5 pytań do… projektantek Marty Szczepańskiej i Pauliny Szeroczyńskiej z pracowni MAP

Wnętrza projektu Marty Szczepańskiej i Pauliny Szeroczyńskiej z pracowni MAP urzekają harmonią. Są jak obrazy – spójne i  wywołujące emocje. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że sztuka zawsze była bliska sercom tych projektantek. Artystyczne hobby z dzieciństwa postanowiły zamienić w kreatywny zawód.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.projectmap.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. W jaki sposób zaczęła się Wasza droga twórcza?

Zaczęła się w domu rodzinnym i była kontynuacją dziecięcych pasji. Miałyśmy to szczęście, że rodzice zadbali o nasz rozwój w tym obszarze i dali nam możliwość przekształcenia hobby w ciekawy zawód. Zajęcia dodatkowe po szkole zaowocowały pomysłem studiowania na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Paulina uzupełniła kierunek architektury wnętrz studiami z fotografii, ja ze wzornictwa przemysłowego. Nasze drogi zawodowe przecięły się w jednym z biur projektowych i po kilku latach współpracy uznałyśmy, że czas na budowanie własnej marki i voilà – tak powstało MAP.

2. Jak wygląda Wasz przeciętny dzień pracy?

Dni dzielimy na takie, gdy jesteśmy „w terenie” i w biurze. W trakcie dni w ruchu podróżujemy za sprawunkami – na nadzory, na inwestycje, na spotkania z klientami, do sklepów z zaopatrzeniem wnętrz, do wykonawców. To momenty, które najczęściej uwieczniamy na social mediach. To, czego nie widać, to dni biurowe, kiedy pracujemy nad projektami – kreślimy, modelujemy i staramy się zachować spokój i ograniczoną liczbę bodźców. Taka różnorodność pozwala nam na zachowanie energetycznego balansu.

3. Skąd czerpiecie inspiracje?

Inspiracją może być absolutnie wszystko. Ilość informacji i obrazów, jaka jest przetwarzana dziennie przez nasze umysły jest przeogromna.  Staramy się dbać o to, aby wystawiać się na odpowiednie bodźce, które odżywią naszą kreatywność, ale też zachować momenty wyciszenia, spokoju, kiedy inspiracje mogą wypływać z naszego wnętrza. Staramy się wydobyć rzeczy, które widziałyśmy, przeczytałyśmy, poczułyśmy, dać szansę umysłowi na oddanie ich światu w nowej, kreatywnej formie.

Austin Kleon ujął to w piękny cytat: „Kreatywni ludzie potrzebują czasu, aby po prostu usiąść i nic nie robić”. Ludzie kreatywni cały czas przetwarzają dane – nawet jeśli wydaje się, że nic nie robią. I są to bardzo potrzebne momenty.

Nasza praca jest usługą i powiązana jest z życiem naszych klientów. Stąd inspiracje do projektów w dużej mierze czerpiemy z ich osobowości, potrzeb, doświadczeń. Również inspiracji do rozwoju poszukujemy wśród ludzi – artystów, postaci, które mają pozytywny wpływ na świat i potrafią żyć pięknie.

4. Jak byście opisały swoje idealne miejsce pracy?

Miejsce pracy musi być ergonomiczne. Nawet jeśli oznacza to pracę na stołku, z laptopem na kolanach, podczas inwentaryzacji. Zdarzało nam się pracować z kawiarni, hoteli, na budowie w środku pola, w mrozie. Wtedy ideałem jest możliwość skorzystania z czystej toalety i zejścia po stabilnej drabinie. 

A tak na poważnie… w życiu nie ma ideałów, ale można pracować nad optymalizacją rzeczywistości i budować marzenia. Bardzo lubimy pracować na tematach zagranicznych, gdzie możemy poznać rynek i inną rzeczywistość. W idealnym świecie artysta chce mieć swobodę twórczą, więc idealnym miejscem naszej pracy jest przestrzeń, która powstała w synergii z naszymi pomysłami, bez kompromisów.

Obie pracujemy z domu i bardzo lubimy ten układ. Pozwala on na dużą mobilność i swobodę w zakresie ilości czasu poświęcanego na pracę i życie prywatne. Dbanie o dom jest dbaniem o biuro. Ważny jest porządek, neutralne tło dźwiękowe, wygodne krzesło, widok za oknem, zapach. Zmysły muszą być zaopiekowane i odpowiednio nastrojone. 

Dbamy o to, aby współpracować z wykonawcami, których wyróżnia nie tylko poziom rzemiosła i umiejętności, ale również kultury osobistej. Idealne miejsce pracy to też budowa, gdzie wszyscy zaangażowani w proces są dla siebie życzliwi i zachowują pozytywne nastawienie do wszelkich przeciwności losu, jakie pojawiają się po drodze.

5. Jakie macie plany na przyszłość?

Po latach pandemii, kiedy kontakt z ludźmi był utrudniony, a dom był twierdzą, do której nie zapraszaliśmy obcych, staramy się udokumentować projekty, które powstały na przestrzeni ostatniego okresu. Zatem planem na najbliższy czas jest kilka zaplanowanych sesji zdjęciowych, których efekty mamy nadzieję będzie można obejrzeć również w Label Magazine.

Plan na życie to być szczęśliwym i starać się pomagać innym osiągnąć szczęście. Sprawiać, by świat – a w szczególności Warszawa – był piękniejszym miejscem.

Zobacz także:

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie jak z bajki Wnętrza

Mieszkanie jak z bajki

Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.