5 pytań do… ceramiczki Oli Nadolny z pracowni Wolno

Ola Nadolny, założycielka pracowni ceramicznej Wolno, uwielbia pracować na kole garncarskim. Jak mówi, to dzięki niemu potrafi zamienić „błoto w złoto”. Tą alchemiczną umiejętnością lubi też dzielić się z innymi, co robi, prowadząc warsztaty. Tworzy zarówno funkcjonalne i estetyczne naczynia, jak i obiekty unikatowe, którymi stara się zachęcać odbiorców do refleksji. Oto kawałek jej świata.

Autor: JS

Zdjęcia: Ola Nadolny, Kinga Hołub

https://wolno.eu/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?


Moja droga twórcza to ciągły proces. Nie mogę chyba powiedzieć, żeby był jakiś konkretny moment jej rozpoczęcia. 

Z gliną miałam do czynienia już jako dzieciak, gdy chodziłam na zajęcia ceramiczne do artystów, którzy byli przyjaciółmi moich rodziców. Pomimo że miałam do ceramiki wielką słabość, to wtedy nie myślałam, że w przyszłości moje życie będzie wyglądać właśnie tak jak obecnie. 

Dopiero po ukończeniu studiów historycznych na UJ , wieloletniej pracy jako projektantka wnętrz, kilku przeprowadzkach oraz urodzeniu dwóch córek odważyłam się zerknąć ponownie w stronę ceramiki.
To był moment, kiedy zdecydowałam, że – jeśli chcę myśleć o prowadzeniu warsztatów i założeniu własnej pracowni – muszę nauczyć się tego rzemiosła od najlepszych. Zaczęłam naukę w dwuletniej zawodowej szkole ceramiki Ceramiq. W tym czasie mieliśmy zajęcia z takimi osobami, jak Bogdan Kosak, Monika Patuszyńska, Bartek Mejor, Andrzej Mędrek czy Grzegorz Ośródka. Wszyscy ci niesamowici twórcy bardzo otwarcie dzielili się z nami swoją wiedzą. To dzięki nim uświadomiłam sobie, że ceramika jest dziedziną, w której każdy znajdzie swoje miejsce. To w Ceramiq zakochałam się w procesie toczenia na kole garncarskim. Dyplom obroniłam już dwa lata temu, a miłość do garncarstwa ciągle się pogłębia. 

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy? 

Dzień w pracy ceramiczki jest pod wieloma aspektami mocno zróżnicowany. Wszystko zależy od tego, którymi elementami będę chciała się zająć. Czasem wchodzę do pracowni rano i pracuję według określonego wcześniej harmonogramu (szczególnie jeśli jestem w trakcie realizacji dużego zlecenia na naczynia użytkowe). 

Są też dni, gdy najpierw muszę zająć się marketingiem czy komunikacją, albo takie, gdy jadę do Warszawy po zaopatrzenie. Zostaje mi wtedy dość mało czasu na toczenie.

Tworzenie ceramiki to dość skomplikowany technologicznie proces, podczas którego robi się zazwyczaj kilka rzeczy równocześnie. Na potrzeby naszej rozmowy spróbuję odtworzyć taki standardowy dzień. 

Zaczynam pracę o 9.00 i robię przegląd wytoczonych dzień wcześniej naczyń. Najczęściej siadam do koła, żeby je obtoczyć (czyli ściąć niepotrzebną grubość, uformować stopę, nadać ostateczny kształt). Później zabieram się za przygotowanie gliny do toczenia określonych wcześniej form (w zależności od tego, czy będą to formy regularne i powtarzalne czy unikatowe, działam trochę inaczej). Po kilku godzinach takiej pracy wyładowuję piec, który zdążył wystygnąć po wypale biskwitowym, myję i szlifuję prace, a następnie je szkliwię. Ładuję piec i ustawiam krzywą wypału. Piec uruchamiam na noc, bo przebywanie w tym samym pomieszczeniu w trakcie wypału jest szkodliwe dla zdrowia. Kończąc pracę, dbam o porządek w pracowni.

To bardzo ważne, bo tworzenie ceramiki to proces brudny i pełen pyłu.

3. Skąd czerpiesz inspiracje? 

Ceramika jest dla mnie sposobem na wgląd głęboko w siebie. To też możliwość wykorzystywania jej jako narzędzia do pokazywania odbiorcom trudnych tematów. Chyba właśnie ten aspekt społeczno-historyczny jest siłą 

napędową do powstawania moich prac. Glina daje mi wolność w przedstawianiu pewnych idei, które chciałabym, żeby wybrzmiały w naszym społeczeństwie. Centralnym punktem w mojej ceramice jest człowiek i jego relacja z historią i pamięcią. Jako humanistka i strażniczka pamięci staram się, aby moja ceramika mówiła o czymś więcej niż o estetyce bądź pięknie. To dla mnie sposób na zaproszenie odbiorcy do dyskusji, do zatrzymania się, wyjścia ze strefy komfortu, podjęcia tematów, od których na co dzień najchętniej byśmy uciekli. Staram się jednak niczego nie narzucać. Wolność do decydowania o tym, czy chcemy zaglądać w te trudniejsze zakamarki, jest dla mnie bardzo ważna. Jeśli odbiorca jest gotów, może dostrzec w moich pracach szczeliny, przez które widać kolejne warstwy znaczeń. Jeśli nie – pozostaję w bezpiecznej odległości, tylko od odbiorcy zależy jak głęboko sięgnie. Nikomu niczego nie narzucam.

Wolno to ceramika, która powstała by poszukiwać wolności. W każdym znaczeniu tego słowa. Oczywiście wspomniany przeze mnie walor edukacyjny (wręcz może misyjny) to tylko część mojej pracy jako ceramiczki. W pracowni tworzę również obiekty, które są funkcjonalnymi rzeźbami, w których bawię się możliwościami, które dają formy powstające na kole garncarskim (co widać w najnowszej kolekcji „Playful”) oraz naczynia stricte użytkowe.

To, co łączy wszystkie elementy ze sobą, jest technika, w której tworzę. Toczenie na kole garncarskim jest dla mnie najbardziej tradycyjnym i wymagającym ceramicznym procesem. Dojście do punktu, w którym jestem w stanie realizować swoje pomysły, wymagało wielkiej dyscypliny i wielu lat konsekwentnej praktyki. 

W swojej twórczości kieruję się podejściem procesowym. Nie tworzę skomplikowanych modeli 3d, nie używam form gipsowych. Oczywiście to nie jest tak, że tworzę w kompletnym chaosie, bo wiem, w którym kierunku podążam, siadając do toczenia. Pozwalam sobie jednak czasami na niczym nieskrępowaną wolność tworzenia. To wielka satysfakcja, ale również odpowiedzialność. 

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy? 

Jestem szczęśliwa, bo moje idealne miejsce pracy już mam. To jest ten aspekt, którego na razie nie chciałabym zmieniać. W Milanówku, obok mojego starego domu, mam swoją małą pracownię, w której centralnym punktem jest koło garncarskie. To miejsce, które wręcz pachnie tworzeniem. Gdy potrzebuję, pracuję w szklarni, która stoi w ogrodzie. To tam przychodzą mi do głowy najlepsze pomysły. Szumią stuletnie dęby, śpiewają ptaki... 

5. Jakie masz plany na przyszłość? 

Mam ich wiele!

Z jednej strony myślę o ukłonie w stronę tradycyjnego garncarstwa i wypałów kamionki i porcelany w piecu opalanym drewnem. Nie wspomniałam o tym, ale jesienią wybudowałam na wsi u teścia piec do tradycyjnych wypałów redukcyjnych. Za kilka dni wybieram się na pierwszy wypał i nie mogę się już doczekać efektów. Te prace są inne niż z pieca elektrycznego. Tworzysz swoje szkliwa, dorzucasz przez kilka godzin drewno, pilnujesz koloru płomienia...

To taka nasza ceramiczna alchemia – chyba jeden z najbardziej niesamowitych procesów.

Z drugiej strony na pewno będę chciała rozwijać wymiar edukacyjny mojej twórczości. Bardzo lubię opowiadać o ceramice. Pokazywać różnice między spiekami, szkliwami, lubię prowadzić warsztaty, dzielić się wiedzą.

Kolejny aspekt to praca z konkretnymi tematami i próba zaaplikowania ich do ceramicznej formy. Jednym z moich ostatnich poszukiwań jest genealogia. Jestem w trakcie tworzenia pracy, która będzie opowiadać historię mojej rodziny, ale przestawiona będzie w formie, która wywodzi się z pierwszych narodów. Będzie zadawać pytanie o to, czy możemy opowiadać historię naszych przodków, używając zupełnie innych tropów kulturowych. Totem, bo o nim w tym przypadku myślę, ma w naszym kręgu kulturowym dość spłaszczone znaczenie, ale niesie on w sobie przecież takie tematy, jak 

historia, los, przynależność czy przodkowie... To duży ładunek społeczny. Bardzo chciałabym go poeksplorować w oparciu o własne historie. 

Mam oczywiście rozpisane już kolejne twórcze projekty, ale na razie muszą one poczekać, bo staram się je realizować po kolei.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.