Wyjątkowe rzeźby na ulicach Londynu

Jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Festiwalu Designu w Londynie (LDF) to projekt Designposts, dzięki któremu na ulicach Londynu pojawiła się seria drewnianych rzeźb. Każda z nich nawiązuje do klimatu każdej z 10 dzielnic projektowych festiwalu.

Autor: SD

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.americanhardwood.org/en/eu

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Designposts jest efektem współpracy Festiwalu Designu w Londynie, Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i trzech wiodących brytyjskich producentów mebli – zakładu Benchmark Furniture, projektanta Sebastiana Coksa oraz Jan Hendzel Studio. Celem inicjatywy jest oddanie hołdu zróżnicowanej historii i kulturze twórczej dzielnic Londynu, a także zapewnienie początkującym projektantom przestrzeni do zaprezentowania swojego talentu. Bezpłatna plenerowa wystawa skłania uczestników festiwalu do własnych przemyśleń na temat sztuki i dizajnu, a sam projekt jest dodatkowo doskonałą okazją dla kreatywnej społeczności Europy do zapoznania się z potencjałem niedostatecznie wykorzystywanego i wysoce zrównoważonego materiału, jakim jest czerwony dąb amerykański.

Od charakterystycznych zbiorników gazu w dzielnicy King's Cross po tradycyjne rzemiosło bednarskie w Park Royal, projekty zrealizowane w ramach inicjatywy Designposts stanowią pouczające nawiązanie do wielu historii, które ukształtowały Londyn na przestrzeni wieków.

 

Projektanci

W ciągu ostatnich 18 miesięcy edukację studentów architektury i projektowania znacznie zakłóciła pandemia Covid-19 oraz związane z nią ograniczenie życia społecznego i gospodarczego. Dostęp do warsztatów i zaplecza produkcyjnego został ograniczony restrykcjami, a bez targów i wystaw końcoworocznych możliwości zaprezentowania prac były mocno zawężone.

Rzeźby Designposts zostały zaprojektowane przez studentów i absolwentów London Metropolitan University i Wydziału Architektury Bartlett na UCL. Każdemu adeptowi przydzielono inną Dzielnicę Projektową LDF i zaproszono do stworzenia osobistego nawiązania w postaci wielkoformatowej konstrukcji rzeźbiarskiej. Pod kierunkiem AHEC i doświadczonych producentów mebli studenci spędzili ostatnie kilka miesięcy na dopracowywaniu swoich projektów, które zaprezentowane zostaną 18 września 2021 roku podczas otwarcia festiwalu.

Opiekunowie projektu, Peter Marigold, profesor projektowania i przedsiębiorczości z London Metropolitan University, a także Izaskun Chinchilla, profesorka praktyki architektonicznej w Bartlett School of Architecture, współpracowali w przeszłości z AHEC przy projektach kreatywnych, udowadniając swoją pasję do drewna jako surowca. Mentorzy wybrali 10 studentów i absolwentów, każdemu z nich przydzielili inną dzielnicę LDF i poprosili o zbadanie i opracowanie koncepcji, która oddałaby jej unikalną duszę i specyfikę.

Carrie Coningsby – Islington, Dzielnica Projektowa Islington 
Wykonanie: Benchmark Furniture

Aby uhonorować historię Islington jako centrum druku blokowego w XVIII i XIX wieku oraz docenić obfitość niebieskich tablic instalowanych w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, zdobiących tak wiele budynków dzielnicy, Carrie Coningsby stworzyła „lokalną bibliotekę zabytków”. Projekt zachęca odwiedzających do odkrywania i ponownego stworzenia więzi z najważniejszymi postaciami z historii dzielnicy Islington, w tym także historii działań twórczych.

Alba Elezi – King’s Cross, Dzielnica Projektowa King’s Cross 
Wykonanie: Benchmark Furniture

Łącząc rzeźbiarskie piękno z funkcjonalnością, projekt Alby Elezi czerpie inspirację z kultowych zbiorników na gaz charakterystycznych dla dzielnicy King's Cross i reinterpretuje je jako rzeźbę-siedzisko – w podobny sposób, w jaki nieistniejące już zbiorniki zostały przekształcone w ogólnie dostępny park. Dążąc do odzwierciedlenia ciemnego żelaznego wykończenia zbiorników, dąb poddano ebonizacji przy użyciu roztworu żelaza. Projekt umieszczony został na Coal Drops Yard, niecałe 100 metrów od konstrukcji, które stanowiły inspirację młodego projektanta.

Megan Makinson – Shoreditch, Dzielnica Projektowa Shoreditch
Wykonanie: Benchmark Furniture

Projekt Megan Makinson celebruje sposób, w jaki historyczne narracje wplecione w ulice Shoreditch przecinają się z bogatą kulturą artystycznej subwersji. Zaczynając od rzeźbiarskiego odzwierciedlenia otoczenia przed sklepem SCP, projekt nawiązuje do innych narracji, takich jak historia „The Theatre”, jednej z pierwszych stałych scen w Londynie. Teatr został rozebrany w 1598 r., a jego drewno wykorzystano do budowy teatru Globe. Trafnie – gdy czas rzeźby jako projektu Designpost dobiegnie końca, praca Megan dostanie drugie życie jako teatr lalek.

Darta Shokrzadeh – Southwark, Dzielnica Projektowa Southwark South 
Wykonanie: Jan Hendzel Studio

Projekt Darty Shokrzadeh to osobista refleksja nad ulicami dzielnicy Southwark, będąca wynikiem czasu spędzonego na jej zwiedzaniu. Oparty na fotografiach wykonanych przez Dartę projekt oddaje całodobowy ruch i wieloetniczną żywiołowość okolicy, wyrażając zarówno dzienny zgiełk ulic i rynków, jak również energię barów i klubów nocą.

Kate Woodcock-Fowles – Clerkenwell, Dzielnica Projektowa Clerkenwell 
Wykonanie: Jan Hendzel Studio

Aby opracować koncepcję projektu inspirowanego dzielnicą Clerkenwell, Kate Woodcock-Fowles musiała cofnąć się w czasie i sięgnąć głęboko pod ziemię. Forma jej rzeźby eksploruje etymologię dzielnicy i jej historyczne powiązanie z wodą. Każdy cokół reprezentuje inny wątek tej historii, sięgając aż do początków Clerkenwell w roku 1100 i „studni Clerka”, źródła wody używanego przez różne domy klasztorne w okolicy pod obecną ulicą Farringdon Road. Kate odkrywa te historie na nowo z nadzieją, że w ten sposób zwiedzającym nasunie refleksję o ukrytym podziemnym świecie i jego roli w kształtowaniu okolicznych terenów.

Aude Saint Joanis – Park Royal, Dzielnica Projektowa Park Royal 
Wykonanie: Sebastian Cox

Złożony rzeźbiarski projekt Aude Saint Joanis czerpie inspirację z przemysłowego dziedzictwa Park Royal, nawiązując do dawnego browaru Guinness (niegdyś największego na świecie), obecnej destylarni whisky i tradycji rzemieślniczej produkcji beczek, która została dzięki nim zachowana. Kształt projektu reprezentuje beczkę w procesie formowania, składając ukłon w stronę dramatycznej przemiany, jaką obecnie przechodzi dzielnica, a także rozwijającej się społeczności rzemieślników zamieszkującej okolice. Ponadto mebel Aude wykonany jest z dębu, podstawowego materiału używanego przez bednarzy do produkcji beczek, zatem projekt nawiązuje do tradycji również na poziomie surowca.

Jason Brooker – Design District, Dzielnica Projektowa Półwyspu Greenwich
Wykonanie: Benchmark Furniture

Projekt Jasona Brookera to rozważania na temat twórczości, stawiające wyzwanie potencjałowi czerwonego dębu jako surowca, a jednocześnie hołd przeszłości, teraźniejszości i przyszłości półwyspu Greenwich. Po bliższym przyjrzeniu się, zakrzywiona, przypominająca żagiel struktura projektu nawiązuje do różnorodnych technik i metod stosowanych przez nową społeczność twórczą Dzielnicy Projektowej, a co za tym idzie, do niezliczonych kultur projektowych, które wpłynęły na historię tego obszaru.

Faye Greenwood – Waltham Forest, linia wzornicza William Morris
Wykonanie: Sebastian Cox

W swoim projekcie Faye Greenwood łączy dwa kluczowe elementy dzielnicy – jej historyczną relację z Williamem Morrisem i siedliska dzikiej przyrody na mokradłach Walthamstow. Projekt składa się z serii bloków do budowy siedlisk dla zwierząt, spojonych ręcznie wykonanymi połączeniami i ozdobionych powtarzającymi się motywami, które wizualnie nawiązują do twórczości Morrisa w ruchu Arts and Crafts. Łącząc w ten sposób naturę, społeczność i rzemiosło, Faye podkreśla bogatą twórczą historię dzielnicy, a także celebruje jej naturalne środowisko.

Jonah Luswata – Brompton, Dzielnica Projektowa Brompton 
Wykonanie: Sebastian Cox

Zainspirowany formą obelisku – w szczególności wieżami w świetle księżyca, które były używane do oświetlania miasta w późnej epoce wiktoriańskiej – projekt Jonaha Luswaty uhonorował dzielnicę Brompton na kilka sposobów. Jego praca opiera się na mnogości muzeów w okolicy i reprezentacji historii społeczno-kulturowej, a także żywej współczesnej kulturze dizajnu i poszanowania dla rzemiosła, które wynikają z obecności licznych firm wzorniczych na terenie Brompton.

Daegyu Kim – Mayfair, Dzielnica Projektowa Mayfair 
Wykonanie: Benchmark Furniture

Majestatyczna, rozległa krzywizna Regent’s Street zainspirowała Daegyu Kim do złożenia hołdu dzielnicy Mayfair. Używając długich rur i bloków czerwonego dębu do stworzenia abstrakcyjnych łuków i okien ulicznego krajobrazu, Daegyu stara się odtworzyć silne wrażenie zmysłowe, jakie odczuwa się w momencie wyjścia z mroku stacji metra na powierzchnię, gdzie wita nas ogrom i przepych ulicy.

Zrównoważony rozwój i składowanie dwutlenku węgla

Jednym z głównych celów projektu jest zwrócenie uwagi zarówno projektantów, jak i szerszej opinii publicznej na fakt, że drewno liściaste, takie jak czerwony dąb amerykański, to korzystne opcje surowcowe z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

Dąb czerwony jest najliczniejszym gatunkiem w amerykańskich lasach liściastych, choć rzadko wykorzystuje się go w europejskim wzornictwie. Nadmierne wykorzystywanie mało zróżnicowanych gatunków drewna może mieć szkodliwy wpływ na ekosystemy leśne, dlatego zdaniem AHEC obowiązkiem projektantów i architektów jest korzystanie z tego, co zapewnia natura. Rosnący dziko, a nie sadzony ludzką ręką, czerwony dąb jest zarówno wysoce zrównoważonym, jak i odnawialnym surowcem, a dodatkowo cechuje się dużą atrakcyjnością dla projektantów i architektów z uwagi na swoje walory estetyczne.  

Jako drewno, czerwony dąb amerykański jest magazynem dwutlenku węgla, blokując CO2 wchłonięte z atmosfery przez cały okres życia drzewa, w rezultacie zmniejszając ślad węglowy projektu Designposts.

Prace stworzone na potrzeby projektu Designpoints zostały wzniesione na cokołach wykonanych z paneli CLT z tulipanowca, które w 2019 roku zostały użyte jako elementy wspólnego projektu wiodącego LDF i AHEC pod nazwą MultiPly. Pozostałe części tego projektu zostaną ponownie wykorzystane w kolejnych edycjach wydarzenia. Po festiwalu rzeźby Designpoints zostaną przekazane instytucjom londyńskim, gdzie znajdą swój stały dom lub zostaną przeznaczone na nowe projekty studenckie.

Słupki nawigacyjne w Londynie

Ukończone prace Designposts działają jako wskazówki sygnalizujące festiwalowiczom przybycie do konkretnej dzielnicy projektowej LDF. Służą jako naturalny punkt wyjścia, z którego można zapoznać się z innymi projektami i instalacjami w jej obrębie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie London Design Festival i AHEC.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.