Ojcowie duńskiego dizajnu

Celebrując Dzień Ojca, przypominamy sylwetki jednych z najbardziej zasłużonych ojców duńskiego dizajnu. Ich futurystyczne wizje, odważne pomysły i zamiłowanie do prostoty na zawsze zmieniły oblicze światowego wzornictwa. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby współczesny styl projektowania mebli i oświetlenia bez ich ikonicznych obiektów. Czas na podróż do przeszłości!

Autor: Redakcja

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Kaare Klint (1888- 1954)

Kaare Klint (1888-1954) od dziecka miał styczność z projektowaniem, bowiem jego ojciec – Peder Vilhelm Jensen-Klint – pracował w zawodzie architekta. Klint poszedł w jego ślady, jednak w historii zapisał się jako wybitny projektant mebli i pedagog, który przyczynił się do powstania Katedry Projektowania Mebli na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk.

Podczas projektowania dużą wagę przywiązywał do analizy ludzkiego ciała, wychodząc ze słusznego założenia, że meble przede wszystkim mają cechować się funkcjonalnością. Jego kultowe dziś krzesła „Faaborg” czy „Safari” do dziś zachwycają estetyką. Co więcej, stanowiły inspirację dla kolejnych pokoleń wybitnych projektantów, w tym Hansa J. Wegnera Arne Jacobsena czy Poula Kjærholma.

Zdjęcia: domena publiczna, flickr

Poul Henningsen

O popularności lampy „PH 5” świadczy m.in. to, że można ją znaleźć w niemal każdym domu w Danii. Stworzył ją (pracując nad nią ponad dekadę) niestrudzony pasjonat, wytrwały badacz światła – jego roli, cech i magii – Poul Henningsen (1894–1967).

W projektowaniu lamp potrafił inspirować się kształtem śniegowej kuli (jak w „PH Snowball”) czy formą karczocha („PH Artichoke”). Oświetlenie autorstwa Henningsena można spotkać nie tylko w domach. Kultowa lampa „PH Artichoke” powstała dla restauracji Langelinie Pavillonen w Kopenhadze. Wisi tam do dzisiaj , co najlepiej obrazuje ponadczasowość projektów Duńczyka.

Zdjęcia: Louis Poulsen Archive

Arne Jacobsen

Arne Jacobsen, tworząc szkice modernistycznych budynków i ergonomicznych mebli, inspirował się porządkiem zaklętym w przyrodzie W skład meblarskiego dorobku Arne Jacobsena (1902–1971) wchodzą krzesła, fotele i sofy. O tym, jak bardzo ich formy nawiązują do perfekcyjnie kształtnych przejawów natury, mówią już nazwy tych mebli – „Mrówka” („The Ant™”), „Lilia” („The Lily™”), „Kropla” („The Drop™”) i „Jajo” („The Egg™”).

W projektach Jacobsena szczególną uwagę przykuwa linia budynku lub przedmiotu, prowadzona pewną ręką, klarowna, ale jednocześnie jak najdalsza od schematów. Każda realizacja projektanta zdradza nieskrępowaną wizję całości i potrzebę wolności. Zarówno od standardowych i przytłaczających brył, jak i do tych przesadnie wybujałych, przez co nieprzynoszących przyjemności z użytkowania.

Zdjęcia: Fritz Hansen Archive

Finn Juhl

Finn Juhl (1912-1989) jako dziecko marzył o zawodzie historyka sztuki. Wychowywany jedynie przez ojca postanowił postąpić zgodnie z jego radą i rozpocząć studia architektoniczne. W trakcie przerwy wakacyjnej podjął dorywczą pracę u architekta Wilhelma Lauritzena, która zamieniła się w trwający 10 lat etat. Ostatecznie Juhl studiów architektonicznych nie ukończył, nie przeszkodziło mu to jednak w podjęciu pracy architekta.

Ostatecznie prawdziwą miłość odnalazł w projektowaniu mebli. Jego pierwszy projekt, czyli krzesło „Pelikan” (1939), spotkał się z dużą krytyką – określano je mianem „zmęczonego morsa”. Nie zrażając się negatywnymi opiniami, Finn Juhl kontynuował projektowanie mebli. Stworzył takie obiekty, jak krzesła „NV45”,  „BO64” czy komodę „FJ”, które zostały docenione przez miłośników dizajnu z całego świata.

Zdjęcia: domena publiczna, Onecollection, House of Finn Juhl

Hans J. Wegner

Kiedy w 1960 roku Richard Nixon i John F. Kennedy zasiedli do debaty prezydenckiej, obaj spoczęli na jednym z najsłynniejszych projektów XX wieku. Krzesło „Round Chair” to jedno z setek krzeseł zaprojektowanych przez Hansa J. Wegnera, które na stałe wpisało się w historię wzornictwa.

Miłością i szacunkiem do rzemiosła zaraził go ojciec, utalentowany szewc. Hans J. Wegner (1914–2007) już od nastoletnich lat zgłębiał tajniki stolarstwa, stale napędzany myślą, że na świecie nie ma jeszcze krzesła idealnego. Dlatego stworzył jego kilkaset projektów.

Czy jest wśród nich to idealne? Zdaniem skromnego artysty nie udało mu się tego dokonać, ponieważ jak powiedział: „Dobre krzesło to zadanie, którego nigdy się nie kończy”.

Zdjęcia: Carl Hansen & Son

Verner Panton

Verner Panton (1926–1998) znany jest przede wszystkim z tego, że stworzył niesamowity, futurystyczny styl lat 60., a także wprowadził na salony estetykę pop. Już w przypadku jego pierwszych autorskich mebli – „Tivoli” i „Bachelor”, czyli dwóch krzeseł z 1955 roku – widać było, że od tradycyjnych materiałów, takich jak drewno czy skóra, Panton wolał inne. Plastik (którym posługiwał się wręcz po mistrzowsku), stal, gumę piankową i syntetyczne tkaniny.

Na początku lat 60. zaprojektował słynne już „S-Chair” (dziś po prostu „Panton”). Było to pierwsze w historii krzesło w całości uformowane z jednego kawałka plastiku.  Ulubiony plastik otworzył przed Pantonem nowe możliwości – nie tylko w zakresie kształtowania formy, ale także i kolorów. Intensywne barwy otrzymywały nie tylko jego meble, ale także lampy, np. „Flowerpot” czy „Panthella”.

Zdjęcia: Vitra International AG

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.