6 książek na jesień. Co czytać o grafice, architekturze i sztuce?
Koc, książka, kubek czegoś ciepłego – my już jesteśmy w jesieniarskim trybie. Wybraliśmy dla Was 6 książkowych nowości i zapowiedzi, które umilą chłodniejsze wieczory.
Autor: MB
„Polska Ryszarda Kai”, Beata Szady, wyd. Czarne
Jego plakaty portretujące Polskę zna niemal każdy. W trafny sposób potrafił przedstawić nie tylko ukochaną prowincję, ale i przyrodę. W jego najsłynniejszej serii prac znalazły się także polskie miasta. A jaki był sam Ryszard Kaja? Nie chciał być nazywany plakacistą, ale malarzem. Miał słabość do kiczu i chińskich mebli. Autorka książki opowiada nie tylko o życiu artysty. W publikacji znalazła się też seria reportaży inspirowana cyklem plakatów „Polska”, dzięki której Beata Szady przygląda się ojczyźnie tak samo jak Ryszard Kaja: z humorem i czułością. Premiera książki planowana jest na 30 października.
„Ty i Ja. Magazyn, książka, zjawisko”, wyd. Dom Spotkań z Historią
Był „oknem na Zachód” i najbardziej pożądanym tytułem czasów PRL. Jego okładki projektowali m.in. Jan Lenica, Roman Cieślewicz czy Waldemar Świerzy. Na łamach czasopisma ukazywały się teksty takich sław jak Jarosław Iwaszkiewicz czy Oskar Hansen. Z okazji pierwszej tak obszernej wystawy poświęconej magazynowi „Ty i Ja” warszawski Dom Spotkań z Historią przygotował też książkę poświęconą tytułowi. Album zawiera autorski wybór materiałów z miesięcznika oraz współczesne teksty: Aleksandry Boćkowskiej, Justyny Jaworskiej, Marcina Wichy oraz Julii Libery i Agaty Szydłowskiej.
„Łódź. Ziemia wymyślona”, Błażej Ciarkowski, wyd. W.A.B.
Wydawnictwo W.A.B. kontynuuje swoją serię publikacji poświęconą historii miast. Po świetnych książkach o Warszawie i Gdyni autorstwa Grzegorza Piątka, przyszedł czas na portret nie mniej fascynującego miejsca – Łodzi. Miasto, które ukształtowała rewolucja przemysłowa i różnorodna mieszanka czterech kultur, przez dwieście lat przechodziło wiele metamorfoz. Było nazywane „miastem amerykańskim” i „ziemią obiecaną”, „czwartą stolicą” i „ostatnim nieodkrytym miastem”. Błażej Ciarkowski przygląda się nie tylko historii Łodzi, ale i narracjom i mitom, które narosły wokół niej.
„Domy pisarzy 2”, Marzena Mróz-Bajon, wyd. Marginesy
Autorka ponownie rusza śladem swoich ulubionych pisarzy i zagląda do miejsc, w których tworzyli najbardziej znane dzieła i które ich ukształtowały. Tym razem zabiera nas m.in. do Argentyny, gdzie Gombrowicz uciekł od europejskiego zgiełku, do ukochanej wiedeńskiej kawiarni Bernharda i do jego domu w Ohlsdorfie, do mrocznej posiadłości Gabriele D’Annunzia i wreszcie na Lanzarote, gdzie szukała domu José Saramago i odnalazła spokój, który pozwolił jej na kontynuowanie pisarskiej misji.
„Krótka historia sztuki”, Charlotte Mullins, wyd. Rebis
To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy w przystępny sposób chcą zapoznać się z historią ludzkiej kreatywności i twórczości – począwszy od prehistorycznych malowanych amfor, po największe dzieła renesansu, na współczesnych artystach skończywszy. To publikacja o tyle ciekawa, że nie skupia się jedynie na sztuce zachodniej. Autorka przybliża dzieła z Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu, prezentuje też artystów mniej znanych i marginalizowanych.
„Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy”, Kora Tea Kowalska, wyd. Karakter
W październiku nakładem wydawnictwa Karakter ukaże się pozycja poświęcona fenomenowi zbieractwa. Autorka, archeolożka i kulturoznawczyni, zajmuje się praktyką kolekcjonerstwa. Fascynuje ją świat starego plastiku, bakelitu i celuloidu, przedmiotów z drugiej ręki, które sama zbiera. Książka to próba odpowiedzenia na pytanie, dlaczego te przedmioty są dla nas tak ważne i co nas do nich przyciąga. Dla Kowalskiej ten esej to także próba odkrywania małych historii rodzinnego Gdańska, przez pryzmat z pozoru niepozornych obiektów.