Tekstylne obrazy Małgorzaty Truszkowskiej na Milan Design Week. To hołd dla kultury Podlasia i regionu Łomży
Polska kultura i rzemiosło wybrzmiały na tegorocznej edycji Milan Design Week. Podczas największych targów dizajnu na świecie projektantka Małgorzata Truszkowska zaprezentowała cykl prac „Crafting Connections” inspirowanych tkacką tradycją regionu Podlasia i okolic jej rodzinnej Łomży.
Polska tkanina artystyczna po latach zapomnienia przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Długo kojarzona głównie z zakurzonymi kilimami z Cepelii, dziś jest jedną z najsilniejszych rzemieślniczych i artystycznych dziedzin w Polsce. A mamy się czym pochwalić – zarówno dorobkiem polskich nestorek tkaniny, jak i twórczością współczesnych artystów. Do tych ostatnich należy Małgorzata Truszkowska, projektantka form przemysłowych, pracująca zarówno w Polsce jak i w Europie.
Tworząc zaprezentowany podczas Milan Design Week projekt, czerpała z bogatej tradycji tkaniny z regionu Podlasia i Łomży, skąd pochodzi. Jej tekstylne obrazy to próba podtrzymania dziedzictwa kulturowego tej części Polski oraz promocja jego wyjątkowości. By przekazać te wartości, Małgorzata Truszkowska łączy tradycyjne techniki i język współczesnego wzornictwa. Projektantka poprzez swoje prace chciała też zwrócić uwagę na globalne wyzwania, jakie stawia przemysł tekstylny.
Kolekcję „Crafting Connections” tworzą ręcznie szyte lub haftowane obrazy w formie kilimów do dekoracji ścian. Niektóre obiekty projektantka połączyła też z malarskimi elementami oraz zaprojektowanymi, współczesnymi motywami, inspirowanymi lokalną tradycją północno-wschodnich terenów Polski.
Małgorzata Truszkowska przywołuje w swoich pracach wspomnienia przeszłości, własnych korzeni, ale również dopasowuje się do teraźniejszości, nowoczesności i współczesnych wnętrz. Kultura regionu Podlasia i terenów Łomży to nasycone kolorami rzemiosło i sztuka oraz charakterystyczne wzory inspirowane światem roślin i zwierząt oraz lokalnymi legednami.
Kilimy i dekoracje tekstylne od lat 50. do 80. XX wieku pojawiały się w większości domów na tych terenach. Wykonywali je lokalni rzemieślnicy albo powstawały one hobbystycznie, własnym, domowym sumptem. Tworzono je w różnorodnych technikach – tkano na krośnie, wyszywano, haftowano. Małgorzata Truszkowska wprowadza te tradycje we współczesny świat poprzez świadome łączenie kształtów i kolorów w wyważone kompozycje, które przefiltrowała przez własną wrażliwość artystyczną. Korzysta z takich samych materiałów, jakich używano dawniej - m.in. lnu, juty, bawełny i wełny.
Wystawa „Crafting connections” powstla we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie, stowarzyszeniem TAKA Tradycja Kultura Integracja, firmą J-MASTER, DOS Design Open Spaces - Milano, Palazzo Broletto – Pavia oraz studiem projektowym MAYGO. Można ją oglądać w samym sercu Mediolanu - w parku Parco Sempione oraz w formie wirualnej po zeskanowaniu kodu QR w Zona Tortona.
Małgorzata Truszkowska ukończyła wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz studiowała projektowanie produktu i ubioru na Akademii Sztuk Pięknych Brera w Mediolanie. Od 2007 roku pracuje jako projektant we Włoszech, Polsce, Austrii i Niemczech. W 2017 roku założyła autorską pracownię Maygo Design Studio, w ramach której rozwija markę Maygo Design. W jej projektach bardzo ważne są zrównoważony rozwój, wysoka jakość produktów i naturalne, wytrzymałe materiały.