Świąteczny prezentownik: Książki dla koneserów dizajnu

Książka to zawsze dobry prezent. Przekazujemy w ten sposób nie tylko przedmiot, ale również historie, nierzadko wiedzę i prawdopodobnie wspaniałe przeżycia. W naszym świątecznym prezentowniku zebraliśmy 8 książek, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom dizajnu.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Ikony dizajnu. Piękno ponadczasowego wzornictwa

 

Zdjęcia na okładce: Pion Studio (Sesja zdjęciowa marki yestersen, wykonana w sklepie stacjonarnym yestersen, ul. Lekarska 5, Warszawa)


Zestawienie otwieramy naszą najnowszą publikacją „Ikony dizajnu. Piękno ponadczasowego wzornictwa”. Książka stanowi specjalne wydanie magazynu LABEL – BLACK LABEL. Kultowe już wydanie LABEL-a w twardej oprawie przybrało tym razem formę subiektywnego leksykonu dizajnu.

W albumie przedstawiono fascynującą i wciągającą historię wzornictwa, której znajomość pozwala nie tylko docenić estetykę i funkcjonalność kultowych przedmiotów. Pozwala też bardziej świadomie poruszać się po świecie ich ponadczasowego piękna.

Album jest zbiorem opowieści o twórczości 27 wybitnych osobowości ze świata wzornictwa, takich jak Marcel Breuer, Michael Thonet, Jindřich Halabala, Ray i Charles Eamesowie, Verner Panton, Roman Modzelewski, Teresa Kruszewska, Ludwig Mies van der Rohe, Florence Knoll, Józef Chierowski, George Nelson, Poul Henningsen i wielu innych. Dodatkowo przybliżono w nim szczegółowo ponad 100 kultowych przedmiotów, które zyskały status dizajnu. Część publikacji poświęcono także na przedstawienie historii marek (m.in. Knoll, String Furniture, USM, Fritz Hansen, Stelton), którym świat dizajnu zawdzięcza największe innowacje.

2. Dizajn miejsc codziennych

Autorka: Aleksandra Koperda
Fotografie: Michał Lichtański


Dobry dizajn jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy go dostrzec i umiejętnie zaadaptować do własnych potrzeb. Ta książka pomoże ci zrozumieć istotę wzornictwa, poznać klasyczne elementy dizajnu i znaleźć inspiracje” – czytamy we wstępie książki „Dizajn miejsc codziennych” Aleksandry Koperdy.

Aleksandra Koperda z gracją wprowadza odbiorców do świata dizajnu. W jej nowej książce można podejrzeć, jak mieszkają mistrzowie projektowania przestrzeni, poznać ponadczasowe modele mebli określane mianem klasyki i wiodące trendy oraz uzyskać wskazówki, jak łączyć na pozór zwykłe przedmioty z wyrafinowanymi drobiazgami oraz klasyczne elementy wzornictwa lat 50., 60. i 70.

Autorka zdradza adresy sklepów ze starociami, fabryk mebli, pchlich targów, cepelii i showroomów. Zabiera czytelników w emocjonujący spacer po pracowniach niezwykłych artystów, pokazuje studio tatuażu, spektakularne prywatne wnętrza czy małe rzemieślnicze warsztaty.

3. Homebook Design vol. 8

Album Homebook Design vol. 8 to zbiór wyselekcjonowanych wnętrz, które w tym wydaniu łączy idea funkcjonalności. Na kartach książki znalazło się 30 projektów domów, apartamentów i mieszkań, udowadniających, że estetyka i wygoda idą ze sobą w parze.

Punktem wyjścia dla twórców albumu stała się refleksja nad zmianami w sferze stylu życia, które przyniosła pandemia. Czas spędzany w czterech ścianach zaowocował narodzinami definicji domu, rozszerzonej o zupełnie nowe obszary, łącząc w jednym pojęciu nieskończoną liczbę ról. Wśród nich znalazły się nie tylko przestrzeń nauki i pracy zdalnej, ale również – co trudniejsze w realizacji – zamiennik ulubionej restauracji. Przesunięcie akcentu w stronę pragmatyzmu nie spowodowało jednak rezygnacji z kwestii estetycznych.

Na kartach ósmego wydania publikacji nie tylko podważamy ugruntowany konflikt pomiędzy pięknem a wygodą użytkowania, ale i udowadniamy, że tak powszechny zwrot jak „ładne, ale niepraktyczne!” odchodzi do lamusa – mówi Ewelina Saja, redaktorka naczelna albumu Homebook Design.

4. Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk.

Autorzy: Katarzyna Młynarczyk i Bartłomiej Rak


10 rozdziałów. 288 stron. 8 rodzajów rzemiosła. 2 autorów zafascynowanych tematem. 18 rozmówców. 1 pies. I mnóstwo inspiracji do zmiany własnego życia i odwagi do podejmowania lepszych decyzji na co dzień. To (i wiele więcej) oferuje książka Katarzyny Młynarczyk i Bartłomieja Raka „Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk”.

Dla osób, których historie znajdują się w książce, „slow life” to coś więcej niż hashtag na Instagramie. To filozofia, która może się okazać lekarstwem dla społeczeństwa wyniszczonego przez rozszalałą konsumpcję. Jedni przejęli rodzinne biznesy i kultywują wieloletnie tradycje, inni rzucili świat korporacji, by odnaleźć spełnienie. Mimo że przebyli różne drogi, łączy ich wiele. Bycie współczesnym rzemieślnikiem to nie tylko praca. To styl życia, który determinują pasja, czułość wobec materiałów, postawa proekologiczna i szacunek do klienta.

5. Nieoczywisty przewodnik po Polsce

„Nieoczywisty przewodnik po Polsce” to nietypowa książka łącząca cechy albumu z pięknymi miejscami i historiami ludzi, którzy je tworzą, jak i praktycznego przewodnika po atrakcjach Polski.

To pierwszy przewodnik zawierający tak obszerny wybór miejsc noclegowych spełniający kryteria dobrego smaku, jeśli chodzi o dizajn i architekturę oraz poszanowania środowiska. Można poznać je nie tylko ze szczegółowych opisów, ale też z rozmów z ich właścicielami, które pozwolą spojrzeć na miejsce przez pryzmat stojącej za nim pasji i historii.

W publikacji znalazło się też miejsce na nietypowe wybory lokalnych atrakcji oparte na rekomendacjach magazynu LABEL i lokalnych pasjonatów piękna. Podpowiadamy między innymi, gdzie znaleźć interesujące galerie sztuki w Bieszczadach i Tatrach, polecamy lokalne targi z eko produktami na Mazurach i Warmii, zapraszamy do pięknych winnic w zachodniopomorskim oraz odprowadzamy pod same drzwi interesujących architektonicznie obiektów w całej Polsce.

6. Elementarz polskiej kultury

Autorzy: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec, il. Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik i inni


Ta wyjątkowa książka otrzymała w 2020 roku wyróżnienia graficzne przyznane przez Polską Sekcję IBBY. Jedenastu polskich artystów i artystek współpracowało z autorami, by stworzyć własne, oryginalne interpretacje 44 dzieł powstałych po 1918 roku i które, według pisarzy, są do dziś znaczącym elementem światowej kultury.

Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, w których prezentowane są niesamowite osiągnięcia Polaków. Choć zwykle się sądzi, że gustujemy raczej w klasycznych formach i stylach, to właśnie awangardowe, nietuzinkowe i innowacyjne podejście rodaków do sztuki oczarowało międzynarodową publiczność. Podobnie jak ilustracje i opracowanie graficzne tej książki. Każda z nich przepięknie i efektownie prezentuje polską sztukę, a z drugiej strony — zachęca do dyskusji o jej formach i dokonaniach.

7. Wszystko widzę jako sztukę

Autorka: Ewa Solarz
Opracowanie graficzne: Robert Czajka


Ta publikacja to z kolei doskonały prezent dla młodszych czytelników

Autorka tekstu zwraca uwagę na akty mniejszej i większej sztuki. Stara się przy tym zachęcić do wypatrywania i analizowania choćby najmniejszych działań artystycznych. Doskonale pomaga jej w tym projekt graficzny Roberta Czajki, znanego artysty, który tworzy niezrównane książki dla dzieci. Wspólnie przedstawiają oni największe nazwiska twórców polskiej sztuki i zapraszają do poszukiwania śladów ich działalności w przestrzeni miejskiej — w parku, na ulicy, w galerii. Bo sztuka nie mieści się jedynie za zamkniętymi drzwiami muzeum.

8. Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble

Autor: Aleksander Kądziela


Odnawianie tytułowych „gratów” pozwala uzyskać piękny przedmiot z duszą oraz umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy. Nadto jest wyborem bardziej ekologicznym niż kupno nowego mebla. Wyczerpujące kompendium wiedzy na ten temat można znaleźć w jednym miejscu – książce „Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble” autorstwa Aleksandra Kądzieli.

Aleksander Kądziela jako dziecko robił u ojca guziki na akord i marzył, by mieć pracownię tapicerską jak tata. Prowadzi pierwszą w Polsce szkołę tapicerstwa artystycznego i oblegane warsztaty pod hasłem #tapicerwakcji. Przez jego pracownię przewinęło się kilka tysięcy osób, które przekonały się, że tapicerowanie jest proste i daje ogromną frajdę.

Autor książki pokazuje, jak własnoręcznie odnowić – jak sam pisze – „nawet największy rupieć”, zrealizować swoje pomysły i niczego nie zepsuć. Podpowiada, od czego zacząć, jak wybrać wyściółki i tkaniny, ogarnąć maszynę do szycia i zrobić piękne narożniki. Inspiruje do wykonana własnych tapicerowanych mebli, oryginalnych poduszek czy parawanu, które nadadzą charakteru wnętrzu.  Ponadto z książki można dowiedzieć się, jak dać nowe życie klasykom – fotelowi klubowemu „Lisek”, krzesłu „serduszko”, „Aga” czy fotelowi „Chierowski 366”.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.