Ukryte znaczenia luksusu

Maxim Velčovský to dyrektor artystyczny znanej czeskiej marki LASVIT, specjalizującej się w produkcji szklanych obiektów i instalacji. Dla magazynu LABEL opowiedział, czym w jego rozumieniu jest luksus, opierając swoje rozważania o „Manifest Luksusu“ z 1973 roku, czyli tekst autorstwa psychoanalityka, kolekcjonera sztuki i pisarza Carla Laszlo.

Artykuł sponsorowany

Autor: MV

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.lasvit.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Maxim Velčovský ukończył studia na Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania w Pradze, zaś 2002 roku został współzałożycielem studia projektowego Qubus. Brał udział w ponad dziewięćdziesięciu wspólnych wystawach, a jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie, Nowej Pinakoteki w Monachium, Muzeum Sztuki i Designu w Pradze czy Design Museum w Lozannie. W 2007 roku zdobył nagrodę Czeskiego Projektanta Roku. W 2011 roku Velčovský, jednocześnie kierując Pracownią Ceramiki i Porcelany Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze, został dyrektorem artystycznym LASVIT. W oparciu o swoje 10-letnie osiągnięcia w LASVIT Maxim został zwycięzcą nagrody Best of Year Awards 2020 w kategorii „Producent: Dyrektor kreatywny”.

„Luksus to wolność. Luksus jest dostępny dla wszystkich, bogactwo nie. Luksus oznacza posiadanie tego, co się chce posiadać i rezygnację ze wszystkiego, co należy posiadać. Luksus sprawia, że każdy jest swoim własnym panem. Luksus to posiadanie zarówno jedynie kawałka starego aksamitu, jak i mieszkania z siedemnastoma pustymi pokojami z jedną ikoną i jednym małym psem. Luksus nie oznacza własności dóbr konsumpcyjnych. Luksus składa się wyłącznie z pragnień, luksus to zabijanie własnych pragnień. Luksus to powiedzieć to, o czym nikt nie chce rozmawiać” – napisał pisarz Carl Laszlo w swoim „Manifeście Luksusu“ z 1973 roku.

W mojej opinii każda przestrzeń osobista jest pewną formą witryny sklepowej – niezależnie od jej wielkości. W końcu Vincent Van Gogh malował najpiękniejsze prace w małym atelier, z kolei Diogenes wpadał na najbardziej przełomowe myśli, siedząc w beczce. Przestrzenie osobiste mogą się od siebie znacząco różnić. Ich kreowanie przypomina wybieranie mieszkania, w którym planujemy zatrzymać się na jakiś czas. Zwracamy wtedy uwagę na jego wielkość, lokalizację, sąsiedztwo, może i widok z okna. Nasze przestrzenie osobiste to dziwaczne gabinety osobliwości, którymi wypełniamy całe życie i które mówią o nas więcej, niż my sami możemy powiedzieć.

Jestem dzieckiem zimnej wojny i przeżyłem dzieciństwo w czasach komunizmu, zaś młodość we wczesnym kapitalizmie. Przed rewolucją w 1989 roku podróżowanie było niemal niemożliwe. Dorastałem za żelazną kurtyną, w czasach gdy internet jeszcze nie istniał. To, co mieliśmy, to jedynie cenzurowane, zdeformowane wiadomości ze świata, książki i ludzie, którzy opowiadali historie o tym, co widzieli i czego doświadczyli za granicą. Ich historie rozbudowywały moją wyobraźnię. Podróżnicy przywozili przedmioty z odległych krain, które w moich oczach nabierały nowego znaczenia.

Luksusem w tamtych czasach było otrzymanie puszki Coca-Coli. To był smak Zachodu. Każdy dzieciak zbierał puszki, które w ich małych pokojach tworzyły pewien rodzaj puzzli przedstawiających świat zza żelaznej kurtyny.

Carl Laszlo pisał: „Luksus to wolność. Luksus konfrontuje nieskończoną samoświadomość z niższymi lub wyższymi uczuciami innych. Luksus czyni człowieka samodzielnym, odważnym i uczciwym. Luksus spotyka się ze wszystkim, co naturalne i ludzkie, z największą uprzejmością. Luksus chroni przed zawiścią i fałszywą próżnością, rozbudza pragnienia i zachęca do myślenia o samodzielności i małych przedsięwzięciach. Luksus odmładza, chroni zdrowie oraz wspomaga trawienie. Luksus pomaga nam obrażać chciwych misjonarzy i zabójców”.

Zachowałem tę kolekcję puszek po Coca-Coli i nigdy jej nie wyrzuciłem. Moim zdaniem największym luksusem jest ochrona rzeczy, które nie mają wartości finansowej, ale mają wartość osobistą. 

Jako dziecko bywałem z rodzicami w pracowniach artystycznych. Zdałem sobie wtedy sprawę, że w danym okresie powstaje wiele różnych artystycznych sposobów ekspresji i każdy z nas – jej odbiorców – może wybrać tę, która mu najbardziej odpowiada. Tak zacząłem kolekcjonować dizajn, a później sztukę. W wzornictwie fascynowała mnie jego dostępność, w dziełach sztuki – ich wyjątkowość.

W każdym mieście, które odwiedzam, zatrzymuję się w lokalnym sklepie ze starociami, skrywającym zwykle skarby z przeszłości. To mieszanka  przedmiotów, które z jakiegoś powodu przestały być produkowane, choć często są niezwykle piękne. Podziwiam te rzeczy za ich autentyczność. Kolekcjonuję je i wykorzystuję jako inspirację w pracy.

Od niepamiętnych czasów ludzie pragnęli otaczać się przedmiotami, które coś symbolizują. Chodzi o rzeczy, które absorbują nasze emocje i doświadczenia, następnie odzwierciedlają je przez kolejne lata. Za każdym razem, gdy je mijamy, patrzymy na nie lub przelotnie ich dotykamy, nasz umysł natychmiast przywołuje określone wspomnienie. Nierzadko jesteśmy jedynymi osobami, które mają dane skojarzenie związane z obiektem.

Dla innych przedmioty te reprezentują jedynie swego rodzaju nieregularne struktury kilkucentymetrowych osadów skalnych, ale dla nas zawierają historię z podróży, przypominają o spotkaniu z przyjaciółmi lub przenoszą nas do ulubionego miejsca. Najzwyklejszy kawałek skały znaleziony we właściwym czasie i we właściwym miejscu nagle staje się klejnotem, nośnikiem wspomnień, amuletem z naszej wyprawy, corpus delicti naszej egzystencji. Ten kamień jest w stanie mentalnie teleportować nas tysiące kilometrów dalej. Na świecie nie ma dwóch identycznych kamieni, a nasza osobista historia wypełnia je dodatkową warstwą.

„Luksus walczy o rzadkość i wszystko, co wyjątkowe: o drogie książki, o unikatowe dzieła we wszystkich dziedzinach, o ekslibris, monogramy, portrety, o magię podpisów, o zaklęcia, o rytuały, o ważne przedmioty, o rzadkie kamienie i ludzi, za radość, pragnienia, wyrzeczenia i odręcznie pisane listy. Luksus to ciągłe szkolenie w umieraniu, wiecznym pożegnaniu. Luksus oznacza akceptację swojego przeznaczenia bez poddania się mu. Luksus to robienie tylko tego, co uważa się za słuszne. Luksus to wolność” – kontynuuje wywód Carl Laszlo.

Wyjątkowo podoba mi się ten tekst, bo jego autor uchwycił prawdziwą istotę wolności. Nieprzypadkowo zatytułowany został „Manifestem Luksusu“.

Często nadużywane słowo „luksus“ ma nieodpowiednie znaczenia. Czasami „luksus“ służy jako określenie przydatne dla snobów, którzy nie potrafią wyrazić powodu, dla którego podziwiają określoną rzecz. To raczej smutne, ale jeśli należysz do osób, które używają tego słowa w tym znaczeniu i otwarcie to przyznajesz, to nie ma czego się wstydzić.

Znaczenie słowa „luksus“ zmienia się, przekształcając się z nami przez całe życie, a my uczymy się je odkrywać i rozumieć. Luksus wiąże się z upływem czasu i decyzjami. Największym luksusem jest wolność.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.