Niech żyje design! Czyli właściwie co?
Czym jest design? Takie pytanie stawia już na wstępie wystawa urodzinowa PPNT Gdynia | Centrum Designu. To pojęcie, które funkcjonuje w powszechnym użytku. Nawet w reklamach mówi się o ponadczasowym designie, designerskich meblach, czy samochodach. Design stał się trochę pojęciem – wytrychem, które może przyjmować różną wartość w zależności od kontekstu.
Artykuł sponsorowany
PPNT Gdynia | Centrum Designu postanowiło rozbić to pojęcie na czynniki pierwsze, ale nie poprzez podanie definicji, czy źródłosłowu, ale poprzez pokazanie polskich projektów, które najlepiej definiują współczesny design. Wystawa podzielona jest na 4 sekcje, przy czym trzy pierwsze to przestrzenie ekspozycyjne, a ostatnia to przestrzeń warsztatowa.
Czy design to ładne rzeczy?
Bardzo często, wśród osób, które nie są związane z designem, to pojęcie kojarzy się z wzornictwem i ładnymi przedmiotami. Designerski stół, designerskie krzesło, designerska lampa… Tak, design to między innymi projektowanie przedmiotów, ale tutaj sformułowanie ładne rzeczy jest nieco przewrotne. Współcześnie ładne to o wiele za mało. Konsumenci coraz częściej poszukują przedmiotów, które będą nie tylko estetyczne, ale też jak najbardziej etyczne. Dziś takich produktów, powstających w Polsce, nie brakuje.
Design = funkcjonalność?
Design utożsamiany jest także z funkcjonalnością, rozwiązaniami użytecznymi. Trzymając się przykładów sztandarowych i najprostszych, w tym kontekście designerski stół to taki, który np. ma intuicyjnie i w prosty sposób regulowaną wysokość, aby dopasować się do indywidualnych potrzeb. Wówczas forma podąża za funkcją. To nowatorskie rozwiązania, które jednak nie stanowią przerostu formy nad treścią.
Design jako myślenie projektowe
Wreszcie, design to nie tylko przedmioty i usługi, ale też proces, w którym powstają. Właśnie na ten proces największy nacisk położono w ostatniej sali, w której poznać można najważniejsze obecnie trendy i metodologie związane ze światem designu. W prostych słowach i na przykładach wyjaśniane są takie pojęcia, jak: biophilic design, planet centric design, circular design, future thinking design, human centered design, democratic design, universal design, czy inclusive design. To współczesne, wdrożone, śmiałe projekty, które udowadniają, że nowatorskie podejście ma się w Polsce doskonale.
Każdy może przejść proces projektowy
Na wystawie nie zabrakło tego, co w designie jest kluczowe – praktyki. W ostatniej sali, można przejść cały proces projektowy lub tylko wybraną jego część, poszukując rozwiązań dla Gdyni. Wszystkie etapy można pokonywać samodzielnie lub w grupie, od początku, lub kontynuując pracę poprzedników.
Wystawa robi duży krok w stronę inkluzywności. Przestrzeń przystosowano dla osób poruszających się na wózkach oraz dla osób niedowidzących. Ekspozycja znajduje się w budynku IV PPNT Gdynia, mieszczącym się na rogu ulicy Stryjskiej i al. Zwycięstwa. Idąc od przejścia przy ul. Stryjskiej początek wystawy to 39 przęsło na ciągnącej się wzdłuż Alei Zwycięstwa prostej, szklanej elewacji.
Kiedy?
25 listopada 2021-31 stycznia 2022
poniedziałek – piątek | 14:00-18:00
sobota - niedziela | 10:00-18:00
Gdzie?
PPNT Gdynia, bud. IV
Więcej informacji na: centrumdesignu.gdynia.pl