Mistrzostwo to nieustanne poszukiwanie

Dominika Dondé to utalentowana ceramiczka i promotorka sztuki. Artystka specjalizuje się w porcelanie, realizując obiekty wykonane technikami dawnymi w sztuce małego przedmiotu, rzeźbie i instalacjach. Prace Dondé cechuje subtelność i delikatność, a także pewna niejednoznaczność formy. Porcelana w rękach Dominiki staje się materią niemal poetycką. Nic tu nie jest oczywiste. Zaskoczyć kształtem potrafi nawet misa czy talerz, który wyszedł spod rąk artystki, taki jak ten nagrodzony w tegorocznym plebiscycie MUST HAVE.

Autor: MS

Zdjęcia: Paulina Jakóbiec

http://donde.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

A skąd się wzięły te piękne porcelanowe drobiazgi jak bransoletki czy świece zapachowe?

To wszystko są przypadki.Kiedyś w sklepie w Mediolanie zobaczyłam metalową bransoletkę, która wyglądała jak porcelanowa. Spontanicznie chciałam ją kupić, ale kosztowała 850 euro. Pomyślałam, że zrobię sobie taką z porcelany. Opracowanie do tego odpowiedniej technologii zajęło mi dwa miesiące. Zrobiłam ją dla siebie używając technik dawnych. Bransoletka jest bardzo przyjemna w noszeniu, bo przyjmuje temperaturę ciała. Świeczki natomiast zrobiłam na zamówienie concept store’u znajdującego się w Hotelu Europejskim. Bardzo długo mnie na nie namawiano. Opakowanie to między innymi rzadkie 24 karatowe matowe złoto, techniki rzeźbiarskie. Poszukiwanie zapachu to osobna, długa historia. Dla Hotelu Europejskiego robiłam instalacje porcelanowe, sufitowe i na ściany, a ostatnio zaprojektowałam też serwis kawowy dla jednej i dwóch osób.

Jedna z Pani prac zdobyła ostatnio wyróżnienie Must Have w plebiscycie organizowanym przez Łódź Design Festival.

Tak, bardzo się ucieszyłam!

W tym staż w słynnej manufakturze porcelany w Sèvres, na który podobno bardzo trudno jest się dostać…

To prawda. Udało mi się, bo po pierwsze mówię po francusku. Po drugie jeździłam tam bardzo często, była to taka moja mekka i uparcie pytałam o jakieś staże, bo po prostu chciałam zobaczyć manufakturę od tyłu, a nie tylko muzeum. Zaprzyjaźniłam się tam z panią, która sprzedaje bilety i książki. Pewnego dnia dała mi ona adres mailowy innej osoby, która tam pracuje i uparcie zaczęłam wysyłać maile reklamując się jako zamiatacz, sprzątaczka, pisałam, że szlifuję, że różne rzeczy potrafię... Krótko mówiąc – zaoferowałam im szerg moich znakomitych kompetencji i nic. I nagle pewnego dnia dostałam zaproszenie. Myślałam, że eksploduję ze szczęścia, nie mogłam w to uwierzyć!Jak wyglądał ten staż?

Od razu pojechałam na kurs mistrzowski, bo w międzyczasie skończyłam podyplomowe studia z ceramiki. Ten rozwój w tej dziedzinie przypadł mi na wiek dojrzały, co uważam za rzecz cudowną. Dojrzałość ma to do siebie, że mamy ukształtowane tyle rzeczy wewnątrz nas – estetykę, poczucia piękna, mamy też świadomość własnej potencji. W Sèvres miałam nieprawdopodobną krzywą uczenia się, czego bym nie dotknęłam, to mi wychodziło. Błyskawicznie dotarłam do technik, które mnie interesowały. Uczyłam się tylko od mistrzów, więc nie marnowałam już czasu. 

Co Pani rozumie przez mistrzostwo w ceramice. Na czym ono polega?

Mistrz dla mnie to ten, który nie schodzi z drogi poszukiwania, to ten, którego wiedzie wewnętrzna niespożyta ciekawość i dynamika wewnętrznego poszukiwania coraz to nowych form, coraz to nowego wyrazu i estetyki. Mistrzostwo to żarliwe uczucie poszukiwania. Mistrzostwo możemy też rozumieć jako precyzję jako osiągnięcie perfekcji w danej technice, ale to akurat nie jest moje rozumienie. W chińskiej fabryce porcelany możemy znaleźć człowieka, które całe życie malował jeden wzór i oczywiście osiągnął w tym mistrzostwo, ale nigdy nie przeniósł on swojej wizji w kreację, ani w coś własnego.

W pani pracach z jednej strony widać nowatorstwo, z drugiej silne zakotwiczenie w przeszłości…

Wszystko zaczęło się od zachwytu porcelanowymi obiektami z przeszłości, z XVIII – XIX wieku.Ciekawiły mnie stare techniki –  stare grawiury, ryciny, przenoszenie grafik na porcelanę. Pamiętam, że na początku nie mogłam odgadnąć, jak coś jest zrobione, ale dziś już wiem. Kiedyś odkrywanie na przykład tego, jak dana rzeźba wytrzymała wypał, zajmowało mi kilka lat. Dziś często wystarczy mi jedno spojrzenie i już całą resztę wiem.

Nie tylko pani wie, ale też wykorzystuje tę wiedzę.

Oczywiście.Tak było w przypadku rzeźby Lightness, którą zrobiłam z moim przyjacielem.Wszyscy, łącznie z profesorami ceramiki, powiedzieli nam, żeby się za to nie brać, że nikt tego nie wypali w porcelanie. Wszystkim rzeźba tancerki wydała się bardzo trudna, bo cały jej ciężar spoczywa na jednej nodze, oprócz tego mamy niczym niepodparty ażur między nogami i dwie ręce wzniesione do góry. Porcelana powyżej pewnej temperatury zaczyna być miękka i wszystko opada. Oglądając albumy z porcelanowymi rzeźbami, możemy zauważyć, że figury między nogami mają zawsze jest jakiś pień albo rękę opartą o kolumnę. Tu nie było żadnego podparcia. Samo robienie formy do tego odlewu zajęło nam trzy miesiące bez przerwy i nie było wiadomo, czy ta forma zaprocentuje, nie było wiadomo, czy się to otworzy, to był kosmos, ale się udało!

Ze względu na sytuację, możemy niestety porozmawiać dziś tylko telefonicznie.Dobrze Pani znosi izolację?

Nie odczuwam jej jakoś bardzo dotkliwie, bo już od kilku lat moje codzienne życie polega na przemieszczaniu się z domu do pracowni, w której jestem sama i pracuję w ciszy oraz spokoju do późnego popołudnia. Teraz tylko podtrzymuję moją codziennę rutynę. 

I to trwa już podobno 5 lat...

Tak, dokładnie 5 lat. Wtedy też powstała moja galeria i pracownia.

Jak to się stało, że zaczęła się Pani zajmować ceramiką?

Myślę, że zdecydowało o tym trochę przeznaczenie. Już jako małe dziecko ryłam patykiem we wszystkim, kopałam,rzeźbiłam w glinie, lepiłam z plasteliny, rysowałam… Moje życie jednak z różnych powodów ułożyło się tak, że ta pasja na wiele lat została trochę z tyłu. Oczywiście robiłam różne rzeczy artystyczne, ale tak bardziej hobbystycznie, nie zawodowo. I pewnego dnia, na chwilę przed 40-tką podjęłam decyzję, że pora udać się na wycieczkę w głąb samej siebie, że to jest ten moment, że teraz albo nigdy. Bałam się, opierałam, bo rzuciłam prawie wszystko i wtedy zaczęły przytrafiać mi się same dobre rzeczy, jak ta, że dostałam w prezencie kamienicę na Pradze, w której mogłam stworzyć własną pracownię. W międzyczasie skończyłam też różne szkoły.

Jaka jest historia tego nagrodzonego talerza Peplum?

Nie powstał on na żadne wyraźne życzenie, zrobiłam go dla siebie, zresztą zawsze wiele rzeczy robię dla siebie. Pewnego dnia pewien utytułowany francuski kucharz wydawał album ze swoimi daniami i chciał mieć w tym albumie wszystko sfotografowane na moich pracach. Talerze pojechały więc do Francji, a potem jeszcze kilkakrotnie brały udział w różnych sesjach.Ostatnio kilka z nich trafiło też do wolnych przestrzeni w Hotelu Europejskim, ale wydaje mi się, że nikt nie zwracał za bardzo na nie uwagi, aż do tego plebiscytu! Bardzo się cieszę z tej niespodzianki i dziękuję!

Nad czym Pani teraz pracuje?

Moja inklinacja, to o czym marzę i chcę robić to są instalacje – duże, świetlne, sufitowe, ścienne, wolnostojące – to jest to, w jakim kierunku chciałabym pójść. Bardzo to czuję. Właśnie teraz pracuję nad takimi większymi projektami, z którymi chciałabym pojechać gdzieś za granicę. Robię też teraz coś, co nazywam ekoporcelaną – mieszam porcelanę ze śmieciami. Zbieram do tego różne odpady celulozowe – stare kartony, papiery, rolki z papieru toaletowego, gazet, a następnie namaczam to w takiej kadzi i miksuję. Powstaje z tego pulpa, którą mieszam z najlepszą na świecie porcelaną. Porcelana poprzez dodatek celulozy staje się niesamowicie przeświecalna i uzyskuję dzięki temu wyjątkową fakturę. Jak się to się wszystko podświetli od środka, to po prostu wygląda jak księżyc!

 

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych