5 pytań do… architektki wnętrz Magdaleny Kwoczki z Finchstudio

Architektka wnętrz Magdalena Kwoczka, założycielka Finchstudio, w pracy ceni sobie przewidywalność i rutynę. Jak mówi, dają jej poczucie bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że podczas projektowania nie wychodzi poza schemat. Wręcz przeciwnie – często odchodzi od utartych ścieżek. Stara się też podchodzić do aranżowanych przestrzeni z lekkością i humorem. Poznajcie ją bliżej!

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://finchstudio.pl/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?

Mój tata przejawia pewne uzdolnienia plastyczne. Rysuje trafne karykatury i ma abstrakcyjne poczucie humoru, które po nim odziedziczyłam. Rysowałam od zawsze. W szkole podstawowej byłam już pewna, że chcę obrać dalszą drogę twórczą – mimo protestów mojej babci, która uważała, że w liceum plastycznym zostanę spisana na straty. Pod koniec podstawówki poznałam osobę, która bardzo mnie zainspirowała i dzięki której pewne szufladki w mózgu zostały otworzone. To była studentka ceramiki na wrocławskim ASP. To u niej w domu pierwszy raz malowałam martwe natury i uczyłam się zasad kompozycji.

W liceum plastycznym pracowałam z różnorodnymi materiałami. W tamtym czasie wykonywałam rzeźby w drewnie, glinie, tkaniny artystyczne, fotografie, które pózniej własnoręcznie wywoływałam w przydomowej ciemni. Z końcem liceum moja droga twórcza kreowała się na dwóch płaszczyznach: na polu grafiki i – bardziej abstrakcyjnym z punktu widzenia licealistki – polu projektowaniu wnętrz.

Uważam, że klasyczny i tradycyjny warsztat projektowy, tworzenie i poznawanie różnych materii plastycznych ukształtowało mnie jako człowieka bardzo wrażliwego oraz kładącego nacisk na aspekty bardzo ulotne, jakimi są emocje i emocjonalny odbiór pracy. 

Podjęłam studia na wydziale wnętrz krakowskiej ASP. Podczas mojej 5-letniej nauki nie miałam do końca sprecyzowanej dalszej drogi, działałam na wielu polach, tworzyłam grafiki i ilustracje (moje ilustracje były publikowane w prasie), zajmowałam się również animacją oraz tworzeniem wizualizacji i opraw wizualnych do różnego rodzaju imprez. Pracowałam w agencji reklamowej zajmującej się kreacją i w firmie eventowej jako projektant scenografii.

Moja początkowa ścieżka kariery po zakończeniu studiów nie była udana. Podejmowałam z dzisiejszego punktu widzenia niekorzystne i nieprzemyślane decyzje, a dojście do tego miejsca, w którym jestem dziś, zajęło mi sporo czasu oraz pracy.

Dziś nadal tworzę. Niesamowitą przyjemność sprawia mi praca z klasycznymi materiałami, takimi jak glina czy farby. Swobodne tworzenie bez większego planu wyzwala w głowie wiele interesujących myśli, które później mogą przekładać się na podejście do pracy nad projektami wnętrz.

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?

Jest bardzo przewidywalny i typowy, a ta przewidywalność daje mi poczucie bezpieczeństwa. Wstaję ok. 7.00 rano, po drodze odwożę dziecko do przedszkola. Przyjeżdżam do mojego biura. Nieodzownym elementem poranka jest kawa, bez której nie wyobrażam sobie zaczynać dnia.

Rano przeglądam maile, później z moimi architektami omawiam plan dnia, bieżące problemy i pytania. Jako że harmonogram planuję z góry na każdy tydzień, taka poranna kontrola prac i ustalenie priorytetów na dany czas ułatwia mi ewentualne roszady w grafiku. W zależności od natężenia pracy, mój grafik wypełniają głównie spotkania z inwestorami, rozwiązywanie bieżących problemów. Wyjazdy na inwestycje ograniczam do niezbędnego minimum.

Bardzo ważne jest dla mnie rozgraniczenie pracy zawodowej od życia prywatnego. Moja zasada żelazna, której się trzymam, to odpoczywanie od pracy w weekendy. Co nie znaczy, że – leżąc w łóżku wieczorem – nie myślę o kolejnej koncepcji i rozwiązaniach…

W mojej praktyce cenię sobie bardzo możliwość pracy z ludźmi i delegowania oraz koordynowania zadań. Uważam, że to stanowi podstawę sukcesu każdej pracowni.

3. Skąd czerpiesz inspiracje?

Dla mnie osobiście jest to bardzo trudne pytanie, na które nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno bardzo wartościowe dla mnie są rozmowy z innymi architektami, wysnuwanie różnych wniosków, utwierdzanie się w pewnych rozwiązaniach i pomysłach.

Być może w jakimś stopniu inspirujący są sami inwestorzy oraz ich historie, miejsca, które będziemy dla nich projektować. Czasami jest tak, że po rozmowie z klientem czuję przypływ twórczej energii, a w głowie kotłuje się mnóstwo pomysłów. Czasem jednak, aby wypracować pewien koncept, pomysł, spójną myśl, potrzebuję wiele czasu. Inspirujące są podróże, poznawanie innych kultur, innego środowiska. Przewietrzenie głowy od pracy również pomaga. 

Ostatnio podziwiam włoskich projektantów, ich podejście do materiału, z jakim pracują, sposób, w jaki komponują elementy we wnętrzu. Z jednej strony jest bardzo wyrafinowany, z drugiej łączony z elementami będącymi pewnego rodzaju żartem, z luzem. W tych wnętrzach często widzę elementy, które nie są praktyczne, nie są wygodne, ale tworzą idealną i pożądaną całość. 

Dobrze jest też czasami oderwać się od funkcji danego elementu, podpatrzenie z całkowicie innej perspektywy, odejście od utartych reguł i wypracowanych sposobów działania. Rodzą się wtedy ciekawe i nieszablonowe rozwiązania. 

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy?

Myślę, że zupełnie szczerze mogę powiedzieć, że mam już takie miejsce. Lubię i cenię sobie pracę stacjonarną, jestem typem, który nie lubi zmian. W moim wrocławskim biurze ulokowanym w bardzo urokliwym miejscu, blisko centrum, blisko zieleni i parków, pracuje się idealnie. Traktuję je trochę jak drugi dom.

Odwołując się do marzeń, mogę opisać kilka opcji: ciepłe miejsce, niedaleko oceanu, z basenem, obok mnie schłodzone wino. To brzmi może bardziej jak wakacje niż miejsce pracy – co nie oznacza, że nie mogłabym w takich warunkach pracować.

Kolejna opcja to miejsce pracy wraz z własnym warsztatem, gdzie powstawałyby nasze autorskie projekty mebli i dodatków, a także z małym showroomem, gdzie te prace można by było obejrzeć i kupić.

5. Jakie masz plany na przyszłość?

To jest bardzo dobre pytanie, ponieważ wydaje mi się, że gdy odpowiem na nie, będę miała motywację, aby spełnić to, co na razie hula mi tylko po głowie. 

Na pewno w tym roku będziemy zmieniać logo oraz stronę pracowni. Wszystko, co jest związane z brandingiem, powierzam tylko jednej osobie, która jest geniuszem w tym obszarze.

Myślę o stworzeniu linii produktów bardzo wyszukanych, w zasadzie dzieł sztuki użytkowej. Na razie odwiedzam artystów w ich pracowniach, przyglądając się procesowi twórczemu. Cenię sobie przedmioty, które spełniają jakąś funkcję, czemuś służą, ale powstały w pojedynczych egzemplarzach i zostały wytworzone metodą tradycyjną.

Kolejny plan na przyszłość, który ciągle tkwi na razie w obszarze kory mózgowej, to napisanie własnej książki, podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, ilustrowanymi własnymi realizacjami.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.