5 pytań do… Jadzi Lenart i Wiktorii Podolec z pracowni Tartaruga

Kilimy Tartaruga emanują spokojem – bez względu od tego, czy dany projekt ma żywe kolory i geometryczny wzór, czy raczej stonowane barwy i wyważony fason. Prawdopodobnie wynika to z podejścia do pracy założycielek pracowni, Jadzi Lenart i Wiktorii Podolec. Obie każdy swój dzień zaczynają od praktyki jogi, a tworząc, inspirują się naturą i podróżami, które dają im radość. Oprócz tego starają się, aby każda członkini ich niewielkiego zespołu czuła się wspierana, doceniona i szczęśliwa. Te dobre emocje przenoszą do swoich dzieł.

Autor: JS

Zdjęcia: Agata Mianowska-Zamarło, Karolina Grabowska

https://tartarugastudio.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1) W jaki sposób zaczęła się Wasza droga twórcza?

Poznałyśmy się w 2013 roku na studiach Politechnice Łódzkiej, na kierunku wzornictwo. Wtedy zaprzyjaźniłyśmy się i zaraziłyśmy się miłością do tkanin. Robiłyśmy razem bardzo dużo projektów szkolnych, bo dobrze się rozumiałyśmy, podobały nam się podobne rzeczy i świetnie nam się razem pracowało. W czasie studiów obie zaczęłyśmy tkać ręcznie, a po kilku latach tkania „do szuflady” przyszedł nam do głowy pomysł otworzenia własnej pracowni. Nie miałyśmy nic do stracenia, poza włożonym w rozwój pracowni czasem.

Wywalczyłyśmy pracownię w Art_Inkubatorze w Łodzi, w miejscu gdzie – oprócz naszej – znajdowało się jeszcze kilkanaście innych pracowni twórczych, oraz siedziba Łódź Design Festivalu. My po prostu robiłyśmy swoje - tkałyśmy i wymyślałyśmy nowe wzory, a kolejne drzwi jakoś same się przed nami otwierały. Miałyśmy duże szczęście, czasem mamy wrażenie, że po prostu znalazłyśmy się w odpowiednim czasie i miejscu. Dostałyśmy też na początku ogrom wsparcia od innych osób - bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z branży dizajnu, dziennikarzy, promotorów rzemiosła i naszych klientów.

Na początku eksperymentowałyśmy z różnymi dekoracyjnymi tkaninami unikatowymi, ale szybko doszłyśmy do wniosku, że to właśnie kilim jest techniką, w której chciałybyśmy się wyspecjalizować. Kilimy są bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu i ponadczasowe. Bardzo ważne dla nas było, by coś nad czym pracujemy tak długo nie było tylko modnym sezonowym dodatkiem, ale zostało z klientami na lata.

2) Jak wygląda Wasz przeciętny dzień pracy?

Przeciętny dzień pracy zaczynamy około 8.00-9.00 rano od zajęć jogi zaraz obok naszej pracowni. Tkanie kilimów to w większości fizyczna praca, więc koniecznością jest utrzymanie dobrej kondycji. Dlatego też codzienne zajęcia sportowe traktujemy właściwie jako część naszych obowiązków. W pracowni rozkręcamy się na dobre jakoś między 10.00 a 11.00.

W tym momencie pracują z nami jeszcze dwie niezastąpione dziewczyny - jedna z nich pomaga nam w tkaniu większych zamówień, a druga wykańcza wszystkie tkaniny i przygotowuje je do wysyłki. Nie mamy jednak menadżerki, więc musimy się dzielić pracą biurową: odpisywaniem na maile, planowaniem zawartości w mediach społecznościowych, finansami, zamówieniami, materiałami itp. Zazwyczaj umawiamy się na zmiany tygodniowe tzn. w jednym tygodniu jedna z nas tka, a druga zajmuje się „papierologią”, a po tygodniu zmiana. Tkanie jest zawsze w nagrodę, jest to monotonne, ale też niesamowicie relaksujące zajęcie, które – mimo że męczy fizycznie – zdecydowanie daje odpocząć głowie.

W ciągu dnia jedna osoba jest w stanie zrobić 12-20 cm kilimu o szerokości 150 cm. Staramy się nie przekraczać granicy 6 godzin tkania dziennie, bo dodatkowe godziny przy krośnie lubią się skumulować i czasami kończą się nieprzyjemnymi kontuzjami. Pod koniec dnia spędzonego przy krośnie pojawia się ogromna satysfakcja, bo można zobaczyć namacalny efekt swojej pracy. Tego uczucia nie da się zastąpić.

3) Skąd czerpiecie inspiracje?

Inspiracje do powstania naszych kilimów można podzielić na kilka grup, które wyklarowały się przez lata tworzenia autorskich kolekcji.

Pierwszą i największą inspiracją jest dla nas szeroko pojęta natura. W naszych pracach często pojawiają się abstrakcyjne krajobrazy inspirowane górami, fiordami, morzem, łąkami.

Uwielbiamy motyw słońca, który przewija się w naszych kilimach praktycznie od samego początku istnienia pracowni, aż do teraz. Natura inspiruje nas jednak nie tylko formalnie, ale sięga głębiej, aż do samego surowca, którego używamy do tkania. W większości przypadków nasze kilimy powstają z wełny owczej, na surowej osnowie bawełnianej. Do części projektów przędze farbujemy same, używając tylko naturalnych barwników. Niektóre z nich pochodzą od roślin, które nie rosną naturalnie w naszej strefie geograficznej (np. drzewo sandałowe lub kampeszowe), ale większość barwników zbieramy same. Wrotycz, nawłoć, dziurawiec, lawenda, pokrzywa, orzech włoski, sumak octowiec, szyszki świerku i olszy - to wszystko są barwniki, które można znaleźć podczas jednego spaceru z psem, a możliwości kolorystyczne są ogromne. Gdy pracujemy z przędzami ręcznie farbowanymi, to one są punktem wyjścia do powstania tkaniny. Ich ilość i barwa determinują kompozycję i wielkość tkaniny.

Bardzo inspirujące są dla nas również podróże. Temu tematowi poświęciłyśmy całą naszą nową kolekcję NORD-SUD. Trzy z tkanin inspirowane są podróżą Jadzi na północ, do Norwegii, Szwecji i na Islandię, a trzy to zapis wspomnień Wiki z corocznych wakacji we Włoszech. To, co widzimy, podróżując, rzeczy, które smakujemy, zapachy, które pamiętamy, kolory i kształty, które nas otaczają w nowym miejscu, wcinają się bardzo mocno w naszą pamięć i właściwie same domagają się przelania na papier w formie projektu tkaniny.

4) Jak byście opisały swoje idealne miejsce pracy?

Pracownia jest dla nas przede wszystkim miejscem, gdzie czujemy się dobrze i gdzie chcemy codziennie przychodzić. Jest to dla nas ważniejsze niż metraż, kolor ścian czy ustawienie krosien. Dlatego też staramy się dbać o przyjacielskie stosunki w naszym małym zespole, tak, żeby każda z nas czuła się wspierana, doceniona i szczęśliwa. Patrząc na bardziej praktyczną stronę - nasze krosna zajmują dużo miejsca, więc w pracowni musi być sporo przestrzeni.

Już niedługo przenosimy się do nowej pracowni w Łodzi, na skrzyżowaniu ulic Wschodniej i Włókienniczej (nomen omen). Na parterze złotej kamienicy będziemy miały duże pomieszczenie na krosna, czyli serce pracowni. Oprócz tego będzie też miejsce na magazyn, kuchnia, gdzie będziemy mogły farbować przędzę, pomieszczenie przeznaczone tylko na sesje zdjęciowe (wbrew pozorom bardzo często na szybko musimy fotografować nasze prace) i nasz wymarzony showroom połączony z małym sklepikiem, gdzie będzie można zobaczyć na żywo i kupić nie tylko nasze tkaniny, ale też inne piękne przedmioty od zaprzyjaźnionych rzemieślników. Będziemy mieć duży stół do prowadzenia warsztatów i miejsce na ekspozycję naszych prac. O niczym więcej nie marzymy.

5) Jakie macie plany na przyszłość?

W naszych marzeniach poświęcamy cały nasz czas na pracę twórczą i nie musimy tracić energii na robienie wszystkich rzeczy, które są dla nas bardziej uciążliwe. Na ten moment nie jest to jeszcze możliwe, ale jest to zdecydowanie nasz cel, do którego dążymy. Chciałybyśmy też robić więcej tkanin unikatowych, realizować nasze najbardziej szalone projekty, na które nigdy nie starcza nam czasu. W bardzo bliskiej perspektywie planujemy poszerzenie naszej oferty również o inne typy tkanin do domu, m.in. koce i poduszki, być może też dywaniki i poduszki do jogi. Prototypowanie każdego nowego produktu zajmuje bardzo dużo czasu, ale możemy zdradzić, że nasz pierwszy koc już niedługo będzie miał swoją premierę. Zaczynamy też myśleć o nowych kolekcjach kilimów. NORD-SUD jest bardzo żywiołowa i kolorowa, więc możliwe, że tym razem pójdziemy w spokojniejsze kolory i geometryczne formy.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.