Nie wierz plotkom, zaufaj ekspertom! 5 mitów i 5 faktów o kamieniu naturalnym w domu

Drogi, trudny w montażu, kłopotliwy w codziennym użytkowaniu? Wcale nie! Kamień naturalny oferuje tak wielką różnorodność gatunków, odmian, kolorów i wzorów, że pozwala znaleźć rozwiązanie do każdej sytuacji. I to pod względem zarówno funkcjonalnym, jak i wizualnym. O to, co koniecznie trzeba wiedzieć o tym fascynującym materiale, zapytaliśmy ekspertów marki Interstone, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w wyszukiwaniu najbardziej wyjątkowych kamieni w najodleglejszych zakątkach świata.

Artykuł sponsorowany

Autor: MP

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://www.interstone.pl/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Zdjęcie powyżej: Interstone - kwarcyt Patagonia

Mit 1. Kamień jest drogi

Chyba najczęściej powtarzany mit na temat kamienia naturalnego to ten, że kamień jest drogi. A jaka jest prawda? Kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty, jej grubości i innych czynników. Dużą rolę oczywiście odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni w mieszkaniu w bloku nie będą kosztowały tyle, ile marmurowa posadzka w wielkiej willi. Jedno jest pewne – doradcy w showroomach i magazynach Interstone znajdą rozwiązanie na każdą kieszeń.

Zdjęcie obok: realizacja Deborah Nazareth, Pedrasul Pedras Revestimentos - kwarcyt Perla Santana

 

Fakt 1. Kamienie naturalne to bogactwo kolorów, wzorów, faktur

 

Firma Interstone oferuje niezliczone rodzaje kamienia wydobywane na całym świecie. Wszystkie one dostępne są w Polsce, w oddziałach: w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Z różnorodnością oferty kamieni naturalnych wiąże się jeszcze jeden fakt, który warto podkreślić. Każdy slab, każda płyta kamienia jest inna. Granit, marmur, kwarcyt czy onyks wydobywa się w kamieniołomach w postaci wielkich brył. Zarówno naturalny układ żył czy pasów przebarwień, jak i sposób późniejszego cięcia bloku bardzo mocno różnicują wygląd gotowych płyt. To dlatego tak ważne jest, aby materiał do swojej realizacji wybierać w hurtowni osobiście! Eksperci Interstone chętnie poświęcają czas klientom indywidualnym, pokazują różne dostępne opcje, a finalny wybór dokładnie oznaczają i dopiero wówczas przekazują płyty do zakładów kamieniarskich.

Zdjęcie powyżej: Interstone - kwarcyt Aracuja Verde 

Mit 2. Kamień naturalny nie jest trafnym wyborem na blat kuchenny

Pojawia się czasem opinia, że kamienie naturalne są zbyt delikatne na blaty kuchenne. To nieprawda! Wszystko zależy od gatunku. Trudno wybierać do kuchni marmur lub trawertyn, a więc kamienie porowate. W takim zastosowaniu łatwo uległyby trwałemu zaplamieniu lub uszkodzeniu. Do kuchni poleca się natomiast granity i równie odporne, choć jeszcze mniej znane w Polsce kwarcyty. Im niegroźne są wysokie temperatury, wilgoć czy woda, ani kwasy i zasady obecne w produktach spożywczych. Każdy kamień naturalny, który chcemy zastosować na blat kuchenny, wymaga jednak odpowiedniej impregnacji - zwykle jest ona położona przez wykonawcę już na etapie montażu.

Nieprawdą jest też, że blat kuchenny z kamienia naturalnego musi być bardzo gruby. Wystarczy 2-centymetrowa płyta! Taki blat trochę waży, ale współcześni stolarze mają wprawę w przygotowaniu zabudowy w taki sposób, aby konstrukcja utrzymała ciężar. Blat z granitu czy kwarcytu może także zyskać dodatkowe funkcje, np. zostać wyfrezowany tak, aby powstał ociekacz albo wycięty, by w kuchni pojawił się zlewozmywak podwieszany.

Zdjęcie powyżeJ: Realizacja Rafael Kroth Arquitetura, Perla Santana, fot. Walter Dias - kwarcyt Perla Santana 

Fakt 2. W kuchni idealnie sprawdzają się kwarcyty

Wspomniany kwarcyt warto poznać bliżej. Choć wyglądem przypomina delikatny marmur, to kamień ten ma bardzo dużą wytrzymałość. Jest równie twardy jak granit, niepodatny na zarysowanie czy ścieranie, odporny nawet na skrajne czynniki atmosferyczne, od mrozu po żar. Z jednej strony świetnie sprawdza się więc na tarasach i balkonach, z drugiej jako materiał wykończeniowy  kominków czy biokominków. Doskonale nadaje się również na blaty zabudowy kuchennej albo mebli, parapety, okładziny ścienne, ale także posadzki, schody, a nawet elewacje budynków. 

Zdjęcie powyżej: Realizacja Priscilla Mendes, D'Marmores - kwarcyt Negresco 

Mit 3. Podłogi z kamienia naturalnego są niebezpieczne, bo śliskie

Skoro o posadzkach mowa, warto odnotować nieprawdziwą opinię, że podłogi kamienne są śliskie. Bywają, ale tylko gdy nietrafnie wybierze się materiał oraz jego wykończenie. Płyty polerowanego granitu na tarasie, po deszczu czy pod śniegiem mogłyby się zamienić w ślizgawkę. Wystarczy jednak zmienić sposób wykończenia powierzchni tego samego granitu, a łazienka, taras czy droga do domu będą całkowicie bezpieczne. Tam, gdzie posadzka bywa mokra lub choćby wilgotna, świetnie sprawdzi się np. kamień płomieniowany – z fakturą, która daje mu walory antypoślizgowe. Warto rozmawiać o przeznaczeniu kamienia z doradcą w hurtowni, gdzie dokonujemy wyboru. Eksperci Interstone dysponują wieloma wykończeniami tych samych materiałów i wspierają klientów swoją wiedzą już na wczesnym etapie selekcji.

Zdjęcie powyżej: Realizacja Renata Santarosa, fot. Andrew Franca - kwarcyt Perla Santana 

 

Fakt 3. Kamienie naturalne są piękne, praktyczne i bezpieczne

Poza wspomnianym płomieniowaniem, jedne z najpopularniejszych wykończeń powierzchni kamiennych to poler i szczotkowanie (satyna). To przekłada się na dużą różnorodność możliwych do uzyskania efektów, od chłodnej elegancji polerowanego białego lub czarnego marmuru po zadziwiające ciepło, jakie bije od szczotkowanych kwarcytów w odcieniach beżu. Ale to nie koniec wartych przypomnienia walorów kamienia. Marmur, którego nie poleca się na blat kuchenny, idealnie sprawdza się na posadzkach. Granit, który części odbiorców wciąż kojarzy się głównie z nagrobkami, oferuje w rzeczywistości bogatą paletę kolorów i wzorów, również wpisujących się w przytulną atmosferę domu. A każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla użytkownika. Dziś, gdy tak dbamy o zdrowie własne i naszych bliskich, szczególnie warto z tych zalet kamienia skorzystać. 

Zdjęcie powyżej: Interstone - onyx White Cristal 

 

Mit 4. O kamienie naturalne trzeba ciągle dbać

Słyszy się czasem, że kamienie naturalne rzekomo wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Ale przecież właśnie z tego typu materiałów powstają wspomniane nagrobki, pomniki zasłużonych osób, posadzki w budynkach publicznych, a nawet elewacje, którym zazwyczaj nie poświęcamy nadmiernej uwagi. Znów okazuje się, że wszystko zależy od dopasowania gatunku kamienia do konkretnych potrzeb. A nawet o najbardziej delikatne gatunki, z modnym marmurem na czele, można w domu zadbać bez wielkiego trudu.

Zdjęcie powyżej: Interstone - ganit Copacabana

 

Fakt 4. Pielęgnacja kamieni naturalnych w domu jest prosta!

W domach prywatnych z kamienia najczęściej wykonuje się blaty kuchenne i łazienkowe, a ponadto parapety, obudowy wysp kuchennych, okładziny ścian, niekiedy też podłogi. Do codziennej pielęgnacji wystarcza zwykle wilgotna ściereczka i woda. A jeśli powstaną trudniejsze zabrudzenia, z pomocą przyjdą powszechnie dostępne preparaty do czyszczenia kamieni.

Zdjęcie obok: Realizacja Priscilla Mendes, D'Marmores - kwarcyt Negresco

 

 Mit 5. Kamień wprowadza do domu chłód

 

Ostatni podnoszony czasem argument, który miałby świadczyć przeciwko wykorzystaniu w domu urody i zalet użytkowych kamieni naturalnych, to ten, że materiał taki ma w sobie chłód – nieodpowiedni do wnętrza mieszkalnego. Czy to prawda? Skąd. I to nie tylko dlatego, że pod posadzką z kwarcytu, granitu lub marmuru można zainstalować ogrzewanie podłogowe (a kamień przyjemnie się nagrzeje i będzie owe ciepło stopniowo oddawał - długo, nawet po wyłączeniu ogrzewania). Przede wszystkim różnego typu kamienie oferują również ciepłe kolory, jak beże i śmietankowe biele wielu marmurów oraz kwarcytów, a także rudości, czerwienie, brązy kwarcytów i granitów. Są one szczególnie przyjazne, gdy uzyskają szczotkowaną (satynowaną) powierzchnię.

Zdjęcie powyżej: Interstone - realizacja z kamieniem szlachetnym Agata Amarela 

 

Fakt 5. Kamienie mają naturalny charakter, a oferują niezwykle różnorodne efekty

Kto nabrał ochoty na szlachetny akcent kamienia naturalnego we własnym mieszkaniu, może śmiało popuścić wodze fantazji. Oprócz blatów, parapetów i podłóg z odpowiednio dobranego kamienia warto wykonać m.in. np. ścianę za wezgłowiem łóżka, kanapą, telewizorem. Starannie dobrana płyta kamienia naturalnego pozwoli też nadać styl i charakter przestrzeni, w której brak miejsca np. na mebel czy obraz – w strefie natrysku w salonie kąpielowym albo w stosunkowo wąskim i ruchliwym holu. Niektóre marmury, a także onyksy i jasne kwarcyty, wspaniale wyglądają podświetlone od spodu. Dotyczy to także agatów. Tak, zgadza się, również te kamienie szlachetne – doskonale znane z biżuterii – mogą ozdobić ściany i inne powierzchnie pionowe mieszkania. 

Zdjęcie obok: Interstone - kwarcyt Patagonia

 

Jest w czym wybierać! Dlatego warto zajrzeć na www.interstone.pl, aby bliżej poznać ofertę marki, która kamieniami naturalnymi zajmuje się od ponad dwudziestu lat. W wygodnej formule online można nawet oglądać konkretne slaby kamienia we wszystkich magazynach w kraju, aby wybrać dla siebie ten najpiękniejszy. 

A jeszcze lepiej wybrać się do któregoś z oddziałów Interstone – w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie lub Showroomu Kamienia w Warszawie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów czy projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych. Na miejscu czekają eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego do swojego domu. Rozwieją wszelkie wątpliwości, a poza tym znajdą rozwiązanie do każdej sytuacji i na każdą kieszeń. 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.