Naucz się rzemiosła od mistrzów. Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło zaprasza do udziału w programie Homo Faber Fellowship
Początkujący rzemieślnicy mogą uczyć się rzemiosła od mistrzów, a jednocześnie zdobywać praktyczne umiejętności, jak prowadzić własny biznes. Po raz kolejny Michelangelo Foundation organizuje międzynarodowy program Homo Faber Fellowship, którego partnerem w tym roku zostało Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło. Nów będzie koordynować projekt dotyczący edukacji rzemieślniczej.
Michelangelo Foundation to prywatna organizacja non-profit zajmująca się ochroną i promocją rzemiosła oraz wsparciem utalentowanych rzemieślników, z siedzibą w Genewie, założona w 2016 roku przez Johana Ruperta i Franco Cologni, przedsiębiorców oraz promotorów sztuki i rzemiosła.
Do Michelangelo Foundation należy obecnie ponad 100 organizacji, głównie z Europy: stowarzyszenia, muzea, placówki edukacyjne, w tym szkoły designu. W tym gronie Polskę reprezentują School of Form Uniwersytetu SWPS, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Pragi i Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło.
– Jesteśmy członkami Michelangelo Foundation od początku istnienia Nowiu, czyli od ponad pięciu lat. W ostatnim roku byliśmy bardziej zaangażowani w działalność fundacji: uczestniczyliśmy w spotkaniach, prezentowaliśmy swoje osiągnięcia. To zaowocowało, bo zostaliśmy zaproszeni do udziału w programie Homo Faber Fellowship. Od dawna chcieliśmy zaangażować się w projekt edukacyjny tak ważny dla przyszłości rzemiosła – mówi Olga Milczyńska, rzemieślniczka, współzałożycielka Nowiu.
Nów jako partner Fundacji Michelangelo będzie koordynować projekt dotyczący edukacji rzemieślniczej w Polsce. W Homo Faber Fellowship mogą wziąć udział duety absolwentów szkół artystycznych, którzy stawiają pierwsze kroki w rzemiośle, oraz mistrzynie i mistrzowie, którzy mają z wieloletnim doświadczeniem i bogatym dorobkiem.
Sponsorowany przez Michelangelo Foundation program potrwa siedem miesięcy, a rozpocznie go we wrześniu bieżącego roku kurs mistrzowski w Wenecji certyfikowany przez szkołę biznesu ESSEC. Przez kolejne miesiące początkujący rzemieślniczy i rzemieślniczki będą odbywać staż w pracowni mistrza lub mistrzyni: zdobywać praktyczne umiejętności rzemieślnicze, także w zakresie projektowania, we współpracy z wykładowcami z ESSEC uczyć się prowadzić własny biznes i działania marketingowe.
– Żadna, nawet najlepsza uczelnia nie oferuje tak intensywnego kursu rzemiosła. Początkujący rzemieślnicy mogą uczyć się ręcznego wytwórstwa od mistrzów, a jednocześnie zdobywają praktyczne umiejętności, które pozwolą im rozwinąć i prowadzić własny biznes – podkreśla Olga Milczyńska.
Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło jako partner programu Homo Faber Fellowship zapewnia pomoc w przygotowaniu i złożeniu aplikacji, wyszukuje i rekomenduje rzemieślnicze pary oraz koordynuje współpracę absolwenta i rzemieślnika. Siedmiomiesięczną współpracę zakończy realizacja wspólnej pracy rzemieślniczego duetu, która będzie prezentowana podczas London Craft Week, wydarzenia odbywającego się co roku na początku maja w Londynie.
Oprócz programu Homo Faber Fellowship fundacja prowadzi też inne działania skoncentrowane na promocji rzemiosła. Odbywająca się co dwa lata w Wenecji wystawa Homo Faber jest unikatowym w skali europejskiej wydarzeniem. W 2022 roku we wnętrzach siedziby Fundacji Cini zaprezentowano 850 prac autorstwa 400 rzemieślników i rzemieślniczek, a wystawę zwiedziło ponad 55 tysięcy gości. Tegoroczna, trzecia edycja wystawy potrwa od 1 do 30 września i jak zapewniają organizatorzy, będzie to „podróż przez życie widziane przez pryzmat rzemiosła”. Z kolei Homo Faber Guide to aplikacja stworzona z myślą o osobach podróżujących, które chcą poznać lokalne rzemiosło, zajrzeć do wnętrza pracowni i porozmawiać z rzemieślnikami o tajnikach ich pracy. Wystarczy kilka kliknięć, by znaleźć interesującą pracownię rzemieślniczą i umówić się na spotkanie lub po prostu odwiedzić miejsce.