5 pytań do… fotografa wnętrz i architektury Patryka Polewanego

Gdy 10 lat temu Patryk Polewany zakupił swoją pierwszą lustrzankę, od razu odkrył w sobie pasję do fotografii. Aby nigdy nie stracić radości z robienia zdjęć, obiecał sobie, że nie będzie fotografować zawodowo. Życie jednak pokazało mu, że te kwestie się nie wykluczają. Dziś pracuje jak fotograf wnętrz i architektury, a praca nieprzerwanie sprawia mu mnóstwo przyjemności.

Autor: JS

Zdjęcia: Patryk Polewany

https://polewany.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?


Fotografia to moja pasja już od 10 lat. Pierwszy aparat kupiłem za pieniądze, które zarobiłem podczas wakacyjnej pracy za granicą.

Gdy wziąłem lustrzankę do ręki, przepadałem całkowicie.

Początkowo próbowałem uchwycić wszystko, co mnie otacza, jednak nie były to wnętrza, co może wydawać się zabawne. Był to najlepszy sposób na zrozumienie istoty i podstaw fotografii. Cieszyłem się, że znalazłem hobby i postanowiłem, że nigdy nie będę robił zdjęć zawodowo. Obawiałem się, że – wykonując zdjęcia jako profesję – stracę miłość do fotografii, poczucia pasji, którą poczułem jako amator. Teraz rozumiem, jak bardzo się myliłem.

Po ukończeniu studiów na kierunku niezwiązanym z fotografią, totalnym przypadkiem znalazłem pracę w biurze nieruchomości jako fotograf. Po jakimś czasie zaczęły się też pierwsze sesje dla architektów wnętrz. Wtedy właśnie uświadomiłem sobie, że jest to coś, z czym chciałbym wiązać swoją przyszłość. Zrozumiałem, że potrafię zachować balans pomiędzy zawodem i pasją. Pracując jako fotograf, nie straciłem tego, co sprawiało mi radość we wczesnych latach. Moja droga twórcza stała się pełna wyzwań, ale równocześnie bogatsza o doświadczenia i możliwości, które nieustannie mnie inspirują.

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?


Jeśli zdarza mi się dzień bez aparatu, to zwykle rozpoczynam go od przeglądania maili i social mediów. W dalszej części dnia planuję przyszłe sesje. Zawsze poprzedzam je małymi przygotowaniami. Sprawdzam pogodę na dany dzień, staram się przewidzieć, jakie światło będzie w danym pomieszczeniu, w danym czasie. Analizuje także wizualizacje wraz z rzutem i planuję ujęcia, które chciałbym wykonać.

Prócz powyższych sprawdzam sprzęt fotograficzny tak, aby w trakcie sesji nic mnie nie zaskoczyło, ani mi nie umknęło. Pozostałą część dnia i zdecydowaną jego większość poświęcam na retusz zdjęć. Bardzo dobrze pracuje mi się przy nich w późnych godzinach wieczornych, gdy telefon nie dzwoni, a cały świat wokół zwalnia. 

W przypadku „dnia zdjęciowego” większą część dnia zajmuje mi dojazd na miejsce sesji, o ile nie odbywa się ona w Krakowie. Podczas sesji staram się wykonać jak najwięcej dobrych ujęć, następnie wracam do domu. Sesje są na tyle wyczerpujące, że mój dzień w pracy kończy się na zgraniu wykonanych zdjęć na dysk komputera. Oczywiście nie każdy dzień zdjęciowy tak wygląda, czasem zdarzają się mniejsze sesje, typowo komercyjne.

3. Skąd czerpiesz inspiracje?

Głównym źródłem inspiracji jest sama współpraca z architektami. Ich kreatywność staje się impulsem do poszerzania własnych horyzontów i poszukiwania nowych, nietypowych rozwiązań fotograficznych.

To naturalne, że im bardziej złożony i innowacyjny projekt, tym większe dla mnie wyzwanie. To z kolei stymuluje moje artystyczne podejście. Obserwowanie, jak architekci układają przestrzeń, manipulują światłem i formą, inspiruje mnie do stworzenia ciekawej historii o wnętrzu. Innych dróg inspiracji szukam na Instagramie, szczególnie u innych, zagranicznych fotografów wnętrz. Tam znajduję nie tylko różnorodne style, ale także nowe podejścia do kompozycji i światła, które później staram się wypróbować przy okazji swoich sesji.

4. Jak byś opisał swoje idealne miejsce pracy?


Niestety jeszcze takiego nie mam. Na pewno byłoby to miejsce o ciepłym klimacie z atrakcyjnym widokiem rozpościerającym się za oknem. Chciałbym, abym miał bezpośrednie wyjście na balkon lub taras, gdzie można byłoby odetchnąć od natłoku pracy. Dużą część wnętrza przeznaczyłbym jako przestrzeń do aranżacji planów na mniejsze sesje produktowe.

Najważniejszą częścią jednak byłoby dobrze zorganizowane i zagospodarowane duże biurko, które odgrywałoby najważniejszą rolę w pomieszczeniu, ponieważ to przed monitorem komputera podczas postprodukcji spędzam najwięcej czasu. Organizacja jest jedną z kluczowych elementów mojej pracy, dlatego też znajdowałyby się tam wszystkie niezbędne i potrzebne rzeczy.

5. Jakie masz plany na przyszłość?


Na pewno chciałbym rozwinąć swoje umiejętności poprzez filmowanie. Jest to coś, co mnie fascynuje od niedawna, ale do tej pory brak czasu uniemożliwiał wgłębienie się w tę dziedzinę. Planuję zrezygnować z czysto komercyjnych zleceń i poświęcić się głównie projektom bardziej związanym ze sztuką i dizajnem. Chciałbym również wykonywać zdjęcia produktów.

Mam też większe marzenie fotograficzne, które jest niezwykle trudne do realizacji. Choć może to brzmieć abstrakcyjnie, chciałbym zostać kiedyś fotografem Formuły 1, co jest moją drugą największą pasją. Jeśli poczuję kiedyś, że fotografia wnętrz i architektury przestaje mnie w pełni angażować, na pewno będę dążył do jego realizacji.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.