Krzesła odnowione za pomocą denimu. Wyjątkowa współpraca Visionary Lab z markami Vitra i Levi’s®
Upcycling polega na przetworzeniu zużytego tworzywa. W przeciwieństwie do recyklingu, w wyniku tego procesu powstają wyroby o wyższej wartości niż użyte do niego surowce. O wysokiej jakości denimu Levi’s® z drugiej ręki i używanych krzeseł marki Vitra nie trzeba nikogo przekonywać. The Visionary Lab udowodniło jednak, że z ich połączenia może powstać coś więcej – dzieła sztuki użytkowej.
Artykuł sponsorowany
The Visionary to studio z siedzibą w Amsterdamie, którego działalność polega na innowacyjnym projektowaniu i tworzeniu rozwiązań dla odpadów tekstylnych. W ostatnim czasie pracownia zaprosiła projektantów mody i wzornictwa do wzięcia udziału w nietypowym projekcie „Icons Re/Outfitted”. Ich zadaniem było nadanie używanym krzesłom Vitra nowego wyglądu za pomocą ponownie wykorzystanego denimu Levi's®.
Celem projektu jest zachęcenie społeczeństwa do szerszego spojrzenia na różne metody upcyclingu. Zarówno krzesła Vitra, jak i denim Levi’s® należą do ikon wzornictwa i mody. Dzięki udziałowi w projekcie „Icons Re/Outfitted” marki zwracają uwagę na potencjał ich produktów pod kątem wprowadzania do drugiego obiegu.
„Jesteśmy podekscytowani tą artystyczną eksploracją cyrkularnego dizajnu. Icons Re/Outfitted zaowocowało unikalnymi elementami, które w kreatywny sposób pokazują, jak można zastosować zasady projektowania cyrkularnego i innowacyjne techniki w celu zminimalizowania ilości odpadów” – mówi Torsten Stadles, Regional Leader Benelux & France w Vitra.
„Cieszymy się, że możemy być częścią projektu »Icons Re/Outfitted«, bo pokazuje on, jak można przedłużyć żywotność naszych tekstyliów dzięki innowacyjnym metodom projektowania” – podkreśla Anit Van Eynde, wiceprezes ds. marketingu i BX w Europie Północnej w Levi Strauss & Co. „W tym roku przypada 150. rocznica powstania modelu Levi's® 501®, a gdy świętujemy niesamowitą historię tego kultowego produktu, te jedyne w swoim rodzaju, artystyczne krzesła zachęcają nas do rozważenia kreatywnego potencjału ponownego wyobrażenia sobie jeansu” – dodaje.
Efekty tej artystycznej współpracy są prezentowane na wystawie „Icons Re/Outfitted” podczas trwającego do 29 października Dutch Design Week w Eindhoven w Holandii. Obiekty wyeksponowano w warsztacie stolarskim o industrialnym wnętrzu, które stało się integralną częścią tej artystycznej narracji.
1. The Coconut Chair Re/Outfitted
Holenderski projektant mody Tim Dekkers, aby tchnąć nowe życie w krzesło „Coconut Chair” autorstwa George'a Nelsona, zastosował wzór cięcia. Stworzył w ten sposób motywy zdobnicze o organicznym kształcie. Ozdoby te – wykonane z filcu jeansowego Levi's® pochodzącego z recyklingu od „fabryki społecznej" i-did – nadały krzesłu „zarośnięty” wygląd. Używając naturalnego barwnika z kurkumy, Dekkers dodał obiektowi odrobinę koloru. Dodatkowo udekorował go biodegradowalnymi kryształami, uprawianymi w procesie organicznym.
2. The Panton Chair Re/Outfitted
Łotewska projektantka Sarmite Polakova otoczyła krzesło „Panton” projektu Vernera Pantona innowacyjną biowłókniną, wykonaną z zużytego denimu. Ten wytrzymały, a jednocześnie lekki materiał, o wyglądzie przypominającym zamsz, został starannie ukształtowany w formę przywodząca na myśl suknię z trenem.
3. The Belleville Chair Re/Outfitted
Inspiracją dla projektu Barbary Polderman, który polegał na stworzeniu nowej wersji krzesła „Belleville” Ronana i Erwana Bouroulleca, była rozpoznawalna na całym świecie gra w „muzyczne krzesła”. Dla tej holenderskiej artystki tekstylnej wiąże się ona z symboliką oznaczającą niedobór, integrację i dynamikę społeczną. Polderman wykreowała jeansową rzeźbę, którą umieściła w „ubranym" w dżins krześle o lekko zaburzonej równowadze. Rzeźba ma zachęcać widzów do refleksji nad rolą, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu bardziej integracyjnego świata przy jednoczesnym poszanowaniu jego zasobów naturalnych.
4. The Amoebe Chair Re/Outfitted
Nigeryjska projektantka mody Nkwo Onwuka ozdobiła kultowe krzesło „Amoebe” projektu Verne Pantona dżinsowymi koralikami, misternymi frędzlami z włókien sizalu, akcentami z rafii i lustrzanymi detalami. Wszystkie te elementy umieściła na tle wysokiego oparcia. Praca budzi skojarzenie z majestatycznym królewskim tronem.
5. The Plywood Group LCW Chair Re/Outfitted
Urodzona we Francji projektantka mody i tekstyliów Sophie Cagniart, oddając hołd 150. rocznicy powstania dżinsów Levi's® 501®, ozdobiła używane krzesło „Plywood Group LCW” autorstwa Charlesa i Ray Eamesów zabytkowymi parami tej kultowej odzieży. Reaktywując techniki haftu, takie jak Sashiko, Boro i Sakiori, nie tylko zmieniła estetykę tkanin, ale także nadała im oryginalną strukturę i elegancki charakter.
6. The Wire Chair Re/Outfitted
Za inspirację do ożywienia dwóch kultowych krzeseł „Wire” autorstwa Charlesa i Ray Eamesów posłużył londyńskiej projektantce mody Hannah Brabon świat przyrody. Poprzez cięcie, strzępienie, ręczne tkanie i farbowanie wyrzuconych tkanin dżinsowych, stworzyła wielowarstwowy efekt, przypominający wodorosty. Umieszczenie dwóch krzeseł obok siebie uwypukliło znaczenie komunikacji i podkreśliło, jak zjednoczenie się jako społeczność jest niezbędne do wprowadzenia pozytywnych zmian.
7. The Eames Shell Chair DSW Re/Outfitted
Holenderski architekt Norman Monsanto umiejętnie przekształcił krzesło „Eames Shell Chair DSW” w rzeźbiarskie arcydzieło. Poprzez unikalny proces „wtapiania” kultowego krzesła w solidny pień drzewa oliwnego, zręcznie połączył nowoczesny dizajn z tym, co dziś można uznać za najstarszą formę służącą do siedzenia. Denimowe siedzisko płynnie łączy się z pniem, ozdobionym przez denimowe grzyby wykonane z tkaniny opracowanej przez artystę tekstylnego Kelly’ego Koningsa z przędzy wycofanej ze sprzedaży.
8. Eames Lounge Chair Re/Outfitted
Pochodząca ze Szwecji projektantka mody Kelly Konings – aby ponownie obić krzesło Vitra, artystycznie skomponowane z kilku używanych krzeseł „Eames Lounge” – stworzyła iluzję dziur. Wykonała ją za pomocą innowacyjnej techniki tkania 2D z efektem 3D, co dało efekt postarzenia. Wykorzystując zużytą przędzę pochodzącą od Levi's®, była również pionierem cyfrowej techniki tkania, która pozwala uzyskać organiczną strukturę gradientu od niebieskiego do prawie białego bez potrzeby wybielania.