Łódź Design Festival 2024. Tematem edycji będzie komfort

Czym jest komfort w dzisiejszym świecie? To tylko kwestia wygody fizycznej czy może coś więcej? Czy każdy może sobie na niego pozwolić? Odpowiedzi na te pytania dostarczy 18. edycja Łódź Design Festival, zaplanowana na 21–26 maja 2024 roku.

Autor: AK

Zdjęcia: materiały prasowe

https://lodzdesign.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Etymologicznie słowo komfort wywodzi się z łacińskiego „confortare”, czyli „wzmocnić bardzo”, co pierwotnie miało związek z poczuciem umocnienia i wsparcia. Zagadnienie to, w kontekście ewolucji życia domowego, eksploruje w książce „Dom. Krótka historia idei” Witold Rybczyński. Autor zauważa, że w średniowieczu koncepcja komfortu praktycznie nie istniała – w codziennym życiu brakowało prywatności i udogodnień sanitarnych, a w domach liczyło się bardziej przetrwanie niż wygoda. Znacząca zmiana nastąpiła dopiero wraz z burżuazyjnym stylem życia w XVII-wiecznej Holandii. Współczesne rozumienie zagadnienia rozszerza się na aspekty związane z łatwością życia, przyjemnością i udogodnieniami, które są stosunkowo nowym zjawiskiem w historii ludzkości. Rozważania te zyskują szczególnie na aktualności w związku z narastającymi konfliktami społecznymi, postępującymi zmianami klimatu czy światowym kryzysem zdrowia psychicznego. Potrzeba nowego spojrzenia na komfort, stała się zatem jednym z najważniejszych zagadnień debaty społecznej. 

Motyw przewodni 

Nadchodząca 18. edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 21–26 maja 2024 roku, przyjmuje hasło „Komfort" jako centralny punkt eksploracji. Organizatorzy festiwalu zapraszają do zanurzenia się w różnorodnych aspektach tego pojęcia, ukazując, jak współczesny design dynamicznie reaguje na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. – Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania. W trakcie nadchodzącej edycji festiwalu odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia. Na festiwalu poruszymy więc takie tematy jak np. wpływ natury na nasze zdrowie, sposoby kształtowania przestrzeni współczesnych miast czy kulturowe i społeczne sensy spożywania – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. 

W programie festiwalu znajdą się także elementy od lat doceniane przez publiczność:  

  • make me! – międzynarodowy konkurs, który wyłania najlepsze projekty twórczyń i twórców młodego pokolenia. Towarzysząca mu wystawa stanowi swoisty obraz świata niedalekiej przyszłości  
  • must have – plebiscyt i wystawa prezentujące najlepsze krajowe wdrożenia użytkowe, stanowiące także okazję do poznania przedstawicielek i przedstawicieli polskiej branży kreatywnej  
  • open programme – prezentacja wystaw i wydarzeń z otwartego naboru, kierowanego przede wszystkim do instytucji, kuratorów, artystów i projektantów 
  • Archiblok – blok prezentacji eksperckich i dyskusji, poświęcony aktualnym tematom z dziedziny architektury i urbanistyki  
  • Edukreacja – dedykowana rodzinom z dziećmi, przestrzeń kreatywnej zabawy i nauki bez względu na wiek, status czy wiedzę  
ŁDF 2023

Klimat festiwalu 

Powstały w 2007 roku Łódź Design Festival jest obecnie uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych szeroko rozumianemu wzornictwu, czego potwierdzeniem jest m.in. wieloletnie członkostwo w World Design Weeks (powołana z inicjatywy Tokio Design Week, międzynarodowa sieć zrzeszająca najlepsze tego typu wydarzenia na świecie). Ubiegłoroczną edycję festiwalu odwiedziło 20 000 osób, a do jego programu zaangażowanych było ponad 500 projektantek_ów, badaczek_czy społecznych, kuratorek_ów i animatorek_rów życia kulturalnego. ŁDF prezentuje projekty łączące działania artystyczne i społeczne oraz komentuje najważniejsze wyzwania współczesnego świata, a jego szeroki zakres tematyczny obejmuje takie dziedziny projektowania, jak grafika, rzemiosło, wzornictwo przemysłowe, moda czy architektura. 

Łódź Design Festival jest nie tylko wydarzeniem sprzyjającym integracji branży kreatywnej, to przede wszystkim wyjątkowa możliwość odkrycia debiutujących talentów oraz poznania nowych kierunków rozwoju otaczającego nas świata. Festiwalowe wystawy i wydarzenia są okazją na ciekawe spędzenie czasu w gronie najbliższych znajomych i rodziny. – Sam festiwal jest genialny i byłem dumny, że mogłem być jego częścią. Ale co ważniejsze, ludzie, których spotkałem, byli tak entuzjastyczni i zafascynowani tym, czym się dzieliłem, że naprawdę się zaangażowali i zabrali ze sobą coś pożytecznego – potwierdza Terry McStea z Design Network North, prowadzący jeden z warsztatów w ramach ŁDF2023, który również odwiedzi festiwal w 2024 r. 

ŁDF 2023

Sercem wydarzenia jest główne centrum festiwalowe – industrialna przestrzeń Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Jednak wartościowe wystawy, fascynujące prezentacje, artystyczne instalacje i miejsca towarzyszące festiwalowi rozlokowane są również w innych zakątkach miasta.

ŁDF 2023

Ostatnia szansa


Osoby kreatywne, aktywnie działające na polu designu, mają ostatnia szansę na zgłoszenia swojej propozycji w ramach trwających naborów do wybranych części z programu ŁDF2024 – plebiscytu must have (nabór do 15.02.2024 r.), open programme  (nabór do 15.03.2024 r.) oraz konkursu make me! (nabór do 05.04.2024 r.). Niebawem zostaną ogłoszone pierwsze nazwiska finalistek i finalistów, a także lista wystaw i wydarzeń wybranych do tegorocznego ŁDF.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.