Nie przegap: Wystawa „Design. Powrót do przyszłości” w DESA Unicum. Wielki triumf ikon wzornictwa
DESA Unicum zaprasza wszystkich miłośników dizajnu na wyjątkową wystawę „Design. Powrót do przyszłości”, która odbędzie się w dniach od 3 do 10 października. W trakcie tego wydarzenia zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć aż 165 obiektów, które stały się ikonami polskiego wzornictwa. Wśród eksponatów znajdą się m.in. legendarny fotel RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego, porcelanowa figurka „Złośnica” Eryki Trzewik-Drost oraz kultowy serwis do kawy „Kula” zaprojektowany przez tajemniczego Bogdana Wendorfa.
Tytuł wystawy – „Design. Powrót do przyszłości” – jest przewrotnym odniesieniem do współczesnego zainteresowania wzornictwem sprzed lat. Przedmioty, które dekady temu były nowatorskimi eksperymentami, dziś stają się ponownie doceniane i wracają jako klasyki dizajnu.
Jednym z najbardziej intrygujących eksponatów na wystawie jest fotel RM58 Romana Modzelewskiego. Wykonany z laminatu epoksydowego, był pionierskim projektem, który w 1958 roku stanowił rewolucję technologiczną i estetyczną. Choć nie wszedł do masowej produkcji za życia projektanta, to w XXI wieku stał się jednym z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów obiektów. W 2018 roku czerwony RM58 został wylicytowany za niemal 100 tys. zł. Na wystawie zaprezentowany zostanie unikalny żółty egzemplarz mebla, wykonany własnoręcznie przez Modzelewskiego.
Wystawa to również okazja do podziwiania odradzającej się fascynacji ceramiką i porcelaną. Jednym z kluczowych eksponatów jest figurka „Złośnica” autorstwa Eryki Trzewik-Drost, znanej głównie ze swoich prac w szkle. Na wystawie nie zabraknie również unikatowych figurek z okresu międzywojennego, takich jak „Cztery Tancerki” czy „Pierrot i Kolombina” z Wytwórni Fajansu w Pacykowie.
Wśród eksponatów związanych ze sztuką użytkową, warto zwrócić uwagę na serwis do kawy „Kula” zaprojektowany przez Bogdana Wendorfa. Choć artysta jest postacią owianą tajemnicą, jego prace na stałe wpisały się w kanon polskiej odmiany art déco. Wystawione w DESA Unicum serwisy porcelanowe z Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie to przykład doskonałego połączenia elegancji z nowoczesnym podejściem do formy.
Na wystawie można również zobaczyć prace z Pracowni Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, nawiązujące do tradycji eksperymentów Karola Tichego – jednego z pionierów nowoczesnej ceramiki artystycznej. Prezentowane obiekty, stworzone na wzór odkryć egipskich, podkreślają długą tradycję wprowadzania nowatorskich rozwiązań do sztuki użytkowej.
Wystawa jest częścią cyklicznego wydarzenia Desa Design Days, którego kolejna edycja rozpocznie się już 5 października. To szansa, by zgłębić historię polskich projektów i poznać kulisy powstawania wybranych obiektów. Wstęp na wystawę oraz wydarzenia w ramach Desa Design Days jest bezpłatny.
W programie wydarzenia znajdziemy:
- godz. 12:00 – „Design. Powrót do przyszłości” – oprowadzanie po wystawie – Mariusz Pendraszewski, ekspert DESA Unicum
- godz. 13.00 - Ceramika z pracowni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – oprowadzanie po wystawie – dr Karolina Wolska-Pabian, Muzeum Narodowe w Warszawie
- godz. 14:00 – Wzornictwo czy rzeźba? – spotkanie z Pawłem Grunertem
Więcej na www.desa.pl.