Powiew świeżości
Adaptując się do zaistniałej ostatnimi czasy sytuacji VINC.studio zrealizowało w sobotę 04.04.2020, być może pierwszą w historii, premierę kolekcji sztuki użytkowej wyłącznie w formie wernisażu online.
Jan Łubiński-Horodyski oraz Juliusz Dąbrowski, twórcy marki VINC.studio, w terminie „sztuka użytkowa” znajdują punkt wyjścia do stworzenia filozofii marki. Dbając o funkcjonalność oraz jakość wykończenia, kładą nacisk na twórczy aspekt nie tylko projektowania ale również procesu produkcji. Odkrywając na nowo technikę wzornictwa, znaną na bliskim wschodzie od przeszło 1000 lat, artyści nanoszą na blaty swych stołów niepowtarzalny dla każdego egzemplarza wzór. Unikalny oranament oraz ręczna produkcja, nadaje produktom VINC.studio znacznie więcej aniżeli wyróżniający się na tle innych produktów na rynku walor estetyczny. Każdy obiekt ozdobiony indywidualnym wzorem, którego autentyczność poświadczona jest dedykowaną sygnaturą, czyni relację projektant-odbiorca wyjątkową i niezwykle bezpośrednią.
Każdy człowiek jest niepowtarzalny, z czego bezpośrednio wynika fakt , iż nie znajdziemy dwóch podobnych sobie relacji międzyludzkich. Jako twórcy staramy się uważnie obserwować rzeczywistość, która nas otacza. Przyroda, ludzie, architektura, przedmioty użytkowe oraz ich wzajemne relacje poddajemy nieustannej analizie. Tak powstałe wrażenia, podczas procesu twórczego szyfrujemy w ornament, który niczym zagadka lub puzzle o tysiącu możliwych poprawnych układów, jest zaproszeniem odbiorcy/użytkownika do jedynego w swoim rodzaju dialogu z artystą.
Inspiracje do tego dialogu napotykamy na każdym kroku: „Fascynuje nas natura i jej nieograniczony potencjał twórczy. Doskonała konstrukcja drzew i liści, omszała kora, niuanse kolorystyczne w upierzeniu ptactwa, a także struktury chmur lub układ gwiazd na nocnym niebie. Inspirujące są dla nas także przykłady interakcji przyrody z wytworami ludzkiej działalności, jak zmurszały mur, pnącze oblekające ściany budynku, czy patyna pokrywająca rzeźby z brązu. Zjawiska chemiczne i fizyczne, różnorodne mikroorganizmy, uparcie wciskające się w nawet najmniejszy zakamarek otaczającego nas świata, życie. Przedmioty wytwarzane przez człowieka zdobione wzorami i feerią barw, w którym ujawnia się absolut estetyczny natury”.