Michał Korchowiec stworzył unikatowe rzeźby świetlne dla KOPI Home
Do niedawna rzeźby świetlne Michała Korchowca, twórcy scenografii i kostiumów kultowych spektakli Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, były obiektami, które artysta tworzył dla siebie, żeby pocieszyć się w trakcie szarego, samotnego lockdownu. Dzięki współpracy artysty z marką KOPI HOME, powstała kolekcja unikatowych dzieł sztuki, a także dostępna w przedsprzedaży lampa projektowa 1.0, produkowana w polskiej hucie szkła.
Michał Korchowiec tworzy swoje rzeźby świetlne z precyzyjnie dobranych, szlachetnych kloszy vintage, łącząc w swoich projektach zdobycze z różnych czasów – od lat 20-tych do 80-tych XX wieku. Artysta stworzył dwie kolekcje unikatowych dzieł – jedna powstała dla KOPI HOME, druga dla galerii Listval_ w Reykiaviku.
Kształty są dla niego równie ważne co niezwykłe kolory widzialnego światła. Sercem rzeźb Michała są filtry z kolorowego szkła użytkowego, zmieniające widzialną barwę światła jednej żarówki – dzięki temu sami możemy wpływać na to, jakie światło i emocje w danym momencie wywołuje każdy z obiektów.
– Moje rzeźby są o miłości. Jedne o tej bezpiecznej – matczynej, inne o miłości kochanków, są o przyszłości, o poczuciu bezpieczeństwa, pocieszają w trakcie depresji, rozbijają smutki. Odnajdywanie kolejnych elementów budujących nową całość ma w sobie aspekt romantyczny, a każde złożenie jest niepowtarzalne – opowiada Michał Korchowiec.
Barwne światło poprawia nastrój, daje spokój lub energię. Rzeźby Michała skłaniają do kontemplacji, przypominają dobre duchy lub odległe planety. Mają w sobie coś żywego – ich charakter zmienia się w ciągu doby. W dzień zażółcenia stają się bielsze, a barwy ostrzejsze. Gdy zapada zmrok, pojawiają się błękity i gradienty fioletów. Obiekt wypełnia się magią przenikających barw.
Indywidualne piękno każdej z rzeźb Michała Korchowca wynika bezpośrednio z historii jej elementów – klosze tworzące rzeźby bywają nieco podniszczone, czasem porysowane, a czasem krzywo wydmuchane, na niektórych pozostały resztki farby. Te blizny czynią je naprawdę niepowtarzalnymi i ciekawymi. Artysta nie nazywa swoich rzeźb – inaczej trudno byłoby mu się z nimi rozstać. Pozostawia ten przywilej nowemu właścicielowi.
Rzeźby Michała zostały nagrodzone „Must have 2022” Łódź Design Festival.
Korzystając z doświadczenia zdobytego przy tworzeniu unikatowych rzeźb świetlnych, Michał Korchowiec, we współpracy z marką KOPI HOME, stworzył lampę 1.0.
Lampa 1.0 składa się z trzech dopasowanych do siebie elementów – podstawy, górnego klosza i filtra. Podstawa zaprojektowana jest w trzech odcieniach cynobru, a górny klosz w sześciu kolorach -– po dwa odcienie różu, zieleni i błękitu.
Dzięki złożeniu elementów szklanych, lampa uzyskuje unikalne w skali światowej kolory światła, zaskakujące wobec zewnętrznej barwy obiektu. Światło jednej żarówki można rozbarwić na wiele sposobów, a lampę używać z filtrem lub bez. Uzyskując światło delikatnie zabarwione albo światło o intensywnych kolorach. Każda z wersji kolorystycznych świeci się innym, niesamowitym odcieniem. Kontrastowe połączenia pomarańczu i fioletów, w skali od różu po granat energetyzuje, przypomina barwę ognia. Lampa 1.0 staje się Genius loci -– opiekunką przestrzeni. Jest słodka jak cukierki albo antydepresanty.
Obiekt jest zabawowym wykładem o teorii łączenia barw, a czynność składania szklanych elementów, przyjemnością. Są pięknym kontrastem dla minimalistycznej przestrzeni, ale nie zginą w eklektycznym mieszkaniu, pełnym bibelotów.
Liniowa produkcja lampy 1.0 pozwala na obniżenie ceny obiektu, który w przyszłości stanie się podstawą analogowego systemu, do którego będzie można dokładać kolejne szklane klosze, tworząc niepowtarzalne kompozycje barw i odcieni.
Pierwsza edycja lampy 1.0 jest mocno limitowana, a czas oczekiwania na produkt - ze względu na zastosowanie podejścia zero waste, jest mocno wydłużony. Każdy z kloszy jest wydmuchiwany i malowany ręcznie w polskiej hucie szkła. Lampa 1.0 jest celowo analogowa, nietechnologiczna – nie ma w niej niepotrzebnych materiałów.
O artyście
Michał Korchowiec, ur. 1987, absolwent malarstwa ASP w Krakowie, artysta wizualny, scenograf teatralny, reżyser filmów dokumentalnych. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw w Polsce i za granicą, prezentujących jego malarstwo, wideo art i instalacje. Od 2009 roku jako autor scenografii, kostiumów oraz oświetlenia, współpracował z wieloma reżyserami w Polsce, Niemczech, na Islandii i w Japonii.
Zobacz także:
Interesujesz się dizajnem?
Sprawdź LABEL 54 „Celebrując sztukę życia” – wydanie urodzinowe!