Polski akcent na Paris Design Week. Wystawa „1000 Vases” z udziałem Anny Borkowskiej
Anna Borkowska, założycielka studia bien.ceramics, jeszcze niedawno zajmowała się tylko nieruchomościami. Dziś łączy pracę zawodową z ceramiką, a jej projekty można było oglądać pośród prac twórców z 22 krajów zaprezentowane podczas międzynarodowej wystawy „1000 Vases”.
„1000 Vases” to projekt, który pokazuje nieskończone możliwości pracy nad jednym tematem. Artyści z różnych krajów (w tym roku byli to reprezentanci 22 państw i 5 kontynentów) mierzą się z projektem wazonu. Dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcie różnorodnych twórców możemy podziwiać bogactwo form i technik artystycznych. Obok siebie stają wazony plemienne, minimalistyczne, popowe, rzeźbiarskie, elementarne, skomplikowane, wyrafinowane, purystyczne, zabawne, faliste, geometryczne czy nieregularne. Od 2018 roku „1000 Vases” organizuje kilka wystaw rocznie w Paryżu, ze scenografią sygnowaną przez Hervé'a Sauvage'a. W 2019 roku wystawa zawitała do Dubaju podczas Art Week, gościła też na targach Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku w dniach 6-8 września obecna była podczas Paris Design Week.
Do tegorocznej edycji zawitał polski akcent – projekty Anny Borkowskiej, założycielki studia bien.ceramics. Choć projektantka od ponad 15 lat jest związana z branżą nieruchomościami, to większość czasu i energii przeznacza na pracę z gliną. Tworzy inspirowane naturą i architekturą wazony, świece i kubki. Ceramiką zajęła się niedawno i od razu odniosła sukces, zostając zaproszona do udziału w prestiżowej wystawie „1000 Vases”. „W ciągu roku całkowicie zmieniłam swoje życie” – mówi.
Ceramiczka w Paryżu zaprezentowała kolekcję „Deconstructed Vases” inspirowaną formami strzelistych wieżowców. Zestawiła w niej zaokrąglone i kanciaste kształty, miękkie i ostre linie. To zarówno obiekty wykończone na ciemno, jak i jasno. „Ciemne naczynia są inspirowane postarzałymi metalami. Jeden z eksponowanych wazonów przywołuje patynę utlenionej miedzi, przypominającą wiekowe dachy, podczas gdy inne wazony z serii czerpią z głębokich, bogatych tonów postarzałego mosiądzu i utlenionego brązu. Biała kolekcja celebruje radość natury pośród miejskich krajobrazów. Wazony są pokryte ponadczasową, czystą bielą, a ich wnętrza, od spokojnej bieli po żywe kolory, symbolizują spokój i witalność natury na tle architektonicznego piękna” - wyjaśnia Anna Borkowska.
Wazony bien.ceramics powstają z kamionki z płatów tego materiału. Na początku wycinane są poszczególne elementy naczynia, następnie delikatnie składane i łączone ze sobą. Po tym etapie następuje wypał wazonów, szkliwienie i ostatni wypał w temperaturze 1250°C.
„Od początku chciałam tworzyć rzeczy unikalne i niepowtarzalne. Dlatego szybko zdecydowałam się na technikę budowania z płatów, a zupełnie nie ciągnęło mnie do toczenia na kole czy odlewania, którymi łatwiej osiągnąć doskonale powtarzalne rezultaty” – mówi założycielka bien.ceramics.
Wazony Anny Borkowskiej były jedynymi ceramicznymi obiektami z Polski. Na wystawie pojawiła się też szklana praca Magdaleny Zarychty.