Dzień Dziecka: 14 pięknie zilustrowanych i mądrych książek nie tylko dla najmłodszych
Dobra książka dla dzieci powinna wyróżniać się nie tylko wspaniałymi ilustracjami, od których trudno oderwać wzrok. Powinna też nieść za sobą wiedzę lub mądrość, o których czasem zapominają nawet dorośli. Te pozycje zdobędą serca zarówno tych najmłodszych, jak i (dużo) starszych.
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Insektarium
Tekst: Dave Goulson
Ilustracje: Emily Carter
Tłumaczenie: Adam Pluszka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
To już kolejna publikacja z bestsellerowej serii albumów prezentujących niesamowitości naszego świata. Jeśli macie już na swoich półkach „Animalium”, „Botanicum”, „Planetarium” itd., ale nadal jesteście głodni wiedzy (i świetnych ilustracji), koniecznie sięgnijcie po barwne „Insektarium” – które zabierze Was do krainy owadów!
2. Mo
Tekst: Marcin Szczygielski
Ilustracje: Maria Strzelecka
Wydawnictwo: Wytwórnia
O przyrodę trzeba dbać – warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy nasza planeta z coraz większym wysiłkiem znosi ludzki egoizm. Warto przypomnieć o tym dzieciom wciągającą opowieścią, której główną bohaterką jest tajemnicza, stworzona przez naturę postać – Mo. Niektórym starszym taka lektura też się przyda.
3. Mały Architekt. Przybornik do oglądania miasta
Tekst: Kasia Domagalska, Marta Kwiatek
Ilustracje: Marta Kwiatek
Wydawnictwo: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Aby spędzić ciekawie dzień, często nie trzeba wyruszać w daleką drogę. Czasem wystarczy po prostu wyjść z domu i spojrzeć na budynki. Do świadomego oglądania miasta zachęca bohaterka książki, Belka Słupczańska, która przeprowadza czytelników przez architektoniczne różnorodności.
4. W 80 gier dookoła świata
Tekst: Marcus du Sautoy
Tłumaczenie: Agata Sadza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Człowiek zmieniał się na przestrzeni wieków, ale jedna jego cecha pozostała niezmienna – pragnienie zabawy. Dlatego gry towarzyszyły mu od zarania dziejów. Autor książki przybliża ich historię – tę odległa, jak i całkiem współczesną. Oprócz tego udowadnia, że gry to także formy matematyki.
5. Moje lato z Pippi
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ingrid Vang Nyman
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo: Zakamarki
Zawsze chętnie śledzimy nowości, ale z równą przyjemnością odświeżamy klasyki. Tak jest w przypadku przygód rezolutnej Pippi Pończoszanki, z którą nie można się nudzić. Publikacja zawiera historyjki komiksowe, które wiele lat temu ukazywały się w szwedzkim miesięczniku dla dzieci, oraz mnóstwo łamigłówek, obrazek i wakacyjnych wyzwań.
6. Jak to strawić? Tajemnice układu pokarmowego zwierząt
Tekst i ilustracje: Aina Bestard
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Tatarak
Jeśli myślicie, że wiedza o układach pokarmowych zwierząt, jest dosyć niszowa, to macie rację. Nie znaczy to jednak, że nie warto jej posiąść. Zaimponowanie znajomym – małym i dużym – podczas towarzyskiego spotkania stanie się wtedy proste.
7. Co robią kierowcy i kierowczynie
Tekst i ilustracje: Adam Wójcicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiele dzieci z fascynacją obserwuje samochody oraz pracę kierowców i kierowczyń. Jeśli Ty i Twoje dziecko należycie do tego grona, ta książka to pozycja dla Was. Nie dość, że prezentuje różne rodzaje zawodów związanych z prowadzeniem pojazdów i wprowadza w zasady ruchu drogowego, to podkreśla znaczenie równości płci.
8. Miś widzi!
Tekst: Bill Martin Jr.
Ilustracje: Eric Carle
Tłumaczenie: Monika Wróbel-Lutz
Wydawnictwo: Tatarak
Książka za cel stawia sobie uświadomienie o wadze ochrony przyrody tych całkiem najmłodszych – dzieci do drugiego roku życia. Robi to poprzez przedstawienie im dziesięciu gatunków zwierząt zagrożonych.
9. Myjemy się
Tekst i ilustracje: Monika Hanulak
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Każda czynność może być przyjemnością i pretekstem do zabawy – nawet mycie, chociaż małe dzieci pewnie w to nie uwierzą. Przekonają je o tym z humorem urocze Dziubdziusie.
10. Zwierzoksiąg. Tom I – Na tropie zaginionych wspomnień
Tekst: Mickael Brun-Arnaud
Ilustracje: Sanoe
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Babaryba
Niezwykła jest siła przyjaźni. Daje wsparcie, poczucie zrozumienia, bezpieczeństwo emocjonalne. Pomaga przenosić góry czy – tak jak w tej wypełnioną wrażliwością powieści o przyjaźni – rozwiązać zagadkę zaginionej księgi.
11. Rysorączka
Tekst i ilustracje: Herve Tullet
Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz
Wydawnictwo: Babaryba
Ta pozycja rozwija w dzieciach umiejętności, które w naszej redakcji lskupiającej się na sztuce i wzornictwie, szczególnie cenimy – kreatywność i sprawczość. Publikacja magicznie reaguje na działania dzieci. Jak to działa? To już musicie sprawdzić sami.
12. Przyroda
Tekst i ilustracje: Emma Adbåge
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Autorka tej książki o przyrodzie – ceniona, szwedzka pisarka oraz ilustratorka – podchodzi do tematyki jej ochrony, przedstawiając swoje celne i nierzadko sarkastyczne obserwacje ludzkiej natury.
13. Na tropie DNA
Tekst i ilustracje: Claudia Flandoli
Tłumaczenie: Joanna Wajs
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Siostry Amber i Blu trafiają do wnętrza komórki, gdzie czekają na nie białka, represory, nukleotydy i wiele innych cząsteczek oraz struktur komórkowych. Brzmi niezrozumiale? Spokojnie, znaczenie tych pojęć wyjaśni Wam i Waszym dzieciom bardzo mądry, uczony kurczak.
14. Przygody cudaków. O Dorci i Zosi, czyli o tym, czym jest adopcja
Tekst: Monika Hoffman-Piszora, Honorata Kózka
Ilustracje: Magdalena Piesta MashTo.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Appstar
Rodzina to coś więcej niż więzy krwi, to więzi serca. Trudno nie zgodzić się z tym zdaniem zawartym w opisie książki. O tej uniwersalnej prawdzie opowiada poruszająca historia Dorci i Zosi, sióstr, które – mimo że przyszły na świat w różnych brzuchach – łączy jedna mama.