Zrównoważona przyszłość wnętrz: nowe trendy i wybory ekologiczne

W świecie projektowania wnętrz rośnie świadomość ekologiczna, a zrównoważone podejście staje się coraz bardziej istotne również wśród producentów. Nowe regulacje prawne, ale przede wszystkim oczekiwania konsumentów, zmieniają krajobraz branży. Projektanci poszukują innowacyjnych rozwiązań i materiałów przyjaznych planecie. Jednym z nich są kompaktowe powierzchnie mineralne.

Autor: ZK

Zdjęcia: materiały prasowe

https://e.cosentino.com/pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój zrównoważonego projektowania, które stało się integralną częścią wielu dziedzin, w tym również architektury i designu. Zmiana klimatu, ograniczone zasoby naturalne i rosnąca świadomość społeczeństwa skłaniają projektantów do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań mających jak najmniejszy wpływ na środowisko. 

Kilka słów o przyszłości architektury wnętrz 

Konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu swoich wyborów zakupowych na planetę. Szczególnie ci, którzy będą ją zamieszkiwać jeszcze przez wiele lat. W przypadku wykańczania i wystroju wnętrz, od lat można zaobserwować wzrost popularności zakupów z drugiej ręki. Na platformach sprzedażowych królują odnowione fotele Chierowskiego czy popularne kiedyś Liski i komody typu „jamnik”. Młodzi chętnie przejmują meble i dekoracje po swoich dziadkach i rodzicach. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o upcykling, czyli dawanie przedmiotom nowego życia. Na takie pozytywne postawy konsumenckie branża wnętrzarska nie może pozostać obojętna. Paulina Górska, ekoedukatorka, w taki sposób skomentowała rosnące oczekiwania młodszych pokoleń względem zrównoważonego podejścia marek: 

Najmłodsze pokolenia wychowują się w czasach kryzysu klimatu, wyzwań środowiskowych, społecznych i social media. To musi mieć niebagatelny wpływ na to, jak postrzegają świat i swoją przyszłość. Jak pokazuje szereg raportów, generacja Z czy, wchodzące niebawem w dorosłość, pokolenie Alfa są również mocno wyczulone na greenwashing i oczekują od firm wzięcia odpowiedzialności za swoje działania i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko oraz ograniczania wykorzystania zasobów do produkcji. 

Jednocześnie coraz większe znaczenie zyskują standardy i certyfikacje świadczące o wpływie wykorzystywanych materiałów na środowisko. Co więcej, w styczniu 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę Green Claims w celu ustanowienia bardziej przejrzystych i wiarygodnych ram dla oświadczeń środowiskowych składanych przez przedsiębiorstwa. Firmy nie będą już mogły używać określeń typu „ekologiczny”, „bio”, „eko-friendly” bez poparcia tych informacji odpowiednimi certyfikatami. 

Zrównoważone projektowanie staje się więc integralną wartością dla wielu profesji, inspirując do tworzenia rozwiązań sprzyjających harmonii między ludźmi a środowiskiem naturalnym. 

Branża wnętrzarska z jednej strony stara się nadążać za tymi potrzebami, z drugiej – to na jej barkach w dużej mierze spoczywa edukacja klientów. Odchodzi się od chwilowych trendów na rzecz projektowania ponadczasowego i wykorzystania trwałych, naturalnych materiałów takich jak drewno, wełna, naturalne filce, kamień, a także tych pochodzących z recyklingu. O przyszłości zrównoważonego projektowania w branży wnętrzarskiej mówi projektant Tomasz Pągowski, współzałożyciel Pągowski Studio i prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: 

„Przede wszystkim już teraz zmianie ulega postrzeganie trendów i ich rola w kształtowaniu naszej stylistycznej rzeczywistości. O ile architektura w swym głównym nurcie zorientowana była i jest na długowieczność, o tyle wnętrzarstwo chętnie poddaje się sezonowym modom i tymczasowość zdaje się być jej orężem, czemu radośnie przyklaskują producenci i projektanci. Dochodzimy jednak do granicy konsumpcjonizmu jaki rozwinął się po zakończeniu II wojny światowej, co udowadnia nam dzisiaj pokolenie Z. Dziś liczą się przede wszystkim produkty wytwarzane w sposób odpowiedzialny, co Zetki skrupulatnie sprawdzają i nie dają już przyzwolenia na greenwashing. Dlatego ważne są składowe nowych produktów, skąd pochodzą, jak i gdzie powstają, ile to wymagało energii oraz jaka historia i idea towarzyszyły ich powstaniu. Równie ważne jest wykorzystywanie posiadanych zasobów i tworzenie ciekawych, funkcjonalnych miksów starego z nowym. Pojęcie „zrównoważone projektowanie” powoli nabiera wiarygodności, stając się stylem życia, a nie tylko hasłem opisującym kolejną krótkotrwałą modę”.

Kamień naturalny czy z recyklingu? 

Wykorzystanie we wnętrzach naturalnych materiałów, np. kamienia, jest tylko jednym ze sposobów, aby ograniczyć wpływ na środowisko i zyskać jakościowe oraz trwałe wykończenie. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że zasoby naturalne naszej planety nie są niewyczerpane. Powstawanie kamienia to proces, który wymaga setek tysięcy, a nawet milionów lat, w zależności od rodzaju i warunków geologicznych. Dlatego coraz więcej projektantów poszukuje alternatyw, które będą zachwycać w równym stopniu co kamień naturalny. 

Prekursorem oraz liderem oferującym (obok kamienia naturalnego) trwałe powierzchnie mineralne premium powstające w zrównoważony sposób oraz z wykorzystaniem materiałów z recyklingu jest firma Cosentino.

Dzięki autorskim, innowacyjnym technologiom, takim jak HybriQ+ stosowanej przy produkcji Silestone, marka jest w stanie oferować najbardziej zrównoważone i nowatorskie hybrydowe powierzchnie mineralne dostępne na rynku. 

Produkty Cosentino są wykonywane z od 5. do nawet 80% materiałów z recyklingu, takich jak szkło czy fragmenty luster, a do ich stworzenia wykorzystuje się 100% certyfikowanej energii odnawialnej oraz 99% wody pochodzącej z obiegu zamkniętego. Dodatkowo, firma podejmuje starania, aby odzyskiwać możliwie jak najwięcej odpadów, czyli niewykorzystanych przy produkcji surowców i stosować je ponownie w swoich produktach. Przykładowo, jedna z marek Cosentino - kultowy Dekton odzyskuje ponad 90% odpadów generowanych podczas produkcji. Co więcej powierzchnie Dekton są całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia. 

O tym, czym różni się kamień naturalny od kompaktowych powierzchni mineralnych premium mówi Karolina Sieniawska, Koordynatorka ds. Marketingu Cosentino w Polsce: „Kamień to materiał stworzony przez naturę, idealny w swej niedoskonałości. I z tej natury pochodzi jego unikalność – wzorów, przeżyleń, tekstur i barw. Niemniej, nowoczesne powierzchnie mineralne jak Dekton czy Silestone powstają, by stanowić alternatywę dla naturalnego kamienia – pod względem wizualnym i użytkowym. Dlatego wielkogabarytowe powierzchnie do wnętrz realnie odwzorowują wygląd marmurów, granitów, kwarcytów czy trawertynów, a dodatkowo zapewniają ponadprzeciętne właściwości funkcjonalne. Są odporne na plamy, zadrapania czy na działanie wilgoci, dzięki czemu są łatwiejsze w utrzymaniu od kamienia naturalnego. Dodatkowo są dostępne w różnych grubościach i formatach, co daje znacznie większe możliwości aranżacyjne – nie tylko na blatach, ale też np. okładzinach ścian, podłóg czy mebli, a nawet elewacjach”.

W obliczu coraz bardziej wymagających oczekiwań społeczeństwa i świadomości ekologicznej, branża wnętrzarska musi dynamicznie reagować na zmieniające się potrzeby. Zrównoważone projektowanie staje się nie tylko koniecznością, lecz także szansą na tworzenie przestrzeni, które zachwycają swą estetyką i jednocześnie powstają z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Już są widoczne efekty tych zmian - coraz więcej firm, takich jak Cosentino, podejmuje inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Dzięki innowacyjnym technologiom i świadomemu wykorzystaniu zasobów, marka tworzy produkty najwyższej jakości, które jednocześnie minimalizują negatywny wpływ na planetę.

Przyszłość projektowania wnętrz tkwi w równowadze między estetyką a zrównoważonym podejściem. To wyzwanie dla projektantów, producentów i konsumentów, ale także ogromna szansa na stworzenie lepszego, bardziej świadomego świata. Poprzez dążenie do harmonii między ludźmi a środowiskiem naturalnym, możemy przekształcić nasze przestrzenie życiowe w miejsca, które nie tylko inspirują, ale także szanują i chronią naszą planetę dla przyszłych pokoleń.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.