KOLEKT – ruszyła nowa polska platforma z pracami młodych projektantów i artystów
Młodym twórcom, którzy po studiach dopiero wkraczają w zawodowy świat, często brakuje siły przebicia lub zaparcia w realizowaniu własnych projektów. Ich pomysły lądują w szufladzie albo długo czekają „na ten właściwy moment”. Założycielka internetowego kolektywu KOLEKT, Xenia Kwiatkowska, chce to zmienić. Stworzyła platformę, która zajmie się promocją twórczości obiecujących młodych artystów, projektantów, architektów czy fotografów.
Za konceptem pierwszej kolekcji KOLEKT stoi pięć przyjaciółek, absolwentek szkół artystycznych, które poznały się na różnych etapach życia. To Xenia Kwiatkowska i Sara Francuz – obie po Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, Bebe Karapetyan, absolwentka Katedry Mody ASP w Warszawie, Dominika Pilch, która studiowała architekturę w Central Saint Martins w Londynie oraz Ania Juszczyk, absolwentka historii sztuki i filmu na Uniwersytecie Saint Andrews w Szkocji.
Wszystko zaczęło się od inspiracji i doświadczenia, które założycielka KOLEKT zdobyła za granicą. „Pracowałam w brukselskiej galerii sztuki użytkowej Maniera. W Belgii jest multum takich miejsc. U nas niestety nie ma jeszcze tylu przedsięwzięć z tego obszaru” - mówi Xenia Kwiatkowska. W Manierze zajmowała się przekładaniem pomysłów twórców na język projektowania przemysłowego. „Często jest tak, że ktoś ma pomysł na projekt, ale nie za bardzo wie, jak wdrożyć go w życie, jaki materiał będzie najlepszy. Staż w Manierze uświadomił mi, że takie współprace są możliwe i że nie trzeba być absolwentem wzornictwa, by projektować sztukę użytkową” - tłumaczy.
Jak przyznaje założycielka KOLEKT, wielu młodych twórców stara się łączyć życie zawodowe z twórczością, ale często brakuje im na to czasu. „Po akademii ma się bardzo idealistyczne spojrzenie, że projekty będą łączyły manifest ekologiczny z wybraną przez nas formą. Ale potem okazuje się, że praca w zawodzie wygląda zupełnie inaczej. Wszyscy kończymy w tych samych biurach projektowych, odbywamy bardzo podobne staże, a mimo to mało osób wystawia się z rzeczami użytkowymi. Są oczywiście targi i inne przedsięwzięcia, ale my chciałyśmy ubrać to w nowoczesne medium” - mówi Xenia Kwiatkowska.
KOLEKT do współpracy zaprasza młodych, obiecujących twórców. Nie ma tam miejsca na znane nazwiska i osoby, które mają już wyrobioną pozycję w branży. Założycielka kolektywu działa we współpracy z warszawską ASP i przygląda się pracom dyplomowym absolwentów uczelni. Chęć zaprezentowania swoich prac mogą też zgłaszać do niej sami twórcy.
W kolekcji inaugurującej działalność KOLEKT znalazły się fotografie Ani Juszczyk, ubrania z dyplomowej kolekcji Bebe Karapetyan, tuftowane dywany oraz biżuteria stworzona metodą na wosk tracony autorstwa Dominiki Pilch, ceramiczne obiekty, rzeźby z wosku oraz zapach do domu projektu Sary Francuz i ceramiczna lampa (projekt dyplomowy) oraz zestaw do kawy, który Xenia Kwiatkowska stworzyła podczas rezydencji w pracowni Marka Cecuły w Ćmielowie.
Platforma KOLEKT działa w internecie, a towarzyszyć jej będzie seria pop-upów – wystaw połączonych ze sprzedażą kolekcji. Pierwsza, inauguracyjna, odbyła się w warszawskiej Galerii Karowa 16 grudnia tego roku. Twórczyni platformy planuje też wydarzenia za granicą, np. w Londynie, gdzie chce pokazać pierwszą kolekcję KOLEKT.