5 pytań do… artystki Pauli Dudek

Paula Dudek dzieciństwo spędziła na Warmii, lata młodzieńcze w Częstochowie, a na studia pojechała do Warszawy, gdzie mieszka do teraz. Uwielbia tworzyć. Swoją kreatywność wyraża nie tylko poprzez ilustrowanie, projektowanie graficzne, malarstwo i wyrabianie ceramiki, co robi zawodowo. Przyjemność czerpie też z projektowania i budowania mebli na własny użytek. Co ją inspiruje? O czym marzy? Tego (i wiele więcej) dowiecie się z kolejnej odsłony naszego cyklu „5 pytań do…”!

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://pauladudek.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?

W domu rodzinnym są nagrania na kasetach VHS, na których mam kilka lat i zawsze coś rysuję albo maluję. Myślę, że wykonywałam te czynności od momentu, w którym nauczyłam się trzymać kredkę w dłoniach. Moje zamiłowania do prac plastycznych zauważył dziadek i to on wysłał mnie na kurs przygotowawczy do Gimnazjum Plastycznego w Częstochowie. Płacił za zajęcia i odwoził mnie co sobotę do „Plastyka”.

A później to już wszystko samo poszło. Gimnazjum plastyczne, liceum, potem studia na Wydziale Malarstwa, następnie Grafiki na ASP w Warszawie. W czasie edukacji dużo korzystałam z różnego rodzaju programów i wymian międzynarodowych. Byłam między innymi na kursie ceramicznym w Tarbes we Francji, gdzie uczyłam się pracy z porcelaną, kilka razy byłam na plenerach rzeźbiarskich w Lubminie w Niemczech. Dzięki programowi Erasmus pół roku studiowałam Sztuki Piękne w Hadze w Holandii. W wakacje między 4 a 5 rokiem studiów pracowałam w galerii Sztuki w Berlinie.

 2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?

Wstaję między 7.00 a 8.00, piję kawę, czytam wiadomości, newsy i ploteczki o gwiazdach. Trzy, cztery razy w tygodniu ćwiczę na siłowni, biegam, w piątki chodzę na saunę. Jeśli nie ćwiczę, ogarniam dom – ścielę łóżko, odkurzam, podlewam kwiaty, myję podłogi. Pracuję w domu, w którym mieszkam, dlatego porządek dookoła jest dla mnie bardzo istotny. Nie jestem w stanie się skupić na pracy, gdy otacza mnie chaos.

Zazwyczaj około 11.00 robię sobie druga kawę i siadam do pracy. Działam zazwyczaj do godziny 20.00-21.00. Zawodowo każdy dzień jest inny, bo cały czas robię różne rzeczy dla różnych ludzi. Czasami maluję klasyczne obrazy, czasami przygotowuję ilustracje, które tworzę za pomocą tableta i programów graficznych.

Często między większymi zadaniami pakuję paczki do wysyłki z kupionymi przez klientów plakatami.  W miarę moich możliwości staram się pracować z gliną, lepić rzeźby. We wtorki od godziny 16.00 do 21.30 prowadzę indywidualne zajęcia z rysunku i malarstwa. W czasie gdy trwa sezon targowy, w czwartki zazwyczaj, jestem w drukarni, odbieram wydrukowane plakaty, pakuję auto. W piątki ruszam w trasę albo buduję stanowisko wystawiennicze na targach sztuki lub dizajnu w Warszawie. W weekendy bardzo często bywam na różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak Targi Rzeczy Ładnych czy Targowisko Sztuki.  Pracuję bardzo dużo i każdy dzień mam wypełniony obowiązkami do granic możliwości. Prawie każdego dnia pochylam się nad innym zadaniem i bardzo mi to pasuje. Nie lubię w pracy monotonii i stagnacji.

3. Skąd czerpiesz inspiracje?

Najbardziej twórczo działa na mnie przebywanie w naturze i obcowanie z dużą wodą – oceanem, jeziorem, rzeką. Podziwiam piękno natury w każdej jej postaci. Kocham kwiaty, egzotyczną roślinność. Podziwiam potęgę natury i jej kruchość. Interesuje mnie jej delikatność i niebezpieczeństwo, które czasem niesie. Dużym bodźcem do działania są dla mnie filmy i historie w nich opowiedziane. W swoim portfolio mam kilkadziesiąt plakatów inspirowanych filmami. W pracach komercyjnych największą i często jedyną motywacją jest zbliżający się nieubłaganie deadline (śmiech).

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy?

Kocham moje warszawskie mieszkanie, w którym mieszkam od prawie 9 lat. Po latach zmian, testowania różnych układów mebli, dzisiaj jest w nim idealnie, przytulne. Jest to moje ulubione miejsce na ziemi do życia i pracy. Marzę jednak o letnim domu na Mazurach. Wyobrażam sobie werandę lub oranżerię z widokiem na pola i jeziorko, duży ogród pełen kwiatów. W moim marzeniu widzę siebie siedzącą przy biurku lub sztalugach i malującą obrazy. Przewiduję, że za kilkanaście lat właśnie tak będzie wyglądało moja rzeczywistość.

5. Jakie masz plany na przyszłość?

Chcę być przede wszystkim zdrowa, spokojna i szczęśliwa. Chciałabym tylko troszkę więcej malować, a mniej czasu spędzać z Photoshopem. Marzy mi się duża, indywidualna wystawa w wielkiej galerii, gdzie pokażę najnowsze obrazy i moje rzeźby ceramiczne. Reszta mojego życia i funkcjonowania może zostać taka jaka jest. Znalazłam swoje miejsce na ziemi i wypracowałam pozycję zawodową.

Nie jest to szczyt, ale ja już tam się nie porywam. Pielęgnuję wdzięczność za to, gdzie jestem i co mam.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.