Kuchnia w stylu nowoczesnym. Jakie meble kuchenne się sprawdzą?
Nowoczesna kuchnia jest nie tylko stylowa i designerska, ale przede wszystkim funkcjonalna i ponadczasowa. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiednich mebli. Co się sprawdzi, a na co lepiej uważać?
Artykuł sponsorowany
Autor: RP
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Prostota i minimalizm
To, czym cechują się nowoczesne meble kuchenne, to prosta forma i geometryczne kształty. Można zapomnieć o fantazyjnych frezowaniach czy stylizowanych uchwytach. Im bardziej minimalistyczne fronty, tym lepiej. Dąży się do stworzenia wrażenia gładkiej, zlewającej się ze sobą przestrzeni
Pomagają w tym m.in. meble bez uchwytów, otwierane na klik, które obecnie stają się standardem, nie tylko ze względu na aspekt wizualny, ale również praktyczną stronę, łatwość użytkowania. Może to być jednak problematyczne w przypadku zabudowanej zmywarki oraz lodówki. Można sobie z tym poradzić, montując system elektrycznego wspomagania, aczkolwiek jest to kosztowne przedsięwzięcie. Innym sposobem są frezowane uchwyty, które wyglądają nowocześnie i są przy tym złotym środkiem pomiędzy ceną, funkcjonalnością a designem.
2. Pełna zabudowa kuchni
Nowoczesna kuchnia jest zwykle w pełni zabudowana, co jest widoczne w dwóch aspektach. Po pierwsze, panuje tendencja, aby chować sprzęt AGD. Lodówka i zmywarka są ukryte za frontami, natomiast piekarnik czy mikrofalówkę dobiera się w taki sposób, aby “zlały się” z powierzchnią mebli (dostępne są wersje białe, czarne czy szare).
Ponadto można spotkać się z zabudową aż do sufitu, co oprócz estetycznego wyglądu ma sporo korzyści. Więcej szafek, to więcej miejsca do przechowywania. Przy okazji nie trzeba martwić się o kurz i tłuszcz zbierający się na samej górze. Co ciekawe, zabudowa do sufitu wcale nie zmniejsza optycznie pomieszczenia, a wręcz przeciwnie – sprawia wrażenie, jakby kuchnia była wyższa, niż jest w rzeczywistości.
Kupując gotowe meble kuchenne może zdarzyć się, że wymiary górnych szafek są niedostosowane do pomieszczenia. Wtedy najlepiej skorzystać z systemów modułowych, a wolną przestrzeń wypełnić specjalnymi zaślepkami wykończonymi w ten sam sposób, co fronty. Efekt wizualny jest taki sam jak w kuchni na wymiar.
3. Meble kuchenne na wysoki połysk
Od wielu lat dominującym trendem podczas projektowania nowoczesnej kuchni jest wybór frontów lakierowanych na wysoki połysk. Gładka, lekko połyskująca tafla odbija światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie powiększone oraz rozjaśnione. Efekt ten można uzyskać nie tylko w przypadku białych mebli, ale też grafitowych czy nawet czarnych, co pozwala na wybranie ich do małej kuchni.
Dodatkowo tutaj design łączy się z praktycznym podejściem. Chociaż nie da się ukryć, że na lakierowanych frontach doskonale widać odciski palców, to bardzo szybko można je umyć. Wystarczy spryskać je płynem do szyb lub roztworem octu i wody, po czym przetrzeć szmatką. Meble na wysoki połysk są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Nie pozostają na nich trwałe plamy (np. od sosu pomidorowego), nie trzeba też martwić się o to, że z czasem zaczną żółknąć lub blaknąć.
Jednocześnie nie wszystkie meble muszą być lakierowane. Popularne jest połączenie matowych dolnych półek z górnymi szafkami na wysoki połysk.
4. Nie tylko biel
Nowoczesna aranżacja kuchni często kojarzy się z czystą bielą, co, choć wygląda efektownie, jest uważane za zbyt sterylne, nieprzyjazne. Znacznie lepszym pomysłem jest łączenie bieli z innymi, kontrastowymi kolorami lub materiałami. Standardowym rozwiązaniem jest przełamanie białych mebli drewnem, co daje wrażenie przytulności. Można też zamienić drewno na czarny marmur, aby całość nabrała eleganckiego, luksusowego wykończenia.
Jednocześnie biel nie jest jedynym wyborem w nowoczesnej kuchni. Równie dobrze sprawdza się czerń (chociaż należy uważać z lakierowanymi frontami, ponieważ na takiej powierzchni widoczny jest kurz, każde zabrudzenie) oraz szarość. Aby ożywić aranżację, ciemne fronty poleca się przeplatać jaśniejszymi elementami, np. drewnianymi i złotymi. Zabawa materiałami to również jedna z cech nowoczesnych projektów.
5. Funkcjonalność na równi z designem
Nie da się zaprzeczyć, że minimalistyczna kuchnia w nowoczesnym stylu jest designerska, aczkolwiek to nie powinien być jej jedyny wyznacznik. Liczy się też funkcjonalność oraz ergonomia. Wybierając układ mebli oraz poszczególne elementy, należy pamiętać o podziale na strefy oraz o zachowaniu zasady tzw. trójkąta roboczego.
Meble powinny ułatwiać przechowywanie, dlatego warto wykorzystać m.in. takie rozwiązania jak:
- wysokie szafki cargo pełniące funkcję spiżarki;
- wysuwane kosze cargo do szafek narożnych;
- półki wielopoziomowe;
- organizery i kosze do szuflad;
- szafki z miejscem na kosze do segregacji lub ze wbudowanym systemem do sortowania odpadów.
Co charakteryzuje nowoczesne meble kuchenne? Podsumowanie
Nowoczesna kuchnia w ostatnich latach dominuje w projektach wnętrz. Z jednej strony jest stylowa i designerska, a z drugiej funkcjonalna i ponadczasowa, niezależna od najnowszych trendów. Cechy charakterystyczne mebli to prostota oraz minimalizm. Dominują geometryczne kształty, brak zbędnych zdobień, np. w postaci dekoracyjnych uchwytów czy frezowań. W ramach wykorzystania każdej przestrzeni stosuje się zabudowę do sufitu, natomiast ukryte za frontami sprzęty AGD tworzą wrażenie gładkiej powierzchni. Można spotęgować ten efekt, stawiając na meble na wysoki połysk, które odbijają światło.
Minimalistyczna kuchnia nie musi być też nudna. Chociaż zwykle wykorzystuje się neutralne, stonowane barwy, jak czerń, biel i szarość, to często przeplata się je kontrastowymi kolorami lub niecodziennymi materiałami, aby dodać całości charakteru. Przy tym równie ważny jest praktyczny aspekt projektowania mebli. Warto dążyć do tego, aby maksymalnie zagospodarować każdą szafkę za pomocą systemów do organizacji kuchni.