Tkaniny z tekstylnego recyklingu

Kierunki rozwoju branży tekstylnej wyznaczane w prognozach Heimtextil Trends 2021/2022 mówią o wyzwaniach jakie przynosi nam globalny kryzys klimatyczny. Zrównoważony rozwój jest jednym z najistotniejszych obszarów innowacji w świecie tekstyliów. Aby unikać wykorzystywania plastiku, Dekoma podąża w tym kierunku proponując tkaniny z odpadów wełny i bawełny: Wool i Como.

Autor: WM

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://dekoma.eu

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Nie tylko producenci odzieży poszukują ekologicznych rozwiązań. Kierunki o których mowa w Heimtextil Trends: recykling istniejących tekstyliów i materiałów, poszukiwanie nowych, naturalnych źródeł surowców do produkcji tkanin, wydłużanie cyklu ich życia czy naprawianie coraz częściej obecne są także w sferze tkanin obiciowych i dekoracyjnych.

 Trzecie życie wełny

Wool łączy niezaprzeczalne walory użytkowe tkanin wełnianych z recyklingowym rodowodem i przyjaznym dla środowiska procesem produkcji z którego wyeliminowano farbowanie. 75% przędzy wełnianej wykorzystywanej do produkcji Wool pochodzi z recyklingu resztek poprzemysłowych z produkcji dzianin i tkanin odzieżowych. Resztki te na pierwszym etapie produkcji są poddawane segregacji pod względem składu i koloru oraz oczyszczane. Pozyskany surowiec pierze się, suszy i prasuje w masywne bloki (300-500 kg). Kolejny etap to kilkukrotne rozrywanie sprasowanych włókien w celu wyrównania ich długości i ponowne prasowanie. Następnie wełna jest kilkukrotnie gręplowana, mieszana, by uzyskać określone kolory włókien i przędzie się z niej nici. Z nich tkana jest surowa tkanina, która finalnie poddawana jest wykończeniu. W efekcie z poprzemysłowych resztek powstaje nowa tekstylna jakość: naturalna, ciepła, funkcjonalna i trwała. WOOL, mimo tego, że nie poddawany dodatkowemu barwieniu, zwraca uwagę swoją szeroką gamą kolorów: od tych klasycznych, stonowanych, po żywe i soczyste.

Wool ma wszystkie zalety tkanin wełnianych. Powstaje z odnawialnego, naturalnego surowca. Zależnie od warunków panujących w otoczeniu absorbuje lub oddaje wilgoć, co wpływa pozytywnie na mikroklimat we wnętrzu. Jest naturalnie ognioodporny - bez potrzeby stosowania dodatkowych impregnatów – i przechodzi test papierosa i zapałki według brytyjskich standardów trudnopalności. Wreszcie chroni nasze zdrowie, gdyż wełniane tkaniny nie są przyjaznym środowiskiem dla mikroorganizmów, takich jak bakterie czy roztocza. Ta szlachetna, gęsto tkana tkanina rekomendowana jest przede wszystkim do zastosowań tapicerskich, ale istnieje też możliwość korzystania z niej jako tkaniny dekoracyjnej. Warto podkreślić, że obecnie to jedna z najpopularniejszych tkanin wełnianych w ofercie Dekomy, chętnie stosowana przez wielu producentów mebli, tapicerów i dekoratorów. 

 T-shirty na ratunek planecie 

Podobny rodowód ma wprowadzona w 2020 roku do kolekcji Dekomy tkanina obiciowa Como o charakterystycznym, gładkim płóciennym splocie. Jest wykonana z bawełny – w jej przypadku jednak istotny jest fakt, że jest to bawełna pochodząca z odzysku – barwione włókna, pozyskane z odpadów tkanin i dzianin produkowanych na potrzeby produkcji odzieży: głównie z odpadów powstających przy szyciu bawełnianych t-shirtów. Takie wykorzystanie surowca przynosi ogromne korzyści pro-środowiskowe: proces farbowania nie należy do przyjaznych środowisku (duże zużycie wody i ryzyko jej zanieczyszczenia) i wymaga stosowania substancji pochodzenia chemicznego. Ponadto tekstylne odpady (których rokrocznie powstaje na świecie miliony ton) nie trafiają na wysypiska. Rezygnacja z farbowania jest też opłacalna dla producentów i klientów – proces barwienia bawełny jest bardzo kosztowny, w tym wypadku nie ma potrzeby, żeby go stosować. Wreszcie wykorzystanie bawełnianych odpadów to znacząca oszczędność innych zasobów. Uprawa bawełny również wymaga dużej ilości wody, a także nawozów, substancji chemicznych i paliwa, ponadto – jako że producenci bawełny to kraje Dalekiego Wschodu, obu Ameryk i Egipt – ograniczamy zużycie paliwa i zanieczyszczenia z transportu morskiego.

Proces produkcji Como jest bardzo podobny do procesu produkcji Wool. Odpady tekstylne trafiają do przędzalni gdzie są segregowane ze względu na swój kolor i badane pod kątem składu. Następnie ścinki są rozrywane na włókna – jest to proces czysto mechaniczny, bez użycia jakiegokolwiek środka chemicznego. Włókna są mielone i rozdzierane, a następnie mieszane z niewielką ilością barwionego poliestru i akrylu w celu osiągnięcia właściwego odcienia oraz wytrzymałości przędzy. Następnie włókna są gręplowane, a w dalszej kolejności prasowane w bloki, które trafiają do przędzarki, gdzie zyskują formę nici.

Ogromnym atutem tej technologii jest to, że, poza położeniem większego nacisku na wstępne etapy przygotowania surowca, nie różni się niczym od przędzenia zwykłej bawełny. Potencjalnie więc wszyscy producenci tkanin bawełnianych mogą wykorzystywać bawełnę z recyklingu bez ogromnych inwestycji w park maszynowy.

Como najlepiej sprawdzi się jako tapicerka. Ze względu na swój płócienny splot polecana jest na meble o prostych kształtach i geometryczne poduchy. Paleta kolorystyczna Como to 24 kolory. Warto wśród nich zwrócić uwagę na złamane biele, kremy, beże i jasne brązy nawiązujące do aktualnych wnętrzarskich trendów. Como uosabia współczesny luksus wyrażający się w świadomym wyborze produktów, możliwości kontaktu z naturalnymi materiałami, trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Więcej tutaj.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.