5 pytań do… ilustratora Rafała Kwiczora

Ilustracje Rafała Kwiczora przypominają rysunki techniczne. To nie przypadek, bo artysta swoje kompozycje kreuje, bazując na figurach geometrycznych. Każda z jego prac zachwyca surrealistycznym dynamizmem – budzi skojarzenie z klatką zatrzymaną z gorączkowego snu. Ten oryginalny styl Rafała szczególnie upodobały sobie marki z branży wydawniczej (Kraft Magazine, USTA, Kukbuk i wiele innych), ale nie tylko. Ilustrator projektował również na zlecenie takich firm, jak Netflix czy Papaya.Rocks.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://rafalkwiczor.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?

Do pierwszej ilustracji namówiła mnie znajoma, która postanowiła wrzucać na Instagram swoje rysunki – stwierdziłem, że zrobię to samo. Chociaż na studiach nie lubiłem rysować (zajęcia z rysunku anatomicznego były dla mnie koszmarem), kończyłem pracownię rysunku konceptualnego. Wszystko rysowałem przy użyciu linijki. Techniczność została ze mną do dzisiaj.

Po kilku miesiącach wypracowałem bardzo niepowtarzalny styl przy użyciu minimalnych środków wyrazu, oparty na figurach geometrycznych, które wycinam, ucinam i deformuję. Po wrzuceniu dosłownie kilku ilustracji napisał o mnie portal It’s nice that, potem AIGA Eye on Design i to wszystko uruchomiło. Dzisiaj współpracuję z kilkoma fajnymi magazynami i nie rozumiem, jak mogłem wcześniej tak się przed tym bronić (śmiech).

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?

To zależy. Na co dzień pracuję jako graphic designer, chodzę do biura kilka razy w tygodniu. Lubię kontakt z ludźmi, jestem fanem pracy hybrydowej. Kiedy pracuję nad ilustracjami w domu, muszę się nastroić. Puszczam muzykę, która jest dla mnie ważna podczas pracy. Często pracuję przy hardcorowych gabberach, to mnie nakręca, ale też przy melancholijnych dźwiękach, takich jak Björk, Fever Ray, czy dynamiczniejszym Omar Suleyman. Chodzi o klimat. Cała ilustracja powstaje od razu, co mi zostało po malarstwie (na studiach do obrazu podchodziłem nagle, „z biegu”). Kompozycja, kolory – wszystko tworzę za pierwszym podejściem. Jak się to nie udaje, przekładam prace na inny dzień.

3. Skąd czerpiesz inspiracje?

Z muzyki i historii filmowych. Często wracam do „Opętania Andrzeja Żuławskiego”, ten film ciągle mnie inspiruje. Uwielbiam stare niemieckie ilustrowane książki naukowe, które nakupowałem podczas studiów na starej Rzeźni w Poznaniu – są tam świetne kolory. Oglądam dużo reklam z lat 70. i 80., a także stare katalogi z zabawkami. Uwielbiam oglądać repliki, miniatury domów, które można wycinać i składać z papierowych szablonów. Cenię przy tym takich ilustratorów, jak Marcus Oakley, Ruohan Wang, Raul Soria, Raman Djafari. Inspiruje mnie też cyberpunk, chociaż nie widać go  w moich pracach bezpośrednio. Bardzo kręci mnie wizja transferu umysłu, przeniesienia świadomości człowieka do komputera, wszelkiego rodzaju roboty, magi, komiksy o tej tematyce. Lubię wracać do teledysku Tildy Swinton, która kręci swoje pieski do muzyki Handela, cudowny pomysł. Uwielbiam takie nieoczywiste połączenia.

Jest tego dużo, chłonę, co się da, wszystko naraz. Potem wszystko to łączę w swoich ilustracjach.

Buduję łańcuch zdarzeń, wszystko się w moich ilustracjach porusza lub czeka na poruszenie, na swój moment. Jest taka gra z lat 90. - „The Even More Incredible Machine”, która idealnie oddaje moje ilustracje, sposób, w jaki wykorzystuję inspiracje. Staram się nie opowiadać całej historii na jednej ilustracji, która wydaje się ukończona. Dodatkowe plany to początki nowych historii lub oczywiście ich koniec. Musisz zobaczyć całość, aby uzyskać całą historię.

4. Jak byś opisał swoje idealne miejsce pracy?

Kiedyś było nim moje mieszkanie, bo mam tu wszystko, czego potrzebuję do pracy. Zaaranżowałem idealną przestrzeń wokół siebie. Jest tu masa roślin, gramofon, na którym słucham swojej ulubionej muzyki, biurko, przy którym czasami pracuję, chociaż częściej siedzę na dmuchanym fotelu (zdecydowanie wolę go od fotela Chierowskiego). Wszytko się zmieniło, gdy zacząłem używać ipada. Teraz pracuję wszędzie. Słuchawki z funkcją ANC, iPad i każde miejsce staje się idealne.

5. Jakie masz plany na przyszłość?

Jakiś czas temu zrobiłem dłuższą przerwę od rysowania. Teraz do tego wracam. Pracuję nad kilkoma projektami. Dotychczas skupiałem się na ilustracji prasowej, teraz wychodzę poza ten obszar. Obecnie pracuję nad krótką animacją, komiksem. Chciałbym porobić kilka okładek płyt – myślę, że teraz będę szukał takich zleceń.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.