Świąteczny prezentownik: Książki dla koneserów dizajnu

Książka to zawsze dobry prezent. Przekazujemy w ten sposób nie tylko przedmiot, ale również historie, nierzadko wiedzę i prawdopodobnie wspaniałe przeżycia. W naszym świątecznym prezentowniku zebraliśmy 8 książek, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom dizajnu.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Ikony dizajnu. Piękno ponadczasowego wzornictwa

 

Zdjęcia na okładce: Pion Studio (Sesja zdjęciowa marki yestersen, wykonana w sklepie stacjonarnym yestersen, ul. Lekarska 5, Warszawa)


Zestawienie otwieramy naszą najnowszą publikacją „Ikony dizajnu. Piękno ponadczasowego wzornictwa”. Książka stanowi specjalne wydanie magazynu LABEL – BLACK LABEL. Kultowe już wydanie LABEL-a w twardej oprawie przybrało tym razem formę subiektywnego leksykonu dizajnu.

W albumie przedstawiono fascynującą i wciągającą historię wzornictwa, której znajomość pozwala nie tylko docenić estetykę i funkcjonalność kultowych przedmiotów. Pozwala też bardziej świadomie poruszać się po świecie ich ponadczasowego piękna.

Album jest zbiorem opowieści o twórczości 27 wybitnych osobowości ze świata wzornictwa, takich jak Marcel Breuer, Michael Thonet, Jindřich Halabala, Ray i Charles Eamesowie, Verner Panton, Roman Modzelewski, Teresa Kruszewska, Ludwig Mies van der Rohe, Florence Knoll, Józef Chierowski, George Nelson, Poul Henningsen i wielu innych. Dodatkowo przybliżono w nim szczegółowo ponad 100 kultowych przedmiotów, które zyskały status dizajnu. Część publikacji poświęcono także na przedstawienie historii marek (m.in. Knoll, String Furniture, USM, Fritz Hansen, Stelton), którym świat dizajnu zawdzięcza największe innowacje.

2. Dizajn miejsc codziennych

Autorka: Aleksandra Koperda
Fotografie: Michał Lichtański


Dobry dizajn jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy go dostrzec i umiejętnie zaadaptować do własnych potrzeb. Ta książka pomoże ci zrozumieć istotę wzornictwa, poznać klasyczne elementy dizajnu i znaleźć inspiracje” – czytamy we wstępie książki „Dizajn miejsc codziennych” Aleksandry Koperdy.

Aleksandra Koperda z gracją wprowadza odbiorców do świata dizajnu. W jej nowej książce można podejrzeć, jak mieszkają mistrzowie projektowania przestrzeni, poznać ponadczasowe modele mebli określane mianem klasyki i wiodące trendy oraz uzyskać wskazówki, jak łączyć na pozór zwykłe przedmioty z wyrafinowanymi drobiazgami oraz klasyczne elementy wzornictwa lat 50., 60. i 70.

Autorka zdradza adresy sklepów ze starociami, fabryk mebli, pchlich targów, cepelii i showroomów. Zabiera czytelników w emocjonujący spacer po pracowniach niezwykłych artystów, pokazuje studio tatuażu, spektakularne prywatne wnętrza czy małe rzemieślnicze warsztaty.

3. Homebook Design vol. 8

Album Homebook Design vol. 8 to zbiór wyselekcjonowanych wnętrz, które w tym wydaniu łączy idea funkcjonalności. Na kartach książki znalazło się 30 projektów domów, apartamentów i mieszkań, udowadniających, że estetyka i wygoda idą ze sobą w parze.

Punktem wyjścia dla twórców albumu stała się refleksja nad zmianami w sferze stylu życia, które przyniosła pandemia. Czas spędzany w czterech ścianach zaowocował narodzinami definicji domu, rozszerzonej o zupełnie nowe obszary, łącząc w jednym pojęciu nieskończoną liczbę ról. Wśród nich znalazły się nie tylko przestrzeń nauki i pracy zdalnej, ale również – co trudniejsze w realizacji – zamiennik ulubionej restauracji. Przesunięcie akcentu w stronę pragmatyzmu nie spowodowało jednak rezygnacji z kwestii estetycznych.

Na kartach ósmego wydania publikacji nie tylko podważamy ugruntowany konflikt pomiędzy pięknem a wygodą użytkowania, ale i udowadniamy, że tak powszechny zwrot jak „ładne, ale niepraktyczne!” odchodzi do lamusa – mówi Ewelina Saja, redaktorka naczelna albumu Homebook Design.

4. Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk.

Autorzy: Katarzyna Młynarczyk i Bartłomiej Rak


10 rozdziałów. 288 stron. 8 rodzajów rzemiosła. 2 autorów zafascynowanych tematem. 18 rozmówców. 1 pies. I mnóstwo inspiracji do zmiany własnego życia i odwagi do podejmowania lepszych decyzji na co dzień. To (i wiele więcej) oferuje książka Katarzyny Młynarczyk i Bartłomieja Raka „Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk”.

Dla osób, których historie znajdują się w książce, „slow life” to coś więcej niż hashtag na Instagramie. To filozofia, która może się okazać lekarstwem dla społeczeństwa wyniszczonego przez rozszalałą konsumpcję. Jedni przejęli rodzinne biznesy i kultywują wieloletnie tradycje, inni rzucili świat korporacji, by odnaleźć spełnienie. Mimo że przebyli różne drogi, łączy ich wiele. Bycie współczesnym rzemieślnikiem to nie tylko praca. To styl życia, który determinują pasja, czułość wobec materiałów, postawa proekologiczna i szacunek do klienta.

5. Nieoczywisty przewodnik po Polsce

„Nieoczywisty przewodnik po Polsce” to nietypowa książka łącząca cechy albumu z pięknymi miejscami i historiami ludzi, którzy je tworzą, jak i praktycznego przewodnika po atrakcjach Polski.

To pierwszy przewodnik zawierający tak obszerny wybór miejsc noclegowych spełniający kryteria dobrego smaku, jeśli chodzi o dizajn i architekturę oraz poszanowania środowiska. Można poznać je nie tylko ze szczegółowych opisów, ale też z rozmów z ich właścicielami, które pozwolą spojrzeć na miejsce przez pryzmat stojącej za nim pasji i historii.

W publikacji znalazło się też miejsce na nietypowe wybory lokalnych atrakcji oparte na rekomendacjach magazynu LABEL i lokalnych pasjonatów piękna. Podpowiadamy między innymi, gdzie znaleźć interesujące galerie sztuki w Bieszczadach i Tatrach, polecamy lokalne targi z eko produktami na Mazurach i Warmii, zapraszamy do pięknych winnic w zachodniopomorskim oraz odprowadzamy pod same drzwi interesujących architektonicznie obiektów w całej Polsce.

6. Elementarz polskiej kultury

Autorzy: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec, il. Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik i inni


Ta wyjątkowa książka otrzymała w 2020 roku wyróżnienia graficzne przyznane przez Polską Sekcję IBBY. Jedenastu polskich artystów i artystek współpracowało z autorami, by stworzyć własne, oryginalne interpretacje 44 dzieł powstałych po 1918 roku i które, według pisarzy, są do dziś znaczącym elementem światowej kultury.

Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, w których prezentowane są niesamowite osiągnięcia Polaków. Choć zwykle się sądzi, że gustujemy raczej w klasycznych formach i stylach, to właśnie awangardowe, nietuzinkowe i innowacyjne podejście rodaków do sztuki oczarowało międzynarodową publiczność. Podobnie jak ilustracje i opracowanie graficzne tej książki. Każda z nich przepięknie i efektownie prezentuje polską sztukę, a z drugiej strony — zachęca do dyskusji o jej formach i dokonaniach.

7. Wszystko widzę jako sztukę

Autorka: Ewa Solarz
Opracowanie graficzne: Robert Czajka


Ta publikacja to z kolei doskonały prezent dla młodszych czytelników

Autorka tekstu zwraca uwagę na akty mniejszej i większej sztuki. Stara się przy tym zachęcić do wypatrywania i analizowania choćby najmniejszych działań artystycznych. Doskonale pomaga jej w tym projekt graficzny Roberta Czajki, znanego artysty, który tworzy niezrównane książki dla dzieci. Wspólnie przedstawiają oni największe nazwiska twórców polskiej sztuki i zapraszają do poszukiwania śladów ich działalności w przestrzeni miejskiej — w parku, na ulicy, w galerii. Bo sztuka nie mieści się jedynie za zamkniętymi drzwiami muzeum.

8. Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble

Autor: Aleksander Kądziela


Odnawianie tytułowych „gratów” pozwala uzyskać piękny przedmiot z duszą oraz umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy. Nadto jest wyborem bardziej ekologicznym niż kupno nowego mebla. Wyczerpujące kompendium wiedzy na ten temat można znaleźć w jednym miejscu – książce „Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble” autorstwa Aleksandra Kądzieli.

Aleksander Kądziela jako dziecko robił u ojca guziki na akord i marzył, by mieć pracownię tapicerską jak tata. Prowadzi pierwszą w Polsce szkołę tapicerstwa artystycznego i oblegane warsztaty pod hasłem #tapicerwakcji. Przez jego pracownię przewinęło się kilka tysięcy osób, które przekonały się, że tapicerowanie jest proste i daje ogromną frajdę.

Autor książki pokazuje, jak własnoręcznie odnowić – jak sam pisze – „nawet największy rupieć”, zrealizować swoje pomysły i niczego nie zepsuć. Podpowiada, od czego zacząć, jak wybrać wyściółki i tkaniny, ogarnąć maszynę do szycia i zrobić piękne narożniki. Inspiruje do wykonana własnych tapicerowanych mebli, oryginalnych poduszek czy parawanu, które nadadzą charakteru wnętrzu.  Ponadto z książki można dowiedzieć się, jak dać nowe życie klasykom – fotelowi klubowemu „Lisek”, krzesłu „serduszko”, „Aga” czy fotelowi „Chierowski 366”.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych