musi ją włączyć. Opera GX pozwala też (dzięki Video Pop-Out) na „wyciągnięcie” wideo ze strony www i umieszczenie go nad innymi kartami. Dzięki temu użytkownicy mogą wyświetlać filmy na innych stronach internetowych, a nawet w grze.
Zadbano również o indywidualne potrzeby graczy, dając im w przeglądarce opcję personalizowania elementów – np. efektów ikonek po najechaniu na nie kursorem czy dźwięków. Te ostatnie przygotowali nagradzany kompozytor Rubén Rincón i zespół Berlinist. Każdy dźwięk można włączyć lub wyłączyć, można też regulować poziom jego głośności. Opera GX dołączyła też do klubu przeglądarek „better with headphones”, które lepiej brzmią w słuchawkach. „Cieszymy się, mogąc w końcu ujawnić całość koncepcji, do której od początku dążyliśmy: chcieliśmy wyposażyć naszą przeglądarkę w efekty dźwiękowe znane z gier, gdzie perfekcyjnie skomponowana interaktywna ścieżka dźwiękowa pozwala się w niej zatopić, podnosząc jakość całego doświadczenia. Sądzę, że nam się udało” – mówi Maciej Kocemba.
Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala być na bieżąco z nowościami i informacjami o tematyce gamingowej, jest portal istniejący wewnątrz przeglądarki GX Corner. Znajdziemy tu kalendarz premier i bazę na bieżąco aktualizowanych darmowych gier. Co ciekawe, w Operę GX wbudowano Instagram, Telegram, Facebook Messenger, WhatsApp, Discord, Twitch, co pozwala prowadzić dyskusje ze znajomymi. Ten zestaw komunikatorów wzbogacono ostatnio w przeglądarce o Twittera, wbudowanego w pasku bocznym.
W parze z technologicznymi innowacjami idzie dbałość o walory estetyczne. Użytkownicy, którzy są miłośnikami presetów, mogą teraz zupełnie zmienić wygląd swojej przeglądarki. Do wyboru mają jeden z dostępnych schematów kolorystycznych, np. Rose Quartz, Ultraviolet czy Frutti di Mare. Użytkownicy Opery GX mogą także stworzyć własny motyw w oparciu o koło barw. Do wybranego motywu kolorystycznego przeglądarka będzie dostosowywać kolory ikon paska bocznego. Aktualizacja przynosi również nowy zestaw tapet, które nadają zupełnie nowy wygląd Operze GX.
Dobrą wiadomość mamy też dla fanów plików GIF. Wystarczy jedno kliknięcie, aby zaimportować dowolny plik GIF i używać go do podświetlenia klawiatury przy uruchomieniu konkretnej akcji w przeglądarce. Opera GX wyświetli też GIF na klawiaturze Razer wraz z każdym powiadomieniem z Discorda, Twitcha, Telegrama, Facebook Messengera, Twittera, WhatsAppa lub Instagrama.
Niekwestionowane wysiłki twórców Opery GX doceniają nie tylko usatysfakcjonowani gracze. Świetny projekt przeglądarki uhonorowano prestiżowymi nagrodami – iF Design Award oraz wyróżnieniem Red Dot Design.
Gratulujemy!
Więcej: tutaj.