Co czytać w wakacje? 7 książek, z którymi zapomnisz o nudzie
Słońce, wygodny leżak i dobra lektura – jeśli tak brzmi Twój przepis na idealny urlop, koniecznie sprawdź 7 naszych poleceń książkowych na wakacje.
Autor: JS
1. Goodbye Gierek
Autor: Marcin Wojdak
Wydawnictwo: Znak Koncept
„Goodbye Gierek” to druga książka Marcina Wojdaka (@cosmoderna) i – tak jak pierwsza – traktuje o nostalgii za tym, co przemija. W reportażu „Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u” autor pochylał się nad ośrodkami wypoczynkowymi i wspominał czasy, gdy w wakacje jeździło się na „wczasy”, nie na „urlop”. W nowej publikacji tropi miejsca i przedmioty opisywane coraz rzadziej używanym sformułowaniem „jak za Gierka”. Przyglądając się starym dworcom, barom, restauracjom, bibliotekom i ośrodkom zauważa, że – jak ujął to w książce – „dokonuje się długo odwlekany koniec pewnej epoki”.
2. Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków
Autorka: Karolina Dzimira-Zarzycka
Wydawnictwo: Marginesy
Karolina Dzimira-Zarzycka oferuje wyjątkową ofertę wakacyjną – zamiast oklepanych podróży w przestrzeni proponuje również podróże w czasie. W dziele „Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków” zabiera czytelników do pracowni artystek z przełomu XIX i XX wieku, w tym pracowni Rosy Bonheur pod Paryżem, atelier rzeźbiarskiego Harriet Hosmer w Rzymie czy siedzib Vilmy Lwoff-Parlaghy w Berlinie i Nowym Jorku. Te literackie wycieczki nie tylko umożliwiają przyjrzenie się wyposażeniom tych miejsc, które mówią o ich użytkowniczkach więcej, niż się wydaje. Podróże zmuszają także do refleksji nad trudnościami, z jakimi w patriarchalnej rzeczywistości musiały zmierzyć się kobiety, które pragnęły tworzyć.
3. Witkacy. Biografia
Autor: Przemysław Pawlak
Wydawnictwo: Iskry
Bogate życie Witkacego, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza, dostarczyłoby treści na kilka tomów powieści. W publikacji „Witkacy. Biografia” wydawnictwa Iskry Przemysław Pawlak ujął je w kompleksowej, starannie opracowanej biografii opartej na sprawdzonych źródłach, której dodatkowym atutem jest przystępny język. Nie sposób nie wspomnieć o atrakcyjnej warstwie wizualnej, którą tworzą reprodukcje i fotografie. Nic dziwnego, że od tej pozycji tak trudno się oderwać!
4. Dom mody Telimena. Co nosiły Polki
Autorka: Katarzyna Jasiołek
Wydawnictwo: Marginesy
Założony w 1957 roku w Łodzi dom mody Telimena szybko zaczął przemieniać zdominowane przez szarości ulice Polski Rzeczypospolitej Ludowej. Traktująca o tym fenomenie książka autorstwa Katarzyny Jasiołek „Dom mody Telimena. Co nosiły Polki” dla jednych może stanowić sentymentalną podróż w przeszłość, dla innych wciągającą opowieścią, której nie znali. W jednym i drugim przypadku pozytywne wrażenia gwarantowane.
5. Blask Montparnasse'u. Artystki i artyści Szkoły Paryskiej
Autorka: Sylwia Zientek
Wydawnictwo: Agora
Z kolei Sylwia Zientek w książce „Blask Montparnasse'u. Artystki i artyści Szkoły Paryskiej” zaprasza czytelników do międzywojennego Paryża – barwnego, tętniącego życiem świata sztuki, wolności i marzeń. To właśnie tam rodziła się Szkoła Paryska, nurt tworzony przez artystów różnych narodowości, połączonych pragnieniem tworzenia na własnych zasadach. Autorka odsłania nieznane losy Polaków na tle kosmopolitycznej bohemy, co stanowi jeden z wielu atutów publikacji. Pozostałe odkryjcie sami!
6. Eastern Blocks II: Concrete Landscapes of the Former Eastern Bloc
Autorzy: David Navarro i Martyna Sobecka
Wydawnictwo: Zupagrafika
David Navarro i Martyna Sobecka, czyli Zupagrafika, po sukcesie pierwszego tomu powrócili z kolejnym rozdziałem podróży przez betonowe dziedzictwo Europy Środkowo-Wschodniej. Ich „Eastern Blocks II: Concrete Landscapes of the Former Eastern Bloc” to 248-stronicowy album fotograficzny, który przenosi czytelników do dziesięciu miast byłego bloku wschodniego: Kiszyniowa, Kaliningradu, Lwowa, Mińska, Pragi, Rygi, Sofii, Tallina, Tbilisi i Wilna. W książce udokumentowali m.in. betonowe osiedla, brutalistyczne monolity i prefabrykowane bloki mieszkalne, nierzadko wydobywając ich (często dyskusyjny) urok.
7. Muzy. My stworzyłyśmy sztukę
Autorka: Ruth Millington
Wydawnictwo: Znak
Muzy, zwykle zapomniane lub marginalizowane w powszechnych przekazach, często znacznie wpływały na proces twórczy, życie prywatne i karierę artystów. W książce „Muzy. My stworzyłyśmy sztukę” Ruth Millington przywraca im głos, zgłębiając się w historię postaci, które inspirowały najwybitniejszych artystów od czasów renesansu aż po współczesność. Wiedza zdobyta podczas lektury doskonale wzbogaci wakacyjne wizyty w muzeach.