5 pytań do… projektantki wnętrz Kamili Palmowskiej

Wnętrza autorstwa Kamili Palmowskiej łączą w sobie elegancję i nowoczesność. Na jej projekty składają się zwykle wyraziste kolory, naturalne tekstylia, tapety i przyciągające uwagę detale. Nieodłącznym elementem aranżacji projektantki są przedmioty w stylu vintage, które w nieoczywisty sposób zestawia z dekoracjami o współczesnym rodowodzie. W latach 2020-2022 współtworzyła pracownię projektową MORR, zaś obecnie prowadzi autorskie studio projektowania wnętrz. Oto jej kreatywny świat!

Autor: JS

Zdjęcia: Kamila Palmowska

https://www.kamilapalmowska.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza? 

To, co powiem może zabrzmi nieco banalnie, ale odkąd pamiętam, zawsze miałam niepohamowaną potrzebę tworzenia. 

Mój szkolno-studencki okres wypełniony był licznymi zajęciami, gdzie uwalniałam swoją potrzebę twórczej ekspresji. Malowałam, lepiłam z gliny, fotografowałam, tworzyłam makiety architektoniczne, otarłam się również o świat grafiki czy nawet tworzenia batików. 

I choć na etapie wyboru studiów postawiłam na historię sztuki, w mojej głowie temat wnętrz przewijał się cały czas, a ja wciąż szukałam „swojego” miejsca, w którym mogłabym połączyć swoje liczne zainteresowania. 

Przez kilka lat pracowałam jako marszand w galerii sztuki współczesnej. Obracając się w środowisku wielu projektantów wnętrz, z którymi wspólnie dobierałam dzieła sztuki do realizacji ich projektów, pewnego dnia pomyślałam, że na tyle fascynuje mnie ten świat, że muszę stać się jego częścią. Wówczas skupiłam całą swoją energię na zaplanowaniu wymarzonej ścieżki zawodowej i podjęłam decyzję o rozpoczęciu drugiego kierunku studiów na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Za każdą realizacją, w centrum projektowanej przestrzeni, niezmiennie stoi człowiek. I chyba ta psychologiczna cząstka zawodu projektanta zafascynowała mnie najbardziej. Nawiązanie relacji z klientami i poznanie kulisów ich życia, zainteresowań czy marzeń, uważam za najważniejszy etap mojej pracy. W ten sposób mogę najlepiej zrozumieć projektowaną przestrzeń i dosłownie ją „poczuć”. Wówczas powstają autentyczne wnętrza uzupełnione osobistym pierwiastkiem. Wywołuje to we mnie ogromne poczucie satysfakcji.

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy? 

Znalazłam się w szczęśliwym miejscu w moim życiu zawodowym. Dzień pracy nigdy nie wygląda tak samo i jest to chyba największy atut zawodu projektanta – rutyna mnie nie dotyczy. Jedyne „rutyny”, które znam, to te, które świadomie tworzę sama dla zachowania ram swojej nieprzewidywalnej pracy. Jednocześnie staram się nadawać im rangę przyjemnych rytuałów. Bardzo ważne są dla mnie wczesne poranki – to taka chwila na rozruch, ale też inspiracyjny czas dla mnie, uporządkowanie myśli i planów na resztę dnia. Wtedy mam najbardziej otwartą głowę i przychodzą mi najlepsze pomysły. 

Reszta dnia to czas w dużej mierze spędzony w terenie – na pomiarach, nadzorach, budowach, spotkaniach z klientami, firmami współpracującymi, branżystami. Później przychodzi część „stacjonarna” – wówczas powstają koncepcje projektów, dobory materiałów i kolorów czy rysunki techniczne. Etap pracy przy komputerze stanowi przyjemny i zdrowy balans dla czasu spędzonego z dala od biurka. Prowadzę własną firmę, dlatego dużo jest na mojej głowie i zazwyczaj wiele tematów zawodowych towarzyszy mi do późnego wieczora, również w weekendy. Obecnie bardzo pochłania też świat mediów społecznościowych. Muszę być cały czas „online” i zaskakiwać swoich odbiorców. 

Dodatkowo, po każdym skończonym projekcie, stoję za obiektywem wszystkich swoich realizacji. Jest to ogromny wysiłek umysłowy i fizyczny, jednak satysfakcja płynąca z uwieczniania na kadrach tego, co wyobrażałam sobie podczas projektowania, rekompensuje stresujące momenty w trakcie sesji zdjęciowych. 

Wciąż testuję różne rozwiązania i staram się znaleźć swój idealny system pracy, który najbardziej będzie mi służył.

3. Skąd czerpiesz inspiracje? 

Na przestrzeni lat zaobserwowałam, że najciekawsze inspiracje odnajdują mnie, kiedy wcale ich nie szukam. Wtedy zostają w mojej głowie na dłużej i lepiej je wykorzystuję.

Chyba jedną z większych inspiracji wciąż stanowią dla mnie podróże – i nie mam wcale na myśli tylko bardzo odległych kulturowo destynacji. Najbardziej zaskakujące są dla mnie miejsca, które odkrywam na nowo. Będąc rodowitą warszawianką myślałam, że znam to miasto od podszewki. Nic bardziej mylnego! Z uwagi na mój mobilny tryb pracy bardzo często potrafię „zgubić się” w Warszawie i odkryć wcześniej mi nieznane, niezwykle inspirujące okolice. 

Bardzo lubię obserwować codzienność. Projektowanie to przede wszystkim ludzie, a wnętrza, w których żyją, to odwzorowanie ich potrzeb. Mam słabość do zaglądania ludziom w okna – taki nawyk pozostał ze mną po podróży do Sztokholmu. Skandynawowie, z uwagi na wcześnie zapadający zmierzch, nie zasłaniają okien. Zamiast tego na parapetach pojawiają się przyciągające wzrok osób z zewnątrz – świece, figurki, wazony, kwiaty. O zmierzchu wszechobecnym akcentem są zapalone lampki. Ta obserwacja przywieziona z podróży towarzyszy mi przy projektowaniu – staram się w minimalistyczny sposób traktować okna, gdyż to właśnie promienie światła naturalnego często stanowią najbardziej efektowny, nienachalny, wnętrzarski dodatek. 

Dużo czasu poświęcam na przeglądanie wnętrzarskiej prasy czy albumów – tworzę swoją małą kolekcję, do której lubię wracać. Odkąd projektuję, inaczej też oglądam filmy – często fabułę przysłania mi analiza wystroju wnętrza. Szczególnie skandynawskie produkcje zachwycają wysmakowanymi kompozycjami wnętrzarskimi. Wnętrze zawarte w filmie żyje wraz z bohaterami, a ta autentyczność i codzienność jest czymś, co mnie inspiruje o wiele bardziej niż powtarzalne projekty z Pinteresta.

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy? 

Wymarzonym elementem mojego idealnego miejsca pracy to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów okno, długi blat roboczy (najlepiej umiejscowiony pod tym oknem właśnie), dobra kawa w zasięgu ręki. Lubię otaczać się ładnymi przedmiotami, kolorami, świeżymi kwiatami w ulubionym wazonie. To takie małe, sprawdzone składniki, które tworzą mój własny przepis na udany dzień w pracy. Oprócz tego chyba zostały mi pocovidowe nawyki uciekania za miasto. Dom na skraju lasu albo taki z widokiem na jezioro – wnętrze, które żyje w harmonii z otoczeniem to zdecydowanie mój „office goal”. 

Choć z natury jestem typowym mieszczuchem, uważam, że najbardziej kreatywna praca to ta z dala od nadmiaru bodźców (mimo że w obecnych czasach ciężko je wyeliminować). Bardzo lubię podglądać slowhopowe miejsca w całej Polsce – nie dość, że wiele z nich cieszy się naprawdę dobrym dizajnem, są jednocześnie dla mnie synonimem poszukiwanego przez wielu balansu w tym zabieganym świecie. Jednocześnie marzę o zaprojektowaniu właśnie takiego wnętrza, które będzie wakacyjnym domem dla wielu osób. 

5. Jakie masz plany na przyszłość? 

Bardzo ciekawią mnie procesy wdrażania czegoś do produkcji i sprzedaży. Po latach projektowania mebli na indywidualne zamówienia klientów zaczęłam intensywnie myśleć o stworzeniu własnego produktu. Jeszcze nie wiem, czy to będą lampy, stoliki kawowe, płytki, tapety czy lustra. Jednak wiem, że życiem rządzą szczęśliwe zbiegi okoliczności i ten temat zapuka do moich drzwi prędzej czy później. Trzymajcie kciuki!

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.