8 książkowych prezentów dla miłośników dizajnu, sztuki, architektury i podróży
Na Mikołajki albo na Gwiazdkę - książka to zawsze dobry prezent! W przygotowanym przez nas zestawieniu umieścilismy publikacje pełne inspiracji, pięknych miejsc i ciekawych historii. Znajdziecie coś dla miłośników sztuki, architektury, dizajnu i podróży.
Autor: MB
„Polska. Nieoczywisty przewodnik. Tom III. Podróż w głąb dzikiej przyrody”, wyd. LABEL
To już trzeci tom z naszej serii przewodników po Polsce. Jak zwykle zabieramy Was w podróż po miejscach, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale i historiami, które opowiadają nam ich właściciele.
Podążając za zewem natury, w pięknej albumowej formie prezentujemy starannie wyselekcjonowane miejsca noclegowe, które znajdują się w sąsiedztwie nieokiełznanej przyrody – parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów.
„teraz polski dizajn”, Aleksandra Koperda, wyd. Znak
Aleksandra Koperda – dziennikarka, blogerka, autorka książek - od lat pisze o wnętrzach i wzornictwie. W swojej nowej książce rozmawia z cenionymi na całym świecie polskimi projektantami, a także z tymi, którzy dopiero zaczynają podbój zagranicznych rynków. Przedstawia historię ikon dizajnu oraz unikatów z małych manufaktur. To cenna lektura dla osób, które chcą poznać świat rodzimego dizajnu.
„Archistorie”, Natalia Szcześniak, Radosław Gajda, wyd. Goodidea.archi
To wznowiona po kilku latach rozszerzona publikacja twórców popularnego na YouTube kanału „Architecture is a good idea”. Autorzy - Radosław Gajda i Natalia Szcześniak - to architekci i krytycy architektury, którzy na opisywanej materii znają się jak mało kto. W lekki i przystępny sposób, tłumaczą czytelnikom jak działa otaczająca nas architektura, tłumaczą m.in. dlaczego wieżowce mogą być wysokie i skąd się wzięły bloki.
„Chair Anatomy. Design and construction”, James Orrom, wyd. Thames & Hudson
Doskonałe kompendium wiedzy na temat tego, jak powstawały ikoniczne krzesła. W książce prezentowane są projekty, które premierę miały na przestrzeni ostatnich 160 lat – od ikon dizajnu po całkiem nowe meble. Bogate w zdjęcia i ilustracje wydawnictwo przedstawia w sposób drobiazgowy każde z prezentowanych krzeseł i historie twórców, którzy za nimi stoją.
„Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, Agata Szydłowska, wyd. Czarne
Dziś lubimy kojarzyć prlowskie wnętrza z figurkami z Ćmielowa lub meblami ładowskimi. Ale realia tamtych czasów był zupełnie inne. Mieszkania były wstydliwym problemem Polaków, a ich urządzanie trwało latami. Ikona PRL, czyli meblościanka, dla wielu wcale nie była pożądanym elementem domowego zacisza. „Futerał” to doskonale zilustrowana archiwalnymi materiałami historia czasów niedoboru, z których spuścizną mierzymy się do dziś.
„Ach, zapach! Przewodnik po fantastycznym świecie zapachów”, Katarzyna Białousz, Anna Budyńska, wyd. Buchmann
Autorki książki ruszyły w fascynującą podróż po Europie, odkrywając zapachowe destynacje i tłumacząc, jak powstają zapachy. Dzięki lekturze dowiecie się m.in. jak odtwarza się historyczne zapachy, co sprawia, że aromaty przywołują wspomnienia, jak powstało zapachowe esperanto czy muzeum zapachów. LABEL jest jednym z patronów medialnych publikacji.
„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”, Sylwia Zientek, wyd. Agora
Dla wielu twórczyń droga do artystycznego uznania była długa i kręta. Wiele przez lata stało w cieniu swoich kolegów, dla których płeć nie stanowiła nigdy przeszkody na drodze do rozpoznawalności. Sylwia Zientek, autorka takich książek jak „Polki na Montparnassie” czy „Lunia i Modigliani” przygląda się losom 20 polskich artystek, które swoim uporem mogą inspirować kolejne pokolenia twórców.
„Luna Luna”, André Heller, wyd. Phaidon
W latach 80. XX wieku 30 najbardziej znanych artystów tamtego okresu, w tym Jean-Michel Basquiat, David Hockney, Roy Lichtenstein i Keith Haring, zaprojektowało atrakcje do pierwszego na świecie artystycznego parku rozrywki Luna Luna, który powstał w Hamburgu. Za jego konceptem stał artysta multimedialny André Hellera, który w 1987 roku wydał poświęconą mu książkę. Po 35 latach publikacja ukazała się po raz pierwszy po angielsku. To bogata w zdjęcia i ilustracje fascynująca historia parku Luna Luna.