To ona jest królową łazienki. Podpowiadamy, jak kupić wannę
Musi być wygodna, trwała i funkcjonalna. I do tego dopasowana do potrzeb i wnętrza. Wanna jest niewątpliwie tym łazienkowym sprzętem, którego wybór potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby dokonać dobrej decyzji również podczas zakupów w Internecie.
Artykuł sponsorowany
Z czego będzie Twoja wanna?
Wybierając wannę, spotkasz się z wieloma różnymi opiniami dotyczącymi materiałów i tego, który z nich jest lepszy. Recenzje i porady mogą spowodować mętlik w głowie. Na rynku dostępne są modele z akrylu, stali, konglomeratu, emaliowanego żeliwa, a nawet kamienia czy drewna. Spośród tych materiałów największą popularnością cieszą się modele z akrylu i stali. To również najbardziej przystępne cenowo opcje. Dobra wiadomość jest taka, że… wszystkie materiały, zarówno konglomerat jak i akryl oraz stal, są dobre. Musisz tylko wybrać ten, który będzie najlepiej pasował do Twoich oczekiwań. Na co warto zwrócić uwagę? Stal jest odporna na wysoką temperaturę, przyjemnie wchodzi się więc do wanny wykonanej z tego materiału, gdy jest już napełniona gorącą woda. To również tworzywo odporne na zadrapania. Warto jednak uważać, by nie upuścić do takiej wanny ciężkich przedmiotów, które mogą uszkodzić trudną do naprawy emalię.
Konglomerat z kolei to materiał stabilniejszy, ale zdecydowanie cięższy, więc trudniej będzie wnieść go np. na wyższe piętro budynku. Jest trwały i odporny na uszkodzenia, ma też przyjemną w dotyku gładką powierzchnię. Powłoka wanien z konglomeratu nie jest również tak śliska jak stal, będzie więc idealnym rozwiązaniem dla seniorów lub rodzin z małymi dziećmi.
I w końcu najbardziej popularny w polskich łazienkach akryl. Jest nie tylko lekki, ale i przyjemny w dotyku. To również jeden z najbardziej odpornych na uszkodzenia i domową chemię materiałów, co sprawia, że taka wanna będzie służyć przez długie lata.
Solo czy w zestawie?
Sprawdź, czy wanna jest sprzedawana w komplecie z syfonem i nogami, czy trzeba je dokupić osobno. Jeśli nie możesz znaleźć tej informacji, upewnij się, czy wybrany model ma przelew. To otwór tuż przy górnej krawędzi, który zabezpiecza przed przypadkowym przelaniem się wody i… zalaniem łazienki (oraz sąsiadów!). Jeśli wanna ma przelew, to najpewniej musisz zamówić też zestaw odpływowo-przelewowy.
Kolejnym ważnym akcesorium wannowym są nogi. Mogą być sprzedawane w zestawie lub trzeba je dobrać do modelu wanny. Pamiętaj jednak, że nogi do wanien wykonanych ze stali są inne niż do tych z akrylu. Zwykle dobiera się zestaw od tego samego producenta, jednak możesz rozważyć uniwersalną alternatywę w postaci np. produktów firmy MEPA. Wanny akrylowe i stalowe należy solidnie przytwierdzić do ścian i podłoża. Tutaj z pomocą przyjdą zestawy listew do podparcia krawędzi. Wanny konglomeratowe zaś zwykle nóg nie potrzebują albo mają je w komplecie.
Wanny pełne możliwości
Zastanów się, w jaki sposób Twoja wanna ma być napełniana. Jeśli wybierasz zwykłą baterię ścienną, to odpowiedni będzie niemal każdy model wanny. Jeśli natomiast postawisz na zestaw podtynkowy, a Twoja wanna ma przelew, to możesz zdecydować się na takie napełnianie – woda wylewa się dokładnie z tego miejsca, gdzie jest zabezpieczenie przed przelaniem. Zwykle dotyczy to tych modeli, których otwór przelewowy jest okrągły. Istnieją też produkty ze szczelinowym przelewem, np. marki Villeroy & Boch Embrace, który też może napełniać wannę.
Oryginalną opcją jest niezwykle ciche napełnianie przez dno. Tu możesz wybrać każdą wannę, wystarczy dokupić do niej odpowiedni zestaw odpływowo-przelewowy albo rozwiązanie V&B Subway 3.0 z systemem SilentFlow. Oczywiście potrzebna będzie w tym przypadku bateria podtynkowa. Interesujący wybór armatury wannowej wielu cenionych marek znajdziesz na stronie Reuter.com >>
Jeśli chcesz wlewać wodę elegancką baterią zainstalowaną na krawędzi wanny, to przypilnuj, by jej rant był szerszy od rozet maskujących ten model. W końcu chcesz, żeby bateria się w tym miejscu zmieściła. Dobrze jest również zadbać o odprowadzanie wody, która zapewne będzie spływać po wężu prysznicowym pod wannę. Jeśli bateria nie ma w zestawie odpowiedniego pojemnika, to możesz zdecydować się na uniwersalną prowadnicę węża p30 firmy preotec.
Co z odpływem?
Kupując wannę, zastanów się nad usytuowaniem odpływu – nie tylko ze względów technicznych. Wanna z odpływem pośrodku pozwoli Ci położyć się w niej po każdej ze stron, ale nie zawsze zmieszczą się tutaj dwie osoby, co sugerowałoby takie rozmieszczenie korka i przelewu.
Odpływ „w nogach” sprawdzi się jako baza do parawanu czy zasłony prysznicowej. Wtedy możesz zaaranżować strefę natrysku na płaskiej powierzchni dna. Jeśli to właśnie parawan masz na liście zakupowej, sprawdź koniecznie, czy elementy montażowe zmieszczą się na rancie wanny. Te przyścienne czy narożne, z estetycznym brzegiem grubości około 1 cm, mogą być nietrafionym wyborem, zwłaszcza do parawanów montowanych do ściany na profilu aluminiowym.
Czysta funkcjonalność
Jeśli wahasz się, czy kupić wannę matową ze względu na łatwość utrzymania jej w czystości, to zdecyduj się na produkt renomowanej marki. Te egzemplarze będą miały powierzchnię tak przygotowaną, by mimo braku połysku jej czyszczenie nie stwarzało kłopotów.
Wiesz już, jak powinna wyglądać wanna, która zawita do Twojej łazienki? Rozważ i przeanalizuj wspomniane aspekty techniczne, a następnie odetchnij ze świadomością, że najlepszego wyboru możesz dokonać szybko i bez wielu wizyt w różnych sklepach. Szeroki wybór wanien i akcesoriów znajdziesz w sklepie Reuter.com >>