Ruszył nabór do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2025
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona (ang. James Dyson Award), międzynarodowego konkursu dla studentów w dziedzinie projektowania oraz inżynierii. W 2025 roku rekrutacja odbywa się w 28 krajach i regionach. Do Konkursu można zgłaszać zarówno wynalazki dotyczące codziennych wyzwań, jak i rozwiązujące najpilniejsze, realne problemy na świecie. Do wzięcia w nim udziału zapraszani są obecni lub byli studenci, których pomysły mogą mieć realny wpływ na życie ludzi.
Od momentu ustanowienia Konkursu Nagroda Jamesa Dysona w 2005 roku, ponad 400 studenckich wynalazków z całego świata otrzymało wsparcie w formie nagród pieniężnych. Ich wysokość wyniosła w sumie 1 milion funtów. Uczestnicy konkursu, którzy przechodzą do ostatniego etapu i zostają wybrani przez Jamesa Dysona jako zwycięzcy międzynarodowi, otrzymują nagrodę w wysokości 30 000 funtów i szansę na zdobycie międzynarodowego rozgłosu w mediach. To dla nich doskonała okazja do komercjalizacji swoich wynalazków.
Wśród zwycięzców w poprzednich edycjach znalazły się inkubatory mOm, niedrogie, nadmuchiwane urządzenia zapewniające łatwiejszy dostęp dla przebywających w nich noworodkach na obszarach słabiej rozwiniętych. Wynaleziony przez Jamesa Robertsa, absolwenta Product Design & Technology na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii, mOm pomógł już ponad 10 000 pacjentów. Wynalazca nadal prowadzi działalność na całym świecie, w tym na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi, między innymi w Ukrainie.
SoaPen, wynalazek, który zdobył drugie miejsce w Stanach Zjednoczonych, nadal przyczynia się wprowadzania zmian w edukacji w zakresie higieny rąk. SoaPen, wynaleziony przez absolwentki Parsons School of Design, przez panie Shubham Issar i Amanat Anand, to kolorowy długopis wykonany z mydła, który w zabawny sposób uczy małe dzieci, jak należy myć ręce. W 2018 roku, po otrzymaniu Nagrody Jamesa Dysona, zespół wprowadził SoaPen na rynek amerykański i kontynuuje swoją misję, którą ma sprawić, że higiena rąk stanie się przyjemna i będzie praktykowana na całym świecie.
Polski projekt SmartHEAL to inteligentny opatrunek do diagnostyki stanu ran przewlekłych, który został zwycięzcą międzynarodowym w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2022. SmartHEAL jest prostym w obsłudze, nieinwazyjnym i tanim narzędziem diagnostycznym ran przewlekłych, umożliwiające natychmiastowe wykrycie zmian pH skorelowanych ze stanem zapalnym i tym samym dobranie właściwego leczenia, bez konieczności zdejmowania opatrunku. Zwycięski zespół składa się z trzech absolwentów Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej: mgr inż. Tomasza Raczyńskiego, mgr inż. Piotra Waltera i mgr inż. Dominika Baranieckiego.
Sir James Dyson, założyciel firmy Dyson, powiedział: „Zainicjowałem Nagrodę Jamesa Dysona 20 lat temu z misją inspirowania i wspierania następnego pokolenia inżynierów projektantów. Od tego czasu widzieliśmy genialne pomysły, które dowodzą, że młodzi ludzie z pasją podchodzą do rozwiązywania najbardziej palących problemów na świecie, wykorzystując projektowanie, inżynierię i technologię − w medycynie, ochronie środowiska i wielu innych dziedzinach. Z niecierpliwością czekam na informację o wynalazkach, które zostaną zaprezentowane w tym roku − powodzenia!”.
Termin składania wniosków upływa o północy 16 lipca 2025 r. Zgłoszenia, które zostaną zakwalifikowane w każdym z uczestniczących krajów lub regionów, będą następnie oceniane przez krajowe komisje sędziowskie z doświadczeniem w dziedzinie projektowania oraz inżynierii, w oparciu o funkcjonalność, proces projektowania, zróżnicowanie i opłacalność komercyjną wynalazku.
Zwycięzcy krajowi, wybrani przez wspomniane komisje sędziowskie, z których każdy otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 funtów, zostaną ogłoszeni 10 września. Finaliści międzynarodowi z krótkiej listy Top 20, wybrani przez inżynierów firmy Dyson, zostaną ogłoszeni 15 października, natomiast laureaci ogólnoświatowi, wybrani przez Jamesa Dysona, zostaną ogłoszeni 5 listopada.
Konkurs Nagroda Jamesa Dysona stanowi część szerszego zobowiązania podjętego przez Sir Jamesa Dysona, aby zaangażować potencjał inżynierów do rozwiązywania światowych problemów. Konkurs, prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona, wsparł ponad 400 wynalazków nagrodami pieniężnymi i wykreował szansę na zdobycie światowego rozgłosu w mediach. Fundacja została założona w 2002 roku i jest międzynarodową organizacją charytatywną, której misją jest inspirowanie kolejnego pokolenia inżynierów. Fundacja inwestuje również w badania medyczne i do tej pory przekazała ona ponad 145 milionów funtów na działalność charytatywną.