Nie wierz plotkom, zaufaj ekspertom! 5 mitów i 5 faktów o kamieniu naturalnym w domu

Drogi, trudny w montażu, kłopotliwy w codziennym użytkowaniu? Wcale nie! Kamień naturalny oferuje tak wielką różnorodność gatunków, odmian, kolorów i wzorów, że pozwala znaleźć rozwiązanie do każdej sytuacji. I to pod względem zarówno funkcjonalnym, jak i wizualnym. O to, co koniecznie trzeba wiedzieć o tym fascynującym materiale, zapytaliśmy ekspertów marki Interstone, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w wyszukiwaniu najbardziej wyjątkowych kamieni w najodleglejszych zakątkach świata.

Artykuł sponsorowany

Autor: MP

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://www.interstone.pl/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Zdjęcie powyżej: Interstone - kwarcyt Patagonia

Mit 1. Kamień jest drogi

Chyba najczęściej powtarzany mit na temat kamienia naturalnego to ten, że kamień jest drogi. A jaka jest prawda? Kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty, jej grubości i innych czynników. Dużą rolę oczywiście odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni w mieszkaniu w bloku nie będą kosztowały tyle, ile marmurowa posadzka w wielkiej willi. Jedno jest pewne – doradcy w showroomach i magazynach Interstone znajdą rozwiązanie na każdą kieszeń.

Zdjęcie obok: realizacja Deborah Nazareth, Pedrasul Pedras Revestimentos - kwarcyt Perla Santana

 

Fakt 1. Kamienie naturalne to bogactwo kolorów, wzorów, faktur

 

Firma Interstone oferuje niezliczone rodzaje kamienia wydobywane na całym świecie. Wszystkie one dostępne są w Polsce, w oddziałach: w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Z różnorodnością oferty kamieni naturalnych wiąże się jeszcze jeden fakt, który warto podkreślić. Każdy slab, każda płyta kamienia jest inna. Granit, marmur, kwarcyt czy onyks wydobywa się w kamieniołomach w postaci wielkich brył. Zarówno naturalny układ żył czy pasów przebarwień, jak i sposób późniejszego cięcia bloku bardzo mocno różnicują wygląd gotowych płyt. To dlatego tak ważne jest, aby materiał do swojej realizacji wybierać w hurtowni osobiście! Eksperci Interstone chętnie poświęcają czas klientom indywidualnym, pokazują różne dostępne opcje, a finalny wybór dokładnie oznaczają i dopiero wówczas przekazują płyty do zakładów kamieniarskich.

Zdjęcie powyżej: Interstone - kwarcyt Aracuja Verde 

Mit 2. Kamień naturalny nie jest trafnym wyborem na blat kuchenny

Pojawia się czasem opinia, że kamienie naturalne są zbyt delikatne na blaty kuchenne. To nieprawda! Wszystko zależy od gatunku. Trudno wybierać do kuchni marmur lub trawertyn, a więc kamienie porowate. W takim zastosowaniu łatwo uległyby trwałemu zaplamieniu lub uszkodzeniu. Do kuchni poleca się natomiast granity i równie odporne, choć jeszcze mniej znane w Polsce kwarcyty. Im niegroźne są wysokie temperatury, wilgoć czy woda, ani kwasy i zasady obecne w produktach spożywczych. Każdy kamień naturalny, który chcemy zastosować na blat kuchenny, wymaga jednak odpowiedniej impregnacji - zwykle jest ona położona przez wykonawcę już na etapie montażu.

Nieprawdą jest też, że blat kuchenny z kamienia naturalnego musi być bardzo gruby. Wystarczy 2-centymetrowa płyta! Taki blat trochę waży, ale współcześni stolarze mają wprawę w przygotowaniu zabudowy w taki sposób, aby konstrukcja utrzymała ciężar. Blat z granitu czy kwarcytu może także zyskać dodatkowe funkcje, np. zostać wyfrezowany tak, aby powstał ociekacz albo wycięty, by w kuchni pojawił się zlewozmywak podwieszany.

Zdjęcie powyżeJ: Realizacja Rafael Kroth Arquitetura, Perla Santana, fot. Walter Dias - kwarcyt Perla Santana 

Fakt 2. W kuchni idealnie sprawdzają się kwarcyty

Wspomniany kwarcyt warto poznać bliżej. Choć wyglądem przypomina delikatny marmur, to kamień ten ma bardzo dużą wytrzymałość. Jest równie twardy jak granit, niepodatny na zarysowanie czy ścieranie, odporny nawet na skrajne czynniki atmosferyczne, od mrozu po żar. Z jednej strony świetnie sprawdza się więc na tarasach i balkonach, z drugiej jako materiał wykończeniowy  kominków czy biokominków. Doskonale nadaje się również na blaty zabudowy kuchennej albo mebli, parapety, okładziny ścienne, ale także posadzki, schody, a nawet elewacje budynków. 

Zdjęcie powyżej: Realizacja Priscilla Mendes, D'Marmores - kwarcyt Negresco 

Mit 3. Podłogi z kamienia naturalnego są niebezpieczne, bo śliskie

Skoro o posadzkach mowa, warto odnotować nieprawdziwą opinię, że podłogi kamienne są śliskie. Bywają, ale tylko gdy nietrafnie wybierze się materiał oraz jego wykończenie. Płyty polerowanego granitu na tarasie, po deszczu czy pod śniegiem mogłyby się zamienić w ślizgawkę. Wystarczy jednak zmienić sposób wykończenia powierzchni tego samego granitu, a łazienka, taras czy droga do domu będą całkowicie bezpieczne. Tam, gdzie posadzka bywa mokra lub choćby wilgotna, świetnie sprawdzi się np. kamień płomieniowany – z fakturą, która daje mu walory antypoślizgowe. Warto rozmawiać o przeznaczeniu kamienia z doradcą w hurtowni, gdzie dokonujemy wyboru. Eksperci Interstone dysponują wieloma wykończeniami tych samych materiałów i wspierają klientów swoją wiedzą już na wczesnym etapie selekcji.

Zdjęcie powyżej: Realizacja Renata Santarosa, fot. Andrew Franca - kwarcyt Perla Santana 

 

Fakt 3. Kamienie naturalne są piękne, praktyczne i bezpieczne

Poza wspomnianym płomieniowaniem, jedne z najpopularniejszych wykończeń powierzchni kamiennych to poler i szczotkowanie (satyna). To przekłada się na dużą różnorodność możliwych do uzyskania efektów, od chłodnej elegancji polerowanego białego lub czarnego marmuru po zadziwiające ciepło, jakie bije od szczotkowanych kwarcytów w odcieniach beżu. Ale to nie koniec wartych przypomnienia walorów kamienia. Marmur, którego nie poleca się na blat kuchenny, idealnie sprawdza się na posadzkach. Granit, który części odbiorców wciąż kojarzy się głównie z nagrobkami, oferuje w rzeczywistości bogatą paletę kolorów i wzorów, również wpisujących się w przytulną atmosferę domu. A każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla użytkownika. Dziś, gdy tak dbamy o zdrowie własne i naszych bliskich, szczególnie warto z tych zalet kamienia skorzystać. 

Zdjęcie powyżej: Interstone - onyx White Cristal 

 

Mit 4. O kamienie naturalne trzeba ciągle dbać

Słyszy się czasem, że kamienie naturalne rzekomo wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Ale przecież właśnie z tego typu materiałów powstają wspomniane nagrobki, pomniki zasłużonych osób, posadzki w budynkach publicznych, a nawet elewacje, którym zazwyczaj nie poświęcamy nadmiernej uwagi. Znów okazuje się, że wszystko zależy od dopasowania gatunku kamienia do konkretnych potrzeb. A nawet o najbardziej delikatne gatunki, z modnym marmurem na czele, można w domu zadbać bez wielkiego trudu.

Zdjęcie powyżej: Interstone - ganit Copacabana

 

Fakt 4. Pielęgnacja kamieni naturalnych w domu jest prosta!

W domach prywatnych z kamienia najczęściej wykonuje się blaty kuchenne i łazienkowe, a ponadto parapety, obudowy wysp kuchennych, okładziny ścian, niekiedy też podłogi. Do codziennej pielęgnacji wystarcza zwykle wilgotna ściereczka i woda. A jeśli powstaną trudniejsze zabrudzenia, z pomocą przyjdą powszechnie dostępne preparaty do czyszczenia kamieni.

Zdjęcie obok: Realizacja Priscilla Mendes, D'Marmores - kwarcyt Negresco

 

 Mit 5. Kamień wprowadza do domu chłód

 

Ostatni podnoszony czasem argument, który miałby świadczyć przeciwko wykorzystaniu w domu urody i zalet użytkowych kamieni naturalnych, to ten, że materiał taki ma w sobie chłód – nieodpowiedni do wnętrza mieszkalnego. Czy to prawda? Skąd. I to nie tylko dlatego, że pod posadzką z kwarcytu, granitu lub marmuru można zainstalować ogrzewanie podłogowe (a kamień przyjemnie się nagrzeje i będzie owe ciepło stopniowo oddawał - długo, nawet po wyłączeniu ogrzewania). Przede wszystkim różnego typu kamienie oferują również ciepłe kolory, jak beże i śmietankowe biele wielu marmurów oraz kwarcytów, a także rudości, czerwienie, brązy kwarcytów i granitów. Są one szczególnie przyjazne, gdy uzyskają szczotkowaną (satynowaną) powierzchnię.

Zdjęcie powyżej: Interstone - realizacja z kamieniem szlachetnym Agata Amarela 

 

Fakt 5. Kamienie mają naturalny charakter, a oferują niezwykle różnorodne efekty

Kto nabrał ochoty na szlachetny akcent kamienia naturalnego we własnym mieszkaniu, może śmiało popuścić wodze fantazji. Oprócz blatów, parapetów i podłóg z odpowiednio dobranego kamienia warto wykonać m.in. np. ścianę za wezgłowiem łóżka, kanapą, telewizorem. Starannie dobrana płyta kamienia naturalnego pozwoli też nadać styl i charakter przestrzeni, w której brak miejsca np. na mebel czy obraz – w strefie natrysku w salonie kąpielowym albo w stosunkowo wąskim i ruchliwym holu. Niektóre marmury, a także onyksy i jasne kwarcyty, wspaniale wyglądają podświetlone od spodu. Dotyczy to także agatów. Tak, zgadza się, również te kamienie szlachetne – doskonale znane z biżuterii – mogą ozdobić ściany i inne powierzchnie pionowe mieszkania. 

Zdjęcie obok: Interstone - kwarcyt Patagonia

 

Jest w czym wybierać! Dlatego warto zajrzeć na www.interstone.pl, aby bliżej poznać ofertę marki, która kamieniami naturalnymi zajmuje się od ponad dwudziestu lat. W wygodnej formule online można nawet oglądać konkretne slaby kamienia we wszystkich magazynach w kraju, aby wybrać dla siebie ten najpiękniejszy. 

A jeszcze lepiej wybrać się do któregoś z oddziałów Interstone – w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie lub Showroomu Kamienia w Warszawie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów czy projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych. Na miejscu czekają eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego do swojego domu. Rozwieją wszelkie wątpliwości, a poza tym znajdą rozwiązanie do każdej sytuacji i na każdą kieszeń. 

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.