Ukryte znaczenia luksusu

Maxim Velčovský to dyrektor artystyczny znanej czeskiej marki LASVIT, specjalizującej się w produkcji szklanych obiektów i instalacji. Dla magazynu LABEL opowiedział, czym w jego rozumieniu jest luksus, opierając swoje rozważania o „Manifest Luksusu“ z 1973 roku, czyli tekst autorstwa psychoanalityka, kolekcjonera sztuki i pisarza Carla Laszlo.

Artykuł sponsorowany

Autor: MV

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.lasvit.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Maxim Velčovský ukończył studia na Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania w Pradze, zaś 2002 roku został współzałożycielem studia projektowego Qubus. Brał udział w ponad dziewięćdziesięciu wspólnych wystawach, a jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie, Nowej Pinakoteki w Monachium, Muzeum Sztuki i Designu w Pradze czy Design Museum w Lozannie. W 2007 roku zdobył nagrodę Czeskiego Projektanta Roku. W 2011 roku Velčovský, jednocześnie kierując Pracownią Ceramiki i Porcelany Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze, został dyrektorem artystycznym LASVIT. W oparciu o swoje 10-letnie osiągnięcia w LASVIT Maxim został zwycięzcą nagrody Best of Year Awards 2020 w kategorii „Producent: Dyrektor kreatywny”.

„Luksus to wolność. Luksus jest dostępny dla wszystkich, bogactwo nie. Luksus oznacza posiadanie tego, co się chce posiadać i rezygnację ze wszystkiego, co należy posiadać. Luksus sprawia, że każdy jest swoim własnym panem. Luksus to posiadanie zarówno jedynie kawałka starego aksamitu, jak i mieszkania z siedemnastoma pustymi pokojami z jedną ikoną i jednym małym psem. Luksus nie oznacza własności dóbr konsumpcyjnych. Luksus składa się wyłącznie z pragnień, luksus to zabijanie własnych pragnień. Luksus to powiedzieć to, o czym nikt nie chce rozmawiać” – napisał pisarz Carl Laszlo w swoim „Manifeście Luksusu“ z 1973 roku.

W mojej opinii każda przestrzeń osobista jest pewną formą witryny sklepowej – niezależnie od jej wielkości. W końcu Vincent Van Gogh malował najpiękniejsze prace w małym atelier, z kolei Diogenes wpadał na najbardziej przełomowe myśli, siedząc w beczce. Przestrzenie osobiste mogą się od siebie znacząco różnić. Ich kreowanie przypomina wybieranie mieszkania, w którym planujemy zatrzymać się na jakiś czas. Zwracamy wtedy uwagę na jego wielkość, lokalizację, sąsiedztwo, może i widok z okna. Nasze przestrzenie osobiste to dziwaczne gabinety osobliwości, którymi wypełniamy całe życie i które mówią o nas więcej, niż my sami możemy powiedzieć.

Jestem dzieckiem zimnej wojny i przeżyłem dzieciństwo w czasach komunizmu, zaś młodość we wczesnym kapitalizmie. Przed rewolucją w 1989 roku podróżowanie było niemal niemożliwe. Dorastałem za żelazną kurtyną, w czasach gdy internet jeszcze nie istniał. To, co mieliśmy, to jedynie cenzurowane, zdeformowane wiadomości ze świata, książki i ludzie, którzy opowiadali historie o tym, co widzieli i czego doświadczyli za granicą. Ich historie rozbudowywały moją wyobraźnię. Podróżnicy przywozili przedmioty z odległych krain, które w moich oczach nabierały nowego znaczenia.

Luksusem w tamtych czasach było otrzymanie puszki Coca-Coli. To był smak Zachodu. Każdy dzieciak zbierał puszki, które w ich małych pokojach tworzyły pewien rodzaj puzzli przedstawiających świat zza żelaznej kurtyny.

Carl Laszlo pisał: „Luksus to wolność. Luksus konfrontuje nieskończoną samoświadomość z niższymi lub wyższymi uczuciami innych. Luksus czyni człowieka samodzielnym, odważnym i uczciwym. Luksus spotyka się ze wszystkim, co naturalne i ludzkie, z największą uprzejmością. Luksus chroni przed zawiścią i fałszywą próżnością, rozbudza pragnienia i zachęca do myślenia o samodzielności i małych przedsięwzięciach. Luksus odmładza, chroni zdrowie oraz wspomaga trawienie. Luksus pomaga nam obrażać chciwych misjonarzy i zabójców”.

Zachowałem tę kolekcję puszek po Coca-Coli i nigdy jej nie wyrzuciłem. Moim zdaniem największym luksusem jest ochrona rzeczy, które nie mają wartości finansowej, ale mają wartość osobistą. 

Jako dziecko bywałem z rodzicami w pracowniach artystycznych. Zdałem sobie wtedy sprawę, że w danym okresie powstaje wiele różnych artystycznych sposobów ekspresji i każdy z nas – jej odbiorców – może wybrać tę, która mu najbardziej odpowiada. Tak zacząłem kolekcjonować dizajn, a później sztukę. W wzornictwie fascynowała mnie jego dostępność, w dziełach sztuki – ich wyjątkowość.

W każdym mieście, które odwiedzam, zatrzymuję się w lokalnym sklepie ze starociami, skrywającym zwykle skarby z przeszłości. To mieszanka  przedmiotów, które z jakiegoś powodu przestały być produkowane, choć często są niezwykle piękne. Podziwiam te rzeczy za ich autentyczność. Kolekcjonuję je i wykorzystuję jako inspirację w pracy.

Od niepamiętnych czasów ludzie pragnęli otaczać się przedmiotami, które coś symbolizują. Chodzi o rzeczy, które absorbują nasze emocje i doświadczenia, następnie odzwierciedlają je przez kolejne lata. Za każdym razem, gdy je mijamy, patrzymy na nie lub przelotnie ich dotykamy, nasz umysł natychmiast przywołuje określone wspomnienie. Nierzadko jesteśmy jedynymi osobami, które mają dane skojarzenie związane z obiektem.

Dla innych przedmioty te reprezentują jedynie swego rodzaju nieregularne struktury kilkucentymetrowych osadów skalnych, ale dla nas zawierają historię z podróży, przypominają o spotkaniu z przyjaciółmi lub przenoszą nas do ulubionego miejsca. Najzwyklejszy kawałek skały znaleziony we właściwym czasie i we właściwym miejscu nagle staje się klejnotem, nośnikiem wspomnień, amuletem z naszej wyprawy, corpus delicti naszej egzystencji. Ten kamień jest w stanie mentalnie teleportować nas tysiące kilometrów dalej. Na świecie nie ma dwóch identycznych kamieni, a nasza osobista historia wypełnia je dodatkową warstwą.

„Luksus walczy o rzadkość i wszystko, co wyjątkowe: o drogie książki, o unikatowe dzieła we wszystkich dziedzinach, o ekslibris, monogramy, portrety, o magię podpisów, o zaklęcia, o rytuały, o ważne przedmioty, o rzadkie kamienie i ludzi, za radość, pragnienia, wyrzeczenia i odręcznie pisane listy. Luksus to ciągłe szkolenie w umieraniu, wiecznym pożegnaniu. Luksus oznacza akceptację swojego przeznaczenia bez poddania się mu. Luksus to robienie tylko tego, co uważa się za słuszne. Luksus to wolność” – kontynuuje wywód Carl Laszlo.

Wyjątkowo podoba mi się ten tekst, bo jego autor uchwycił prawdziwą istotę wolności. Nieprzypadkowo zatytułowany został „Manifestem Luksusu“.

Często nadużywane słowo „luksus“ ma nieodpowiednie znaczenia. Czasami „luksus“ służy jako określenie przydatne dla snobów, którzy nie potrafią wyrazić powodu, dla którego podziwiają określoną rzecz. To raczej smutne, ale jeśli należysz do osób, które używają tego słowa w tym znaczeniu i otwarcie to przyznajesz, to nie ma czego się wstydzić.

Znaczenie słowa „luksus“ zmienia się, przekształcając się z nami przez całe życie, a my uczymy się je odkrywać i rozumieć. Luksus wiąże się z upływem czasu i decyzjami. Największym luksusem jest wolność.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.