„Wszystko może być inspiracją” – rozmowa z Sandrą Höner zu Bentrup

Czerwony, czarny czy niebieski? Dla wielu kierowców wybór koloru samochodu to poważna sprawa. I tak powinno być - mówi Sandra Höner zu Bentrup, projektantka kolorów i materiałów w Mazda Research Europe. W tym wywiadzie wyjaśnia, co kolory samochodów mówią o ich właścicielach, czemu trendy mogą być błogosławieństwem i przekleństwem oraz dlaczego kluczem do projektowania kolorów jest ciekawość.

Autor: MP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.mazda.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Rozpoczęłaś pracę w Maździe w 2012 roku, jako projektant kolorów i materiałów. Co się zmieniło od tego czasu?

Właściwie, bardzo dużo. Po pierwsze, bardzo wzrosła ranga stylistyki wnętrz, kolorystyki i jakości wykończenia. Kiedyś wszystko kręciło się wokół wyglądu zewnętrznego, ale – jeśli się nad tym zastanowić – o wiele więcej czasu spędzamy wewnątrz naszych samochodów, niż podziwiając je z zewnątrz. Myślę, że w ciągu ostatnich kilku lat ludzie zaczęli dostrzegać, jak wszystkie obszary projektowania współgrają ze sobą przy tworzeniu naprawdę spójnego i pięknego obiektu. Sposób, w jaki kształt i kolor wzajemnie na siebie działają i jaki mają wzajemny wpływ – co jest centralną tezą naszego języka projektowania KODO – nie był aż tak powszechnie znany dekadę temu. 

W projektowaniu wnętrz ważności nabrał stopień indywidualizacji. Zazwyczaj pakiety wyposażenia wnętrz zawierają wybór między niskim, średnim i wysokim poziomem wyposażenia. Dla przykładu – w przypadku modelu MX-30 oferujemy dwa zupełnie różne style wnętrza w ramach bogatych pakietów wyposażenia, które bardziej odpowiadają odmiennym estetykom, wynikającym ze stylu życia, niż technicznym elementom wyposażenia. Jest to podejście, które daje klientowi więcej swobody w wyrażaniu własnych upodobań. 

Jak myślisz, dlaczego dla wielu ludzi tak ważny jest kolor ich samochodu? 

Myślę, że kolor przez lata zyskiwał na ważności. Model T Forda był po prostu czarny, ale od tego czasu gama dostępnych kolorów szybko się powiększyła, ponieważ ludzie zapragnęli mieć możliwość wyboru. Na przykład, w latach 60. było dużo pastelowych, cukierkowatych kolorów. I chociaż po roku 2000 dominowała biel i kolory neutralne, konsumenci nadal chcieli mieć wybór. 

Jako ludzie jesteśmy istotami zmysłowymi – słyszymy, czujemy, widzimy. Pierwszymi cechami, które widzimy, gdy patrzymy na obiekt, są jego rozmiar, kształt i kolor. Wszystkie przedmioty mają barwę, którą nadaje im sam materiał lub pokrywająca je farba. Barwy są po prostu elementem naszego środowiska. Wybierając określony kolor, nadajemy części tego środowiska dodatkową wartość. To istotny element stylistyczny, który klienci, wybierając samochód mogą skonfigurować sami. Myślę, że wielu ludzi dostrzega siłę tego zjawiska i dlatego kolor jest dla nich tak ważny.  

Jest też drugi aspekt: samochody to przedmioty budzące często emocje, a kolory są kluczowym elementem budującym więź między samochodem a kierowcą, do której zawsze dążymy w Maździe. Naszym celem jest stworzenie obiektu, który odwołuje się do ludzkich emocji – przed wejściem do samochodu, podczas jazdy, a nawet po wyjściu z kabiny. Zestawienia kolorystyczne to świetny sposób, aby to osiągnąć, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Technologia tworzenia samochodów wchodzi coraz bardziej w sferę abstrakcji, ale kolor jest czymś, z czym natychmiast możemy się związać na poziomie emocjonalnym.

Jak kolory wpływają na sposób, w jaki postrzegamy samochód? 

Z punktu widzenia stylisty, na charakter samochodu składają się trzy elementy: wygląd zewnętrzny, wystrój wnętrza oraz kolorystyka wykończenia. Wraz z KODO stworzyliśmy język projektowania, który koncentruje się na ruchu: piękno formy, nasycone siłą i witalnością, jest kluczową cechą naszej obecnej linii modeli. Lakier „Machine Gray” i nasz lakier firmowy „Soul Red Crystal” zostały stworzone tak, aby podkreślić ten charakter. Refleksy światła, osiągalne dzięki lakierom wyróżniającym się jakością, najlepiej podkreślają kunszt, z jakim projektowane są kształty naszych samochodów. Wchodząc w interakcję z otoczeniem, sprawiają, że samochód wizualnie ożywa. Wysokiej klasy lakiery zapewniają wrażenia dynamiki i ruchu, nawet gdy samochód stoi w miejscu. Łączą one obszary silnie odbijające światło z intensywnymi cieniami, co podkreśla efektowną głębię koloru. W tym wypadku kolor pomaga zdefiniować ogólny charakter stylistyczny samochodu. 

Ale nawet jeśli tak nie jest, zawsze istnieje barwa i wyrażany przez nią charakter, które ze sobą współgrają. To, jakie skojarzenia wywołuje dany kolor, zależy jednak również od jego dokładnego odcienia i jakości. Na przykład czerwony: przez długi czas był on głównie wykorzystywany w samochodach sportowych, jako wyjątkowo mocny i emocjonalny, lub bardzo małych samochodów, gdzie emanuje młodzieńczym urokiem. Lakierowanie większych pojazdów jaskrawymi kolorami może sprawić, że będą się one wydawały bardzo wyzywające lub niezbyt „serio”. 

Chcieliśmy przekroczyć te granice i sprawdzić, jak będzie działał odpowiedni rodzaj czerwieni w przypadku większego samochodu, takiego jak Mazda6 – i tak powstał kolor „Soul Red”. A kiedy poprawiliśmy jakość samego koloru, okazał się natychmiast bardzo wyrafinowany i elegancki. Byliśmy tak zadowoleni z rezultatu, że „Soul Red” stał się kolorem naszej marki. A pozytywne reakcje, które obserwowaliśmy u naszych klientów potwierdzają, że czerwień, jeśli jest dobrze wykonana, może przemawiać do wielu osób, nie tylko entuzjastów samochodów sportowych. To samo odnosi się do wszystkich kolorów: Przykładowo niebieski może być bardzo wyrafinowany, ale także bardzo wesoły. Wszystko zależy od sposobu wykonania koloru.

Czy wybory kolorów dokonywane przez klientów mówią nam coś o nich samych?

Nie sądzę, aby można było powiedzieć: „osoba, która jeździ niebieskim samochodem jest taka”, albo „ktoś, kto jeździ czerwonym samochodem jest taki”. Istnieje zbyt wiele skrajnie różnych odcieni każdego koloru, aby dokonywać tak daleko idących uogólnień. Uważam jednak, że to, jakiego rodzaju kolory wybierają ludzie, może nam coś o nich powiedzieć. 

Neutralne kolory, takie jak czarny, szary i biały, są bardziej stonowane, a wartość odsprzedaży takiego samochodu jest zazwyczaj znacznie wyższa niż w przypadku – powiedzmy – jaskrawego zielonego. Kierowcy, którzy wybierają bardzo żywe, oryginalne kolory, prawdopodobnie dokonują bardziej emocjonalnego wyboru niż ci, którzy wybierają kolory neutralne.

Często młodsi klienci – lub młodzi duchem – mają tendencję do wybierania odważniejszych kolorów. Żyją chwilą i nie martwią się zbytnio o odsprzedaż swoich samochodów po latach. Bardziej zależy im na autoekspresji i podkreśleniu własnego indywidualizmu. Oczywiście, są od tego wyjątki, ale myślę, że w wielu przypadkach jest to prawda.

Jakiego koloru jest twój samochód?

Mój pierwszy samochód był czerwony. Był z 1992 roku, więc kolor trochę wyblakł w niektórych miejscach, ale nadal go uwielbiałam. Od tego czasu przejechałem już chyba całą gamę kolorów nadwozia Mazdy – lubię regularnie zmieniać kolory. Takim, który według mnie bardzo się wyróżniał był lakier „Soul Red” w Maździe MX-5 z czerwonymi panelami wewnętrznymi drzwi. To było bardzo wyraźne zamanifestowanie koloru, a także fantastyczny samochód. Teraz przesiadłam się do bardziej rodzinnego modelu MX-30 w racjonalnym kolorze „Arctic White”. Myślę o wyborze następnego samochodu w kolorze „Machine Gray” lub „Jet Black”. 

Czy jako osoba, która od lat pracuje nad kolorami pojazdów, odkrywasz wciąż coś nowego i ekscytującego w tych neutralnych odcieniach?

Oczywiście! Nie myślę o nich tylko jako o czarnych, szarych lub białych – przecież istnieją wszystkie odcienie pośrednie i równie wiele innych walorów. Czarny, na przykład, jest naprawdę interesującym kolorem, jeśli chodzi o grę pomiędzy światłem i formą: pochłania większość światła, dlatego bardzo trudno podkreślić tym kolorem kształt. Wciąż jednak znajdujemy nowe, intrygujące rozwiązania, ulepszając pigmenty lub technologie lakiernicze, aż po ewolucje kształtów. Kształt i kolor są ze sobą bardzo ściśle powiązane, więc kiedy zmienia się jedno, drugie również. To nigdy się nie znudzi!

Gust jest sprawą indywidualną – jak określić, które kolory przypadną do gustu szerokiej grupie odbiorców?

Pomagają nam robione z wyprzedzeniem liczne badania, jednak kiedy mamy już kolor, który nam się podoba, wybór jest w pewnym stopniu aktem wiary. Oczywiście, mamy duże doświadczenie jako zespół, ale nigdy nie wiadomo, jak zareaguje klient. Byliśmy raczej pewni, że „Soul Red” spodoba się klientom, ale mimo to mile zaskoczyła nas aż tak pozytywna reakcja, z jaką spotkał się ten kolor. Zawsze mamy nadzieję, że nasi klienci polubią dany kolor tak jak my, ale nie ma żadnej listy kontrolnej, ani gwarancji. To musi być odpowiedni kolor, odpowiedni kształt i odpowiedni czas.

Jak znajdujesz inspirację do stworzenia nowego koloru?

Punktem wyjścia jest zazwyczaj połączenie obserwacji wzorców popytu, osobistych inspiracji i wizji naszej marki. Dzięki stylistyce Kodo zaczęliśmy głębiej przyglądać się japońskim koncepcjom piękna, więc jest to jedno z głównych źródeł inspiracji. Minimalizm, prostota i przywiązanie do kształtu – to wszystko ważne aspekty naszego podstawowego języka projektowania, które wpływają na trend w jakim podążają nowe kolory. 

Śledzę również trendy społeczne, branżowe, produktowe, czy związane z modą i czerpię z nich wszystkich inspirację. Znaczną część mojej codziennej pracy jako projektanta kolorów i materiałów poświęcam wizytom na targach lub uczestnictwu w kongresach. Czasopisma branżowe są kolejnym źródłem inspiracji, nawet w dzisiejszym cyfrowym świecie. Czasami znajdujemy ciekawe lub inspirujące przedmioty w życiu codziennym, w sklepie lub w domu – w końcu nie przestajemy być projektantami koloru po godzinie 18:00, ciągle szukamy nowych, ekscytujących kierunków. W odpowiednich okolicznościach wszystko może być inspiracją.

Jak wygląda proces tworzenia nowego koloru po wstępnym etapie poszukiwań?

Zbieramy wszystkie początkowe pomysły dotyczące kolorów i materiałów, zaczynamy je mieszać i dopasowywać na kolażach nastrojów. To daje nam poczucie tego, co może sprawdzić się jako główna koncepcja stylistyczna. Kiedy dochodzimy do obiecującego pomysłu, wykonujemy również próbki w naszej lakierni, aby zobaczyć, jak dany kolor będzie wyglądał w rzeczywistości. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie kompleksowej koncepcji stylistycznej, która obejmuje wszystkie trzy główne obszary: nadwozie, wnętrze, kolorystykę wykończenia.

Nie ma jednak jednej recepty na to, jak to osiągnąć – to proces twórczy, kosztujący wiele prób i błędów. Niektóre pomysły noszę w sobie miesiącami, aż w końcu przychodzi czas na ich rozwinięcie. To sprawdzanie różnych pomysłów, odrzucanie ich i zaczynanie od nowa: to właśnie tak zwykle wygląda praca nad zaawansowanym projektem w moim przypadku.

W jaki sposób trendy z innych branż wpływają na proces projektowania kolorów?

Znamy trendy kolorystyczne i inspirujemy się nimi, ale uważamy, by nie pozwolić się im ponieść. Po pierwsze, nie wszystkie trendy pasują do stylu naszej marki i wizji projektowej. Po drugie, trendy pojawiają się i przemijają znacznie szybciej niż samochody – musimy dążyć do uzyskania bardziej ponadczasowego wyglądu. 

Chociaż w modzie odzieżowej wszystko zmienia się bardzo szybko, niektóre trendy są bardziej trwałe niż inne. Są to zazwyczaj trendy związane z dominującymi kwestiami społecznymi lub wydarzeniami, takimi jak zrównoważony rozwój lub cyfryzacja. Powodują one bardziej trwałe zmiany zachowania konsumentów i ostatecznie przenoszą się na przemysł motoryzacyjny. Naszym zadaniem, jako projektantów, jest wyselekcjonowanie trendów, które utrzymają się przez długi czas lub nawet utrwalą się na zawsze. 

Przyjrzyjmy się na przykład cyfryzacji: wielu ludzi uważa ten element postępu za bardzo abstrakcyjny i nieco obcy. Szukają przestrzeni komfortowych i spokojnych. Ta tęsknota za przytulnością przejawia się w cieplejszych kolorach i naturalnych materiałach – kierunek wzornictwa, który można już dostrzec w MX-30. 

Jakich kolorów spodziewasz się więcej w przyszłych samochodach?

Jeden z trendów, który uważam za bardzo obiecujący, to kolory podbarwiane, czyli jeden dominujący, neutralny kolor z subtelnym odcieniem, który można dostrzec tylko w określonym świetle. Obserwuję również globalny zwrot w kierunku bardziej żywych kolorów. Szczególnie na rynkach azjatyckich coraz częściej pojawiają się nietypowe kolory, takie jak żółty. A w Europie już od kilku lat widzimy więcej modeli dwukolorowych. Oferujemy tę opcję również w modelu MX-30 – dodaje ona świeżości i zapewnia większe możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb. Myślę, że rosnący segment pojazdów elektrycznych odegra tutaj pewną rolę i może być katalizatorem bardziej eksperymentalnych zestawień kolorystycznych. Osoby, które kupują samochód elektryczny, są bardziej otwarte na „nowości”, także kolorystyczne. Widzę także rynek dla tymczasowych rozwiązań kolorystycznych, jak folie samoprzylepne, stosowane zarówno jako metoda indywidualizacji, jak i wyróżnienia samochodów rozmaitych służb.

Jak długo trwa opracowywanie nowego koloru? 

W przypadku koloru nadwozia, cały proces trwa zazwyczaj od dwóch do trzech lat, ale zależy to w dużej mierze od złożoności koloru. W przypadku „Soul Red” trwało to o wiele dłużej, ponieważ musieliśmy opracować zupełnie nową technikę lakierniczą. 

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne etapy tego procesu: jako zespoły projektowe, opracowujemy pomysł lub kierunek dla nowego koloru, a następnie zespół produkcyjny w Japonii zastanawia się, jak go wprowadzić w naszych samochodach. Kiedy kilka lat temu byłam w Japonii, miałam okazję obserwować przez dwa miesiące proces powstawania Mazdy 3 – było to bardzo cenne doświadczenie, które dało mi pewne spostrzeżenia, wpływające do dziś na moją pracę. Po wyprodukowaniu pierwszego wzorca koloru, potrzeba kolejnych 18 miesięcy na przygotowanie nowego lakieru do masowej produkcji.

W jaki sposób twój dział współpracuje z innymi członkami zespołu projektowego? 

Mamy kilka studiów projektowych na całym świecie: nasza siedziba główna znajduje się w Japonii, kolejna w Ameryce Północnej, a siedziba europejska jest w Oberursel pod Frankfurtem nad Menem w Niemczech. W tym miejscu określamy, co jest ważne dla rynku europejskiego i opracowujemy podstawową propozycję stylistyczną nowego modelu. Działy opracowujące wnętrze, kolorystykę nadwozia i wykończenia oraz odpowiedzialne za stylistykę marki ściśle ze sobą współpracują, tworząc prawdziwie spójną koncepcję. Inne studia projektowe robią to samo dla swoich regionów, a następnie zbieramy je wszystkie razem, aby wybrać jeden kierunek. Pomiędzy studiami projektowymi panuje zdrowa konkurencja, ale w ostatecznym rozrachunku jest to zazwyczaj kombinacja zawierająca pewne pomysły i elementy wszystkich regionalnych koncepcji stylistycznych. W końcu nasze samochody muszą podobać się użytkownikom na całym świecie, więc myślę, że to właściwe rozwiązanie.  

Czy są jakieś modele, w których twój dział odegrał wiodącą rolę w definiowaniu kolorów? 

Projekt modelu CX-30 od samego początku znajdował się prawie wyłącznie w gestii europejskiego studia projektowego. Byliśmy zaangażowani we wszystkie najważniejsze decyzje projektowe – od wyglądu nadwozia po zastosowanie kolorów we wnętrzu. W przypadku tego modelu zdecydowaliśmy się ograniczyć paletę kolorów we wnętrzu, aby stworzyć wrażenie czystości, używając tylko kilku przemyślanych rozjaśnień. Myślę, że udało nam się całkiem dobrze zrealizować tę wizję. Uczestnictwo w tym projekcie było naprawdę wyjątkowym i ekscytującym przeżyciem – tym bardziej, że CX 30 okazała się bardzo udanym modelem. 

Jak nakłada się lakier samochodowy? 

Oferujemy kilka technik lakierniczych. Nasz trwały lakier składa się z powłoki bazowej, warstwy barwnej i powłoki bezbarwnej. W ten sposób powstaje na przykład nasz lakier „Arctic White”. Kolejne to kolory metaliczne i mika: używają one tego samego nośnika, ale do warstwy barwnej dodaje się trochę miki lub płatków metalu, które odpowiadają za metaliczny połysk i refleksy. W przypadku „Velocity Red” najpierw zaczęliśmy eksperymentować z dodatkowym lakierem, w którym powłoka bezbarwna jest barwiona, aby dodać odcieniowi nieco więcej głębi. Jednak prawdziwy przełom nastąpił wraz z kolorem „Soul Red” i jego rozwinięciem – „Soul Red Crystal”. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na kolejną powłokę, aby dodać głębi i wzmocnić kolor w cieniach. Mamy tu warstwę bazową, kolor i powłokę odblaskową, do której dodaliśmy płatki pochłaniające światło, powłokę półprzezroczystą, a następnie ochronną powłokę bezbarwną na wierzchu. Kiedy powłoka barwna wysycha, sprawia, że płatki aluminiowe i pochłaniające światło układają się w określony sposób. W momencie, gdy słońce oświetla powierzchnię, wszystkie płatki odbijają światło pod tym samym kątem, ujawniając wyjątkową głębię i blask tego koloru. Dzięki tej nowej technice lakierniczej uzyskaliśmy o 50 procent większą głębię i o 20 procent większe nasycenie w porównaniu z oryginalnym kolorem „Soul Red”, który wydawał się mocno nasycony. Uzyskanie najlepszego efektu zależy również od nakładania powłok farby w określony sposób. Dlatego właśnie samochody koncepcyjne zawsze wyglądają tak pięknie i perfekcyjnie – są malowane ręcznie. Nauczyliśmy nasze roboty na liniach produkcji masowej naśladować ruchy mistrzów lakierniczego rzemiosła. Nazywamy to podejście „Takuminuri”. Stosujemy obecnie tę metodę dla lakierów „Soul Red Crystal” i „Machine Gray”.

Jak uzyskujecie trwałość lakieru?

Sprowadza się to do jakości lakieru i sposobu jego aplikacji. Dawniej kolor czerwony miał złą opinię, ponieważ z czasem blaknął, jak to się zdarzyło w moim pierwszym samochodzie. Winę za to ponosiły nietrwałe pigmenty: na samym początku do produkcji czerwonych pigmentów używano ołowiu – nie było to zbyt zrównoważone podejście. Producenci zaczęli stopniowo wybierać pigmenty organiczne. Jednak przy ciągłym narażeniu na działanie światła słonecznego i warunków atmosferycznych na karoserii pojawiały się często plamy. Ponadto, aby uzyskać naprawdę żywe kolory, trzeba było używać bardzo dużej ilości pigmentu, co znacznie podnosiło koszty. Od tego czasu przeszliśmy długą drogę, a przebarwienia przestały być problemem. „Soul Red” powstaje z wykorzystaniem pigmentów o wysokiej zawartości chromu, które są z zasady niezwykle trwałe. Z kolei bezbarwna powłoka zewnętrzna chroni lakier, zapewniając mu odporność. Wszystkie lakiery, których używamy obecnie, będą utrzymywały się naprawdę długo, o ile nie całą wieczność. 

Co powinno cechować dobrego projektanta kolorów? 

Często zadają mi to pytanie, a moja odpowiedź jest bardzo krótka: pasja i ciekawość. Otwartość i bezustanne poszukiwanie nowych rozwiązań, odkrywanie nowych dróg, śledzenie najnowszych trendów – to moim zdaniem najważniejsze cechy projektanta pracującego w różnych obszarach wzornictwa. 

Czy sposób, w jaki postrzegasz kolory różni się od sposobu, w jaki postrzegają je osoby nie będące projektantami?

Prawdopodobnie tak – myślę, że jestem po prostu bardziej świadoma otaczających mnie kolorów i tego, jak one ze sobą współgrają. To coś, co robię każdego dnia i nie mogę wyłączyć tej sfery mojego ja, kiedy wychodzę z biura. Ponadto jestem projektantem materiałów, więc zawsze chcę wszystkiego dotknąć i poczuć!

Jak kolory i materiał współgrają ze sobą? Czy wybór jednego pociąga za sobą drugi?

Kiedy projektujemy samochód, zawsze mamy na uwadze szerszą wizję. Aby została zrealizowana, muszą ze sobą współgrać zarówno kolory, jak i materiały. Wchodzą ze sobą w ścisłą interakcję, ale nie ma żadnej hierarchii.

Na przykład już na początku prac nad MX-30 zdecydowaliśmy, że chcemy wprowadzić do wnętrza samochodu wykończenie z korka, zarówno dla podkreślenia wizji zrównoważonego rozwoju tego modelu, jak i w nawiązaniu do korzeni firmy, będącej kiedyś producentem korka. W tym wypadku materiał pojawił się jako pierwszy, a my pracowaliśmy nad tym, jak dobrać do niego odpowiednią paletę kolorów. Ostatecznie zaoferowaliśmy dwa warianty kolorystyczne samego korka, jeden ciemny, drugi jaśniejszy, ponieważ zależało nam, aby idealnie pasowały do różnych opcji wnętrza. Zdefiniowanie właściwej kombinacji kolorów i materiałów jest procesem ciągłych negocjacji i nie sposób ich w pełni oddzielić. 

Czym różni się projektowanie wnętrza samochodu od projektowania wystroju innych pomieszczeń, np. pokoju? 

Po pierwsze, musi być bardziej długowieczne. Kiedy masz już dość stylu, w jakim urządzasz swój dom, możesz go łatwo zmienić. Jednak samochody są zazwyczaj użytkowane długo i nie można ich ponownie w prosty sposób dostosować. Stosowane przez nas materiały muszą być również odporne na działanie promieni słonecznych i ciągłe użytkowanie, dlatego musimy wybierać materiały o wysokiej trwałości. Ponadto, musimy sprostać szerszemu spektrum gustów: projektowanie własnego pokoju jest bardzo osobiste, ale samochody powinny podobać się wielu osobom. Do tego dochodzą jeszcze pewne ograniczenia związane z bezpieczeństwem. Na przykład, materiały we wnętrzu nie powinny nadmiernie odbijać światła, aby nie oślepiać i nie rozpraszać kierowcy. Musimy znaleźć równowagę między aktualnością a ponadczasowością, funkcjonalnością a estetyką, wyrazistością Mazdy, a szerokim zakresem gustów nabywców.

Czy oprócz Mazdy jest jakaś marka, która według ciebie szczególnie dobrze radzi sobie z kolorami?

Istnieje wiele wspaniałych przykładów w dziedzinie wzornictwa produktów. Jednym z nich, które wciąż podziwiam, są plastikowe krzesła zaprojektowane przez Wernera Pantona w latach 60. Doskonale potrafił połączyć materiały i kolory swoich czasów w sposób, który sprawia wrażenie zarówno wyjątkowego, jak i bardzo organicznego. Jest też wielu współczesnych projektantów i artystów, którzy bardzo sprawnie posługują się kolorem. Na przykład, lubię bardzo subtelne użycie koloru, które japońskie studio projektowe Nendo wykorzystuje do podkreślenia czystości i klarowności swoich projektów. Zupełnym przeciwieństwem – ale równie doskonałym – są meble zewnętrzne Paoli Lenti: używa ona jaskrawo barwionych sznurów, tworząc ciekawe kombinacje kolorystyczne. 

Według mnie we wzornictwie kolorów nigdy nie chodzi tylko o samą barwę – trzeba zastanowić się jaki powinien być produkt i jak kolor może pomóc wzmocnić tę wizję. Kolor ma szansę zabłysnąć dopiero wtedy, gdy właściwie potraktowany zostanie każdy aspekt projektu. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Mazdy.

 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.