Książki o sztuce, dizajnie i życiu, o które warto poprosić Mikołaja
Trudno wskazać lepszy prezent niż dobra książka. W końcu w ten sposób wręcza się obdarowywanej osobie nie tylko książkę, ale również wiedzę, przygody, doświadczenia, doznania i przyjemnie spędzony czas. Przedstawiamy kilka pozycji, o które szczególnie warto poprosić Mikołaja!
Autor: Redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe
„Nic drobniej nie będzie” to najnowsza książka w dorobku Marcina Wichy. Na publikację składają się felietony, które Marcin Wicha publikował w latach 2017-2021 na łamach magazynu „Pismo”, oraz nowe teksty. Ten uzdolniony literacko grafik zabiera czytelnika w podróż przez ostatnie lata. Mówi o drobiazgach: emotikonach, klamkach, kubełku na zmieszane, ale też sprawach ważnych i poważnych – wojnie, lękach czy przemocy.
BLACK LABEL, „Ikony dizajnu. Tom II. Człowiek, przedmiot, historia” to druga część bestsellerowego subiektywnego leksykonu dizajnu, która powstała pod skrzydłami magazynu LABEL. Fascynującą i wciągającą historię wzornictwa przedstawiono – podobnie jak w pierwszej części albumu – przez pryzmat opowieści o światowej sławy dizajnerach i zaprojektowanych przez nich kultowych przedmiotach.
Najnowsza książka Grzegorza Piątka, krytyka i historyka architektury, odkrywa przed czytelnikami historię Gdyni wyśnionej, która pełna była błędów, nietrafionych decyzji i niezrealizowanych wielkich planów. Modernistyczny gdyński mit upada w zderzeniu z prawdziwymi opowieściami o życiu, któremu daleko było do katalogowego ideału. Ale czy to, co obiecane, ostatecznie się ziściło? Jakie wnioski możemy wysnuć z lekcji, jaką dała nam piękna, choć niedoskonała, przedwojenna Gdynia?
Książka Jensa Andersena, wybitnego duńskiego biografa i dziennikarza, to nie tylko inspirująca historia rozwoju globalnej firmy, ale przede wszystkim opowieść o rodzinie, która od dziewięćdziesięciu lat tworzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Ta bogato ilustrowana publikacja może być wspaniałym prezentem zarówno dla miłośników klocków LEGO, jak i osób chcących zrozumieć ich światowy fenomen.
Książka „Sekrety kolorów” Kassi St.Clair to unikatowe studium ludzkiej cywilizacji opowiedziane przez pryzmat barw. To wciągająca historia naszej kultury, którą czyta się z wypiekami na twarzy. „Książka jest po prostu o kolorze. Ale kolor nie jest prosty. Historia, geografia, polityka, skandale i wpływ kolorów są tutaj udokumentowane przez wybitną Kassia St. Clair. Z odniesieniami od Jessiki Rabbit do Lorda Mountbatten, od greckich poetów po niewolnictwo ― jest to fascynująca lektura" –napisała Viv Albertine dla magazynu Guardian. Nie sposób się z nią nie zgodzić!
To z kolei świetna pozycja dla dzieci! Aleksandra Artymowska oprowadza w niej najmłodszych czytelników po warszawskich muzeach. Pomaga odkryć ich tajemnice: co kryje się w skamieniałościach sprzed tysięcy lat i fiolkach dziewiętnastowiecznych lekarstw, sekrety tkwiące w szkieletach dinozaurów, średniowiecznych zbrojach czy indonezyjskich maskach. Książka zawiera dwa rodzaje zadań: część z nich przeznaczona jest do rozwiązania w samej książce, a część do zabawy w trakcie wizyty w muzeum.
I znowu byliśmy w podróży! Po sukcesie publikacji „Polska. Nieoczywisty przewodnik. Na drogach i bezdrożach sztuki, architektury i dizajnu” postanowiliśmy jeszcze raz spakować walizki, żeby ponownie wyruszyć w drogę. W efekcie mieliśmy ogromną przyjemność przedstawić Wam część drugą – inspirujący album pt. „Polska. Nieoczywisty przewodnik. W mieście i na łonie natury odkrywaj miejsca pełne inspiracji”.
Mimo że nie jest to stricte książka, na naszej liście nie mogliśmy nie umieścić wspaniałej pozycji z oferty warszawskiego Grono Wine&Bar! Mowa o zestawach prezentowych, składających się z wyselekcjonowanych win, voucherów do restauracji oraz książek o jedzeniu i winie.
Znajdziemy w nich takie publikacje, jak „Kolacje” autorstwa Małgorzaty Minty, „Wino. Przelane na papier” Kuby Janickiego, Joanny Plichty (sztuka użytkowa) i Magdaleny Kubiaczyk oraz książki wydawnictwa „Filtry”, które potrafią rozbudzić w czytelniku cały wachlarz emocji. Wszystko to jest spakowane w praktyczną skrzynkę w pięknych pastelowych kolorach, która może posłużyć np. do przechowywania owoców. Mniam!