Nie przegap: Wystawa „From the same earth” w Willi Pniewskiego. Dizajn jako hołd dla Ziemi
Wystawa „From the same earth” to głęboka refleksja nad naszą relacją z ziemią – od bogactwa naturalnych zasobów po proces twórczy z poszanowaniem materiałów, które oferuje nam natura.
Autor: MB
Zdjęcia: Herman Visual
Ziemia, jak zauważają Eleonora Bojanowska i Bartosz Brylewski, kuratorzy wystawy, to nie tylko źródło inspiracji i obfitości, lecz także dom, który karmimy, pielęgnujemy i niestety – eksploatujemy. „From the same earth” opowiada o ludziach i pracy ich rąk, o poznawaniu materiału, o szacunku do materii oraz o znaczeniu uważności i cierpliwości w procesie twórczym.
Miejsce, które wybrali twórcy wystawy, nie jest przypadkowe. Charakterystyczny budynek na Skarpie Warszawskiej, w którym dziś mieści się Muzeum Ziemi PAN, to dawna willa architektka Bohdana Pniewskiego. Obiekt uznawany jest dziś za jedną z ikon polskiego modernizmu. Jego oryginalną fasadę pokrywają kamienne bloki. W dużej mierze udało się też zachować oryginalne wnętrza, w tym bibliotekę ze słynnym sufitem wyłożonym misami huculskimi. Wrażenie robią detale z metaloplastyki oraz snycerka. Wizyta na wystawie to również świetna okazja na zapoznanie z tym ikonicznym budynkiem.
Wystawa gromadzi prace młodych artystów-rzemieślników, którzy w swoich dziełach zacierają granice między sztuką a dizajnem. Ich prace powstały z naturalnych materiałów i przybrały organiczne formy, będąc często bezpośrednią odpowiedzią na architekturę i detale Willi Pniewskiego. Dialog, który twórcy nawiązują z miejscem i zbiorami Muzeum Ziemi, pozwala na odkrycie piękna w autentyczności i przypadkowości natury.
Na wystawie zobaczymy prace Agnieszki Owsiany, której unikatowe obiekty z wełny inspirowane były detalami architektonicznymi willi, archiwalnymi zdjęciami budynku oraz baldachimem zaprojektowanym przez Pniewskiego. Z kolei prace Bartosza Brylewskiego przekraczają granice rzeźby i sztuki użytkowej, eksplorując formy organiczne i surowość natury. Z materiałów pozyskanych w plenerze, takich jak bazalty z wygasłego wulkanu oraz jasna glina z Dolnego Śląska projektant stworzył unikatowe lampy, które wpisują się w nurt collectible design.
Na wystawie zobaczymy też projekty Alicji Prussakowskiej i Jakuba Kijowskiego, tworzących duet Formsophy. Ich prace skupiają się na wyjątkowych fakturach i szlachetnych materiałach, takich jak aluminium, stal, minerały i kamienie. W ich najnowszych projektach aluminium przyjmuje organiczne formy, przypominające struktury skalne, jednocześnie pozostając precyzyjne i geometryczne, co stanowi swoisty pomost między modernistyczną geometrią a naturą.
Wśród eksponowanych twórców są także Jakub Ciemachowski i Piotr Kołakowski z Huba Studio. Ich obiekty ceramiczne wykonane z lokalnych materiałów, wypalane w piecach opalanych drewnem, ukazują ceramikę jako sztukę łączącą rzeźbę, malarstwo i dizajn.
Ciekawie prezentują się też szklane prace Aleksandry Zawistowskiej, zwłaszcza rzeźby, które powstały podczas rezydencji artystycznej na Arktyce i inspirowane były tamtejszymi formacjami skalnymi. Artystka pokaże również kieliszki, wykonane z połączenia szkła, srebra i naturalnych kamieni, które dialogują z okazami z kolekcji Muzeum Ziemi.
„From the same earth”, 8 listopada – 20 grudnia, Willa Pniewskiego przy ul. Aleja Na Skarpie 20/26. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 8 listopada w godzinach 18:00 -21:00.